Wiadomości

Plaże Teneryfy: Las Teresitas

10 marca 2022, 18:34, Marcin Kluwak
Las Teresitas to chyba najczęściej fotografowana plaża na Teneryfie. Chociaż nie znajduje się ona w centrum turystycznego "zagłębia", codziennie odwiedzają ją tłumy turystów i "lokalsów". Plaża została bowiem stworzona jako kąpielisko dla mieszkańców stolicy Teneryfy.
REKLAMA
Powered by GetYourGuide

Las Teresitas nie zawsze tak wyglądała

Jak podaje Wikipedia, pierwotnie obszar plaży składał się głównie z kamieni i skał, z małym pasem czarnego piasku. Obszar ten był podzielony na trzy odrębne części, które miały różne nazwy: Tras la Arena, najbliżej San Andrés, Los Moros w środku i wreszcie obszar ograniczony wąwozem Las Teresas. W dawnych latach na środku plaży znajdowało się prywatne spa, a obszar ten był również używany do surfowania. 

Aby uczynić plażę bezpieczniejszą dla kąpiących się, w 1968 roku zbudowano falochron, znajdujący się 150 metrów od brzegu. Ma on prawie kilometr długości, natomiast sama plaża jest długa na 1,3 kilometra! 

Plaża z piaskiem z Sahary, czyli wszystko dla turystów

Las Teresitas to jedna z niewielu plaż na Teneryfie, która ma jasny piasek. Został on specjalnie przywieziony z Sahary Zachodniej w 1971 roku. Wówczas to rada miejska zaciągnęła pożyczkę na 50 milionów peset, aby zakupić 150 000 metrów sześciennych piasku. 270 tysięcy ton piasku, zapakowane w 5 milionów worków przypłynęło statkiem z regionu El Aaiún.

Przeczytaj koniecznie: Jedzenie na Teneryfie. Top 10 rzeczy, których musisz spróbować! 

Kolejne 2800 ton saharyjskiego piasku przywieziono w 1998 roku, aby uzupełnić to, co ocean zabrał przez pierwsze 25 lat istnienia plaży. Nowy piasek kosztował 400 milionów peset. 

Tłumy turystów na plaży Las Teresitas

Plaża Las Teresitas służy głównie mieszkańcom Santa Cruz, ale z uwagi na wspomniany wcześniej jasny piasek, oraz zapierający dech w piersiach widok ze wzgórz nad plażą, w to miejsce ciągną setki turystów. Plaża jest doskonale wyposażona. Można wypożyczyć tam sprzęt pływający, są bary i toalety. Na plaży rosną też palmy, które dają naturalny cień.

Przeczytaj też na portalu: Guachinche - lokalny smak prawdziwej Teneryfy

Osoby dysponujące samochodem mogą podjechać do mieszczącego się w odległości ok. 2 km od plaży przy drodze do Igueste de San Andrés punktu widokowego Mirador de Las Teresitas, skąd poza pocztówkowym widokiem na plażę Las Teresitas rozciąga się widok na sąsiadującą z nią czarną plażę Las Gaviotas.

Las Teresitas na Teneryfie - ciekawostki

* To największa sztuczna plaża na Teneryfie. Została ona otwarta 15 czerwca 1973 roku
* Wraz z piaskiem z Sahary na Teneryfę przywieziono ogromne ilości czerwonych mrówek i skorpionów i od samego początku władze miały problem z tymi stworzeniami.
* Obecnie plaża jest regularnie czyszczona i wygładzana.
* Dojazd: autobusem nr 945 i 910 z Santa Cruz de Tenerife lub wynajętym samochodem. 
* Na puncie widokowym Mirador de Las Teresitas wkrótce ma powstać tyrolka, którą zjedziemy w dół na samą plażę [https://nateneryfie.pl/wiadomosc/159-tyrolka-prosto-w-dol-na-las-teresitas.html]


Podziel się

Komentarze

Zobacz także


Pozostałe wiadomości