Wiadomości

Wypłata gotówki z bankomatu na Teneryfie - jakie opłaty?

23 grudnia 2021, 16:44
Wypłata z bankomatu na Teneryfie może nas słono kosztować. Co prawda banki w Polsce, w których mamy konto oferują nam bezpłatne wypłaty na całym świecie, ale nie odpowiadają za prowizje pobierane przez operatorów bankomatów.

Jak się ustrzec dodatkowych opłat? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ale jest kilka rzeczy, o których musisz pamiętać. Wówczas te opłaty zredukujemy do minimum. Najwyższe opłaty na Teneryfie pobierają bankomaty Euronetu, znane też z Polski. Niech to nas nie zwiedzie, bo te bankomaty są na każdym rogu, a za wypłatę musimy zapłacić słoną prowizję. O czym jeszcze musimy pamiętać?

  1. Bankomaty na Teneryfie, jak i w całej Hiszpanii pobierają dodatkowe opłaty za wybranie pieniędzy i to niezależnie od tego, czy nasz bank w Polsce obiecywał nam, że opłat nie będzie. Sprawa jest prosta: albo godzimy się na prowizję, albo nie wypłacamy gotówki. I niestety nie ma tu wyjątków.

  2. Każdy bankomat może pobrać od nas dwie opłaty. Pierwsza to opłata surcharge, czyli najprościej mówiąc prowizja. Jest to minimalna kwota, która zostanie pobrana z naszego konta, ale - uwaga - zawsze na Teneryfie bankomat o tym informuje. Pokazuje też kwotę tej prowizji i pyta, czy się na nią zgadzamy. 

  3. Transakcja DCC, czyli sprytny sposób bankomatu/operatora na zarobienie dodatkowej gotówki. Jest to tzw. dynamiczne przewalutowanie. Najprościej mówiąc, operator narzuca nam swój kurs wymiany, gdy wypłacamy EURO  z karty z konta w PLN. Aby uniknąć dodatkowej opłaty, należy wybrać walutę, którą kraju, w którym jesteśmy, czyli w przypadku Hiszpanii - euro. Wówczas to nasz bank dokona przewalutowania, a nie pośrednik.

  4. Niektóre banki - np. mBank pozwala na zablokowanie pobierania dodatkowych opłat. Możemy to zrobić w ustawieniach karty w aplikacji bankowej. Blokować możemy osobno transakcje, w których bankomaty będą chciały od nas prowizję za wypłatę i osobno transakcję z przewalutowaniem. Należy pamiętać, że o ile blokada transakcji DCC (przewalutowania) uchroni nas przed niekorzystnym kursem, to blokada surcharge uniemożliwi nam całkowicie wypłatę gotówki. 

Tego nie możesz przegapić będąc na Teneryfie. Koniecznie odwiedź Siam Park!

Poniżej zestawienie pobieranych prowizji w najbardziej popularnych bankomatach na Teneryfie:

Caixa Bank - prowizja 2 euro

BBVA

Euronet ATM (operatorem jest ING) - prowizja 3,95 euro

Targobank - prowizja 2,50 euro

24horas cash point - prowizja 2,50 euro.

Ważne:

  • Prowizja z reguły jest stała, niezależnie od wypłacanej przez nas kwoty. Tyle samo zapłacimy prowizji przy wybieraniu 20 euro, jak i 200 euro.

  • Żeby móc wybierać pieniądze w bankomatach za granicą, musimy sprawdzić, czy mamy na koncie/na karcie w naszym banku aktywną opcję.

  • Jeżeli na Teneryfę lecimy np. z Berlina, możemy potrzebną nam gotówkę wypłacić np. na lotnisku BER. Bankomaty w Niemczech z reguły nie pobierają prowizji.

  • Na Teneryfie w większości punktów możemy płacić kartą, nie warto więc wypłacać gotówki.


Podziel się

Komentarze