Wiadomości

Lotniska na Teneryfie: Tenefire Sur i Tenerife Norte

8 czerwca 2024, 17:41, Marcin Kluwak
Teneryfa, choć niewielka, ma dwa lotniska. Główne, te turystyczne znajduje się na południu wyspy, kilkanaście kilometrów od głównych kurortów, takich jak np. Los Cristianos. Te mniejsze, północne, wykorzystywane jest głównie do podróży między wyspami, oraz do Hiszpanii kontynentalnej.
REKLAMA
Powered by GetYourGuide

Teneryfa to wyspa pełna słońca, a do jej malowniczych krajobrazów prowadzą dwa główne lotniska: Reina Sofia na południu (TFS) i Tenerife Norte (TFN) na północy. Oba lotniska to nowoczesne bramy umożliwiające dostęp zarówno do lokalnych, jak i międzynarodowych destynacji, które czekają, by je odkryć.

Lotnisko Reina Sofia – Południowa brama do turystycznego raju

Lotnisko Reina Sofia, znane również jako Tenerife Sur, to największe lotnisko wyspy i główny hub dla międzynarodowych turystów. Położone strategicznie między turystycznymi kurortami El Médano a Golf del Sur, lotnisko jest tylko godzinę drogi od stolicy wyspy, Santa Cruz. Obsługujące rekordowe 12 milionów pasażerów w ostatnim roku, Reina Sofia jest nie tylko lotniskiem, ale też świetnym miejscem do rozpoczęcia twoich wakacji. Z jednym pasem startowym, otwartym widokiem na Montaña Roja i kuszącą plażą La Tejita w pobliżu, każdy początek podróży staje się tu częścią wakacyjnej przygody.

Lotnisko Tenerife Norte – Urokliwe początki przygody na północy wyspy

Jeśli preferujesz urok starszej, akademickiej Hiszpanii, lotnisko Tenerife Norte (TFN), znane również jako Ciudad de La Laguna, otworzy przed Tobą drzwi do tej historycznej części wyspy. Zlokalizowane blisko La Laguna, miasta o bogatej historii i kulturowym dziedzictwie, to lotnisko jest głównie używane dla lotów krajowych i obsługuje liczbę ponad 5 milionów pasażerów rocznie. W 2023 roku liczba ta wzrosła do 6 milionów, co świadczy o rosnącej popularności północnej części wyspy jako turystycznego celu.

Jak dostać się z lotniska do kurortów na Teneryfie?

Nie martw się o transport z lotniska na Teneryfie; czy to na południu, czy na północy, opcje są liczne i dostosowane do każdej potrzeby. Od taksówek przez minibusy po regularnie kursujące autobusy, łatwo dostaniesz się z lotniska do najpopularniejszych miejsc takich jak Adeje, Los Gigantes, czy Puerto de La Cruz.  Aplikacja Google Maps to Twój niezawodny towarzysz podróży, który pomoże znaleźć najlepsze połączenia i aktualne rozkłady autobusów. Pamiętaj, że czasami cierpliwość to klucz do podróży, szczególnie w godzinach szczytu, gdy kolejki do taksówek na Reina Sofia mogą być dłuższe, a zielone autobusy TITSA stoją w korku na głównej autostradzie.

Lotniska na Teneryfie. Pytania i odpowiedzi:

Na które lotnisko na Teneryfie latają samoloty z Polski? 

Samoloty z Polski, zarówno Wizzair jak i Ryanair latają tylko i wyłącznie na lotnisko południowe, czyli TFS (Tenerife South). Nazywane jest często "Granadilla de Abona", ale jest to błędna nazwa, która wzięła się od gminy, na której terenie leży lotnisko. Na lotnisko TFS latają też samoloty czarterowe, czyli np. Enter Air

Jak dostać się z lotniska południowego do Costa Adeje?

Najbardziej popularnym środkiem transportu na Teneryfie jest samochód. Lotnisko TFS leży tuż przy głównej autostradzie TF1. Na lotnisku jest dobrze rozwinięta sieć wypożyczalni samochodów. Należy jednak pamiętać, że autostrada TF1, szczególnie w godzinach szczytu w okolicach Los Cristianos jest zatłoczona i tworzą tam się korki. Alternatywą dla samochodów są zielone autobusy TITSA

Jak dostać się z lotniska południowego (TFS) na lotnisko północne (TFN)?

Pomiędzy lotniskami kursuje jedna linia autobusowa - jest to linia 343, ale ilość kursów jest bardzo mała. Najlepiej skorzystać z autobusu z przesiadką: linią 10 do stolicy Santa Cruz, a później linią 20 na lotnisko TFN. 

Jak dostać się z lotniska do stolicy Santa Cruz de Tenerife?

Do stolicy Teneryfy z obu lotnisk kursują bezpośrednie autobusy - linia 10 z TFS, oraz linia 20 z TFN. Dojazd samochodem jest szybki, bo wiedzie bezpłatnymi autostradami.

Czy przy lotniskach na Teneryfie są postoje taksówek?

Oczywiście, z każdego z dwóch lotnisk na Teneryfie można odjechać lub dojechać taksówką. Ceny są stałe - ustalone z góry, nie obowiązują tam taksometry. 

Czy na lotniskach na Teneryfie można używać kart pokładowych w telefonie?

Tak, bez żadnego problemu na obu lotniskach możemy korzystać z elektronicznych biletów lotniczych. Wystarczy przy bramce przed kontrolą bezpieczeństwa oraz przed wejściem na pokład zeskanować sam kod QR.

Czy na lotniskach na Teneryfie jest WiFi i kontakty z prądem?

Na lotniskach są specjalne wyznaczone miejsca, gdzie można podładować swój telefon, lub nawet usiąść przy komputerze i popracować. Jest też ogólnodostępne, bezpłatne WiFi. 

Z jakiego lotniska startują i lądują samoloty latające pomiędzy Wyspami Kanaryjskimi?

Lokalne loty pomiędzy wyspami, czyli na Lanzarote, Gran Canarię czy Fuertaventurę obsługiwane są przed dwie regionalne linie lotnicze: Canary Fly oraz Bitner Canarias. Obie linie startują i lądują z lotniska północnego, czyli Tenerife Norte (TFN)


Podziel się

Komentarze

Zobacz także


Pozostałe wiadomości