Wiadomości

Pierwszy raz na Teneryfie. Co warto zobaczyć?

7 stycznia 2022, 09:56
Tydzień to stanowczo za mało, aby odkryć wszystkie atrakcje Teneryfy. Jest jednak kilka miejsc, które zobaczyć wręcz trzeba. Jeżeli jednak wystarczy Wam samo siedzenie nad hotelowym basenem na tzw. all, to ten artykuł nie jest dla Was.
REKLAMA
Powered by GetYourGuide

Teide, czyli Park Narodowy z wulkanem. 

Szczyt wulkanu widzimy już samolotu, gdy ten okrąża wyspę, lub podchodzi do lądowania. Teide widać też dobrze z sąsiednich wysp. Góra - szczyt przyciąga jak magnes turystów, którzy chcą poczuć zapach siarki i zobaczyć niesamowite widoki z 3718 metrów nad poziomem morza. Wejście na sam szczyt nie jest jednak łatwe. I nie chodzi tylko o sam wysiłek fizyczny, ale też konieczność załatwienia pozwoleń na wejście na teren parku narodowego, czy rezerwację biletu na kolejkę. Warto jednak pokonać te trudności, aby zobaczyć na Ziemi klimaty rodem z Marsa. 

Los Gigantes, czyli gigantyczne skały nad brzegiem oceanu. 

Położone w południowo-zachodniej części Teneryfy miasteczko o nazwie Puerto de Santiago jest tak naprawdę zapleczem dla znajdujących się kilkaset metrów dalej ogromnych klifów, który wyrastają wprost z oceanu. Majestatyczne, naturalne budowle robią ogromne wrażenia na tych, którzy są tam pierwszy raz, ale też wciąż zachwycają stałych bywalców Teneryfy. Warto wybrać się na krótką wycieczkę statkiem, którym popłyniemy pod same klify, które osiągają nawet 600 metrów wysokości. Podczas takiej wycieczki będziemy mogli wykąpać się w oceanie, tuż pod samymi klifami. To naprawdę robi wrażenie. 

Wąwóz Masca - baśniowa kraina w sercu parku krajobrazowego

Nie sposób być na Teneryfie i nie zobaczyć wąwozu Masca, lub chociaż samej wioski. Prowadzi do niej kręta i wąska droga. Sam przejazd jest nie lada wyzwaniem, nawet dla kierowców z dużym stażem. Obecnie wejście do wąwozu jest limitowane i trzeba starać się o pozwolenie. Wędrówka wymaga też dobrej sprawności fizycznej. Warto jednak zobaczyć samą wioskę, którą zamieszkuje około 100 osób. Historyczne zabudowania, będące przykładem świetnie zachowanej, oryginalnej architektury kanaryjskiej, zostały wykonane z kamienia wulkanicznego. 

Więcej na temat wąwozu Masca i tego, jak zarezerwować wejściówkę oraz jak przygotować sie do trekkingu, przeczytasz w artykule "Wąwóz Masca na Teneryfie. Wszystko co musisz wiedzieć o trekkingu".

Punta de Teno - 100% czystej natury bez komercji

To jedno z najbardziej chronionych miejsc na wyspie. W ciągu dnia nie da się dojechać tam samochodem, a na samym półwyspie nie ma knajpek, hoteli czy nawet toalety. Mimo to ciągle jest tam wielu turystów, którzy pragną obcować z naturą. Znajdziecie tam widok na majestatyczne klify, zniewalające widoki i otwarte morze. 

Góry Anaga - zapierające dech w piersiach widoki

Na przeciwległym krańcu Teneryfy znajduje się jedno z najbardziej niesamowitych miejsc na Teneryfie. Chodzi o góry Anaga. Krajobraz tutaj jest zupełnie inny, niż na wypalonym słońcem południu. Klimat tam jest zróżnicowany i jeżeli nad Teneryfą „wiszą” chmury, to zapewne właśnie tam. Tutaj znajdziecie klimatyczne ścieżki w środku lasu, czy też niesamowite punkty widokowe na ocean, czy Teide. Na wycieczkę w góry Anaga warto zarezerwować sobie cały dzień. Więcej piszemy tutaj.

Santa Cruz i Playa Las Teresitas

Sama stolica Teneryfy nie jest zbyt popularnym celem wycieczek, ale już zlokalizowana nieopodal plaża - Las Teresitas jest najbardziej rozpoznawalną plażą na wyspie. W sieci znajdziemy miliony zdjęć tej plaży. Ujęcia robione są z góry i trzeba przyznać - ten widok robi wrażenie. Piękna plaża z górami w tle z jasnym piaskiem przywieziony wprost z Sahary. Na dole doskonała infrastruktura, duży, darmowy parking i mnóstwo miejsc pod palmami. Jadąc np. w góry Anaga warto zajechać do Las Teresitas.

Los Cristianos, Playa de Las Americas i Costa Adeje - trójmiasto na Teneryfie

Jeżeli nie macie noclegów w jednej z tych trzech miejscowości, to też musicie tam pojechać. Ale uprzedzamy - to jedno z najbardziej skomercjalizowanych obszarów na wyspie. Jest tam tzw. złota mila, czyli ulica w Playa de Las Americas z luksusowymi sklepami i klubami nocnymi. Jest też blisko 8-kilometrowy deptak, pełen uroczych knajpek, sklepików z pamiątkami i miejsc, w których można podziwiać niesamowite zachody słońca. Więcej na temat kanaryjskiego trójmiasta pisaliśmy tutaj:Trójmiasto na Teneryfie. Moc atrakcji i tłum turystów

Miejsc do odwiedzenia na Teneryfie jest mnóstwo. Jeżeli planujecie wycieczkę na własną rękę, potrzebny Wam będzie samochód. We wszystkie te miejsca dojedziecie oczywiście doskonale rozwiniętą komunikacją publiczną. 


Podziel się

Komentarze

Zobacz także


Pozostałe wiadomości