Pogoda na Teneryfie

NIE w Hiszpanii. Jak wyrobić numer? Podpowiadamy krok po kroku

19 stycznia 2022, 12:16, Marcin Kluwak
Komisariat Policji w Costa Adeje. Foto: Anna Kluwak
Chcecie wyjechać do Hiszpanii na stałe, lub często przylatujecie na Teneryfę? Numer NIE będzie wam potrzebny do m.in. otwarcia konta w banku.

Procedura, choć dość łatwa, to w połączeniu z hiszpańską biurokracją, nie należy do najłatwiejszych, a dla niektórych, którzy po raz pierwszy mają styczność z hiszpańskimi urzędami, może być wręcz nie do przejścia. Numer NIE, czyli NÚMERO DE IDENTIDAD DE EXTRANJERO może otrzymać każdy, kto chce związać się z danym miejscem na dłużej, niż tylko na wakacje. Poniżej opisujemy nasze doświadczenia przy wyrobieniu numeru NIE.

Do czego potrzebny jest NIE?

- do założenia konta w banku

- do zakupu abonamentowych usług telekomunikacyjnych

- do podpisania umowy o pracę

- do zakupu nieruchomości

- do wyrobienia karty stałego pobuty (rezydencji)

Jaka jest procedura wyrobienia numeru NIE?

  1. Najpierw należy umówić wizytę w miejscowym komisariacie. Jeżeli robimy to na południu Teneryfy, to właściwym do tego miejscem będzie komisariat Policji w Playa de Las Americas. (Comisaría Local Sur de Tenerife, Sector 0, Parcela Las Terrazas, Adeje ; C.P. 38660). Aby to zrobić, konieczne jest wysłanie e-maila z prośbą o rezerwację wizyty (Cita previa para: Numero de Asignacion de N.I.E) po adres: adeje.citaudex@policia.es

  2. Po otrzymaniu terminu wizyty (najczęściej nie jest to zbyt odległy termin - czeka się około tygodnia), musimy wypełnić/wydrukować formularz EX-15, w którym podajemy swoje dane identyfikacyjne, tymczasowe miejsce zamieszkania na terenie Hiszpanii (np. wynajętego apartamentu) oraz powód, dla którego potrzebujemy wyrobić numer NIE, czyli np. chęć wynajęcia mieszkania, otwarcia konta w banku, czy zarejestrowania działalności gospodarczej. Jeżeli jesteśmy poza wyspą, możemy też w e-mailu podać ramy czasowe, w których będziemy na wyspie, wówczas funkcjonariusz umówi wizytę w dogodnym dla nas terminie

  3. Na specjalnym formularzu modelo 790 código 012 dokonujemy opłaty (w styczniu 2022 roku było to niecałe 10 euro). Kwotę wyliczy nam system, gdy zaznaczymy odpowiednią rubrykę. Tu bardzo ważna uwaga. Wpłaty dokonać możemy w banku w wyznaczonych godzinach. Okienka kasowe czynne są zazwyczaj krótko. W Caixa Bank można wnieść opłatę jedynie w godzinach 8:00 - 11:00. Teoretycznie można wnieść opłatę przez bankomat. Próbowaliśmy w wielu bankomatach i żaden z nich nie przyjmuje opłat polskimi kartami płatniczymi. 

  4. Gdy już mamy skompletowane dokumenty, udajemy się na wyznaczoną wizytę na komisariat policji. W Playa de Las Americas nie wchodzimy do środka, czekamy przed budynkiem. O wyznaczonej godzinie wyjdzie do nas policjant/policjantka. Po przejrzeniu dokumentów, zostaniemy poinformowani o terminie odbioru naszego numeru NIE. 

  5. Pamiętajmy o kilku ważnych rzeczach. To jest Teneryfa, tutaj każdy na wszystko ma czas. Umówiona wizyta na 8:00 rano, odbyła się o 8:30 i nikt z tego powodu nie robi żadnej awantury. To Teneryfa. W e-mailu potwierdzającym wizytę, otrzymamy szczegółowe informacje dotyczące procedur, wraz z linkami do stron, gdzie będziemy mogli pobrać, wydrukować i wypełnić formularze. Najlepiej zrobić to w komputerze, przed wydrukowaniem, wówczas wszystko będzie czytelne. 

  6. Jeżeli coś wam się nie uda, nie zrażajcie się. Być może nie załatwicie wszystkiego przy jednej wizycie.  Zasięgnięcie porady u kogoś, kto już taką procedurę ma za sobą. Poproście też kogoś o pomoc przy wypełnieniu formularzy, aby wszystko było zgodne z procedurami. 

NIE jest zwykłą kartką papieru formatu A4, z wydrukowanymi naszymi danymi personalnymi oraz niepowtarzalnym numerem identyfikacyjnym. Na komisariacie w Playa de Las Americas numer NIE wyrobią osoby, które zamieszkują/tymczasowo przebywają w następujacych gminiach na Teneryfie: ADEJE, ARONA, VILAFLOR, GRANADILLA DE ABONA, SAN MIGUEL DE ABONA, GUIA DE ISORA, SANTIAGO DEL TEIDE.

Należy również pamiętać, że pomimo powszechnie panującej opinii, nie istnieje NIE blanco (białe) i NIE verde (zielone). Numer NIE jest jeden, podobnie jak w Polsce numer PESEL. To, co błędnie określa się mianem NIE Verde, to tak naprawdę rezydencja, o której więcej pisaliśmy tutaj.


Podziel się

Komentarze