Wiadomości

Loty na Teneryfę i z powrotem. Obostrzenia, kody i testy. Aktualne informacje

5 kwietnia 2022, 12:49
Jakie są obostrzenia, lecąc na Teneryfę? Czy trzeba mieć test, czy wystarczy sam certyfikat UE? Co muszę mieć, wracając z wakacji do Polski? W jednym miejscu znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje dotyczące podróży na trasie Polska - Teneryfa - Polska.
REKLAMA
Powered by GetYourGuide

Lecę na Teneryfę - kody, dokumenty i kontrole

Teneryfa, mimo że zniosła już wszystkie regionalne obostrzenia, wciąż stosuje zasady wjazdu, jakie obowiązują na całym terytorium Hiszpanii. Aby wlecieć do tego państwa, należy zastosować się do kilku zasad:

1. Musimy wygenerować kod QR, odwiedzając hiszpański system zdrowotny SpTH (tylko jeżeli nie mamy ważnego paszportu covidowego - zmiana od 6.04.2022 - więcej informacji TUTAJ)

2. Musimy mieć jeden z następujących dokumentów: certyfikat szczepienia lub certyfikat ozdrowieńca, lub aktualny test antygenowy, lub PCR 

TUTAJ znajdziesz wszystkie informacje na temat generowania hiszpańskiego formularza zdrowia.

Ważne:

* Nie ma znaczenia, z jakiego państwa przybywacie do Hiszpanii - o ile dane państwo nie jest na liście wysokiego ryzyka. 

* Lecąc na Teneryfę spoza UE, obywateli Polski (czy też innych krajów UE) nie dotyczą przepisy wjazdowe dla krajów niezrzeszonych we wspólnocie, chyba że wlatuje się z kraju, który znajduje się na liście krajów wysokiego ryzyka. 

* Jeżeli macie przesiadkę w którymś z portów lotniczych w Hiszpanii, to tylko wlatując po raz pierwszy do tego państwa (np. do Madrytu), będziemy musieli okazać kod QR. Lecąc na Teneryfę z Madrytu nie będzie już kontroli sanitarnej na lotnisku docelowym

* Jeżeli jesteśmy zaszczepieni, musimy pamiętać, że od daty podania ostatniej szczepionki nie może minąć 270 dni. Jeżeli przekroczyliśmy ten termin, musimy przyjąć dawkę przypominającą, lub wykonać test.

* Dzieci poniżej 12 roku życia nie muszą być zaszczepione, nie muszą wykonywać testów, nie muszą przedstawiać dowodu ozdrowienia. Muszą jedynie wypełnić deklarację zdrowia. 

* Kod QR może być pokazany na urządzeniu mobilnym, może być wydrukowany.

Informacje dotyczące statusu osoby zaszczepionej/ozdrowieńca/testów 

Wracam do Polski bezpośrednim samolotem

Tutaj nie ma żadnych obostrzeń, kwarantanna została zdjęta, nie jest wymagana nawet rejestracja w żadnym systemie ochrony zdrowia. Wszelkie obostrzenia przy lotach do kraju zostały zniesione 28 marca. Wiecej informacji TUTAJ

Wracam do Polski przez Niemcy

Loty przez państwo trzecie - w tym przypadku Niemcy, wybiera wielu z naszych rodaków. Lotnisko w Berlinie obsługuje wiele linii lotniczych, a bilety na podróż w obie strony możemy kupić w bardzo atrakcyjnych cenach. Stąd duża popularność lotów przez Niemcy wśród naszych rodaków. Niemcy jednak wciąż bardziej rygorystycznie niż Polska podchodzą do podróży zagranicznych. 

Najważniejsze jest to, że wszyscy niezaszczepieni/nie w pełni zaszczepieni pasażerowie muszą przedstawić wynik testu na COVID-19. Jest kilka opcji testowych dostępnych dla pasażerów podróżujących do Niemiec: 

OPCJA 1: Test negatywny wykonany 48 godzin przed odlotem lub przylotem – akceptowany typ testu Antygen, NAAT RT-PCR.  LAMP lub TMA. Okno czasowe 48 godzin przed wylotem. Okno czasowe badania liczone jest od momentu pobrania wymazu. Pobranie próbki do testu nie może być wcześniej niż 48 godzin przed odlotem w przypadku wyników testu PCR, natomiast testów antygenowych nie wolno wykonywać wcześniej niż 48 godzin przed (planowanym) czasem przybycia do Niemiec. Pasażerom, którzy nie spełnią wymagań, personel pokładowy odmówi przyjęcia na pokład podczas lotu do Niemiec

OPCJA 2: Dowód wcześniejszej infekcji COVID-19 +1 dawka szczepionki. Wynik testu pozytywny wynik NAAT, RT-LAMP LAMP, RT-PCR. Test PCR, TMA lub PCR. Akceptowany typ testu NAAT, RT LAMP, LAMP RT PCR, PCR lub TMA Okno czasowe wynik testu musi mieć co najmniej 28 dni, ale nie więcej niż 90 dni

W obu przypadkach z konieczności przedstawiania powyższych dokumentów nie dotyczy osób do 11 roku życia włącznie. 

Bez żadnych dodatkowych obostrzeń do Niemiec wlecą osoby w pełni zaszczepione. Jako pełne szczepienie, Niemcy nie uznają jednej dawki Johnsona.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także


Pozostałe wiadomości