Wiadomości

Wyrywkowe testy na Lotnisku na Teneryfie wciąż są możliwe

3 lutego 2022, 16:44, Marcin Kluwak
Rozporządzenie, które wydała Unia Europejska, a informujące o braku konieczności wymagania testów przy lotach pomiędzy krajami Schengen, dotyczyło głównie Włoch. To tam, oprócz paszportu covidowego wymagany był jeszcze test. W przypadku lotów do Hiszpanii niewiele się zmieniło i wciąż podróżni przylatujący na Teneryfę mogą być poddawani wyrywkowym testom.
REKLAMA
Powered by GetYourGuide

Ci, którzy mają w planach przylot na Teneryfę w lutym, zapewne ucieszyli się z informacji o tym, że żaden kraj będący w Unii Europejskiej nie może wymagać testów od osób, które są w pełni zaszczepione. Pierwsze informacje nie były jednak zbyt precyzyjne i wielokrotnie zdarzało się, że były źle interpretowane. 

Hiszpańskie służby sanitarne wciąż mają prawo przeprowadzać wyrywkowe testy. Tych informacji nie ma na stronach rządowych, trudno jest też znaleźć taką informację na hiszpańskich stronach służb sanitarnych, ale właśnie tam jest jedno bardzo ważne zdanie, czyli: badanie diagnostyczne można również przeprowadzić na pasażerach przybywających z zagrożonego kraju/kraju ryzyka. Obecnie wszystkie kraje UE oraz Wielka Brytania są na kwalifikowane jako kraje ryzyka.

Poza tym każdy pasażer przechodzący przez kontrolę sanitarną po wylądowaniu na lotnisku w Hiszpanii, czyli też na Teneryfie przechodzi kontrolę podstawową, która składa się z trzech etapów:

1. bezdotykowa kontrola temperatury ciała przy użyciu termometrów bądź kamer termowizyjnych;

2. kontrola dokumentów, czyli głównie formularza zdrowia Spain Travel Health. Kontrola polega na zeskanowaniu kodu QR. Jak go uzyskać? Przeczytaj nasz artykuł: Czy lecąc na Teneryfę muszę mieć kod QR?

3. Ocena wizualna stanu zdrowia pasażera

Jeżeli w trakcie kontroli pierwotnej (w którymkolwiek z opisanych wcześniej przypadków) u pasażera pojawi się podejrzenie COVID-19 (temperatura powyżej 37,5°C, występowanie objawów lub po analizie treści Formularza Kontroli Zdrowia) służby sanitarne na lotnisku skierują go do kontroli wtórnej. Ta obejmie ocenę stanu klinicznego i epidemiologicznego pasażera i może obejmować wykonanie testu diagnostycznego na obecność infekcji, jeśli właściwy organ ds. zdrowia uzna to za stosowne.

Jeżeli po ocenie stanu zdrowia potwierdzi się podejrzenie, że pasażer miał bliski kontakt z przypadkiem COVID-19 lub uzyska wynik pozytywny po przylocie, zostanie skierowany na kwarantannę. 

Nasi czytelnicy, którzy przylatują na Teneryfę, potwierdzają te informacje. Niektórzy z pasażerów wciąż są kierowani na dodatkowe, wyrywkowe badania diagnostyczne.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także


Pozostałe wiadomości