Wiadomości

Wąwóz Masca na Teneryfie. Wszystko co musisz wiedzieć o trekkingu

20 grudnia 2022, 15:17, Anna Kluwak
Podpowiadamy co trzeba wiedzieć, aby wybrać się na niezapomniany trekking wąwozem Masca. Trzeba pamiętać o tym, aby wcześniej zarezerwować bezpłatną wejściówkę do wąwozu, a także mieć odpowiednie obuwie. Wąwóz Masca to jedna z najpopularniejszych atrakcji na Teneryfie.
REKLAMA
Powered by GetYourGuide

Wąwóz Masca to zdecydowanie jedna z topowych atrakcji, którą trzeba koniecznie zobaczyć podczas pobytu na Teneryfie. Wędrówka wąwozem będzie z całą pewnością niezapomnianą przygodą. Wąwóz Masca położony jest na północno-zachodnim krańcu Teneryfy w wiosce Masca, w gminie Buenavista del Norte. Również sama wioska Masca jest sama w sobie atrakcją, ponieważ widoki zapierają dech w piersiach. Znajdziemy tam również knajpy czy sklepiki z pamiątkami. Jednak w tym artykule skupimy się na samym wąwozie Masca.

Ważne zmiany w wąwozie Masca

Co istotne, wąwóz Masca był zamknięty dla zwiedzających od 26 lutego 2018 roku do 27 marca 2021 roku. Przez ten czas trwały tam prace poprawiające bezpieczeństwo. We wcześniejszych latach dochodziło tam do licznych wypadków. Wszystko przez to, że przed zamknięciem w 2018 roku, wejście do wąwozu Masca było nielimitowane i każdy kto chciał, mógł wybrać się na trekking w dowolny dzień i o dowolnej porze. Ponadto można było wówczas zejść w dół na plażę Masca, a następnie popłynąć łódką do portu w Los Gigantes.

Warto odwiedzić: Jaskinia Wiatru na Teneryfie

Natomiast od marca 2021 roku, kiedy wąwóz został ponownie otwarty dla turystów, obowiązują pewne ograniczenia. Przede wszystkim został wprowadzony dzienny limit turystów i bezpłatne wejściówki, a wybranie się na trekking jest możliwe tylko w weekendy i święta. Ponadto nie ma już możliwości tylko zejścia w dół i popłynięcia łódką do Los Gigantes. Teraz trzeba pokonać wąwóz pieszo w obie strony.

Pozwolenie na wejście do wąwozu Masca

Bezpłatną wejściówkę do wąwozu Masca zarezerwujemy na oficjalnej stronie Camino del barranco de Masca - link TUTAJ. Wejściówki są bezpłatne i ze względu na ich ograniczoną ilość, rozchodzą się błyskawicznie. Często tuż przed weekendem, w puli pojawiają się wejściówki – są to miejsca, które odwołali inni turyści.

Według nieoficjalnych informacji do których dotarł portal nateneryfie.pl, w planach jest wprowadzenie płatnych wejściówek do wąwozu Masca, tak jak ma to miejsce w przypadku Barranco del Infierno, czyli piekielnego wąwozu. Wówczas trekking w wąwozie byłby możliwy we wszystkie dni tygodnia. Ponadto w planach jest również remont przystani na plaży Masca, tak aby mogły wrócić kursy łodziami do portu w Los Gigantes. Jednak póki co, są to plany i nie ma oficjalnej daty wprowadzenia tego rozwiązania.

Opłaty za wejście do wąwozu Masca od 2025 roku

Władze Teneryfy wprowadzą opłaty za wstęp do wąwozu Masca. Chociaż cena biletu wstępu nie została jeszcze ustalona, system opłat będzie organizowany przez spółkę publiczną Tragsa. Opłaty będą obowiązywać od początku 2025 roku, a odwiedzający będą mogli wybrać między swobodnym zwiedzaniem a skorzystaniem z ofert firm turystycznych, oferujących spacer z przewodnikiem. Więcej informacji: Wąwóz Masca na Teneryfie: opłaty za zwiedzanie od 2025 roku

Co muszę wiedzieć o trekkingu w wąwozie Masca?

Wąwóz Masca jest otwarty dla turystów w soboty i niedziele oraz w święta w godz. 8.30-18. Trekking wąwozem Masca nie należy do najłatwiejszych, ponieważ jest to trasa kamienista, z licznymi podejściami i schodkami. Miejscami jest również ślisko. W kilku miejscach są również łańcuchy. Zejście zaczyna się na wysokości 750 m n.p.m., tym samym podejście z powrotem do wioski nie będzie należało do najłatwiejszych. Nie jest to z całą pewnością trasa dla osób o słabej kondycji fizycznej.

Zachody słońca na Teneryfie - zobacz, gdzie są najpiękniejsze!

Trasa liczy 5 km w jedną stronę, więc w obie strony trzeba pokonać 10 km. Średni czas zejścia na dół do plaży to około 3 h, natomiast na powrót trzeba liczyć średnio 4 h. Na trasę wąwozu nie zostaną wpuszczone dzieci poniżej 8 roku życia oraz kobiety w ciąży. Natomiast osoby niepełnoletnie muszą być pod opieką osoby dorosłej.

Godziny zejścia do wąwozu i kontrola w centrum turystycznym

W okresie letnim od marca do października zejście do wąwozu jest możliwe w godz. od 8.30 do 11. Strażnicy wypuszczają na szlak 25 osób co 30 minut.

W okresie zimowym od października do marca zejście jest możliwe o godz. 8.30 do 10.30. Strażnicy wypuszczają na szlak 30 osób co 30 minut.

W Centrum Turystycznym Masca trzeba być z co najmniej 30 min wyprzedzeniem, aby przejść kontrolę. Obsługa sprawdza nasze pozwolenie na wejście, dokument tożsamości oraz nasze obuwie. Jeżeli ktoś nie będzie miał odpowiednich butów, nie zostanie wpuszczony do wąwozu. Więcej na ten temat przeczytasz poniżej.

POST: Najpiękniejsze plaże na Teneryfie - Playa el Benijo

Następnie odbywa się krótka prezentacja szlaku oraz tego co wolno oraz czego nie wolno podczas trekkingu wąwozem. Następnie otrzymujemy numerek, który upoważnia nas do odbioru kasku. Po ponownym otwarciu wąwozu jest obowiązek poruszania się w kasku. Kiedy już otrzymamy kask, idziemy w kierunku bramki ze strażnikiem, któremu podajemy swoje dane i czekamy na wpuszczenie na szlak.

Trasa jest bardzo dobrze oznaczona. Co jakiś czas znajdują się tabliczki, które informują nas ile już przeszliśmy, a ile kilometrów jeszcze przed nami. W połowie szlaku spotkamy dwóch strażników, którzy dbają o porządek. A jeżeli idąc z wioski w stronę plaży pojawisz się przy budce strażników o godz. 13, to zostaniesz poproszony o zawrócenie, aby móc na spokojnie dotrzeć na górę o wyznaczonej godzinie.

Co istotne, podejście z plaży należy rozpocząć nie później, niż o godz. 14. Tam również zastaniemy dwóch strażników, którzy pilnują bezpieczeństwa i sprawdzają listę osób, które pokonały szlak.

Jak ubrać się i co zabrać wybierając się na trekking do wąwozu Masca?

Najważniejszą rzeczą podczas trekkingu wąwozem Masca jest obuwie. Muszą to być buty z podeszwą z protekrotem - najlepiej jeżeli będą to buty górskie/trekkingowe. Pod żadnym pozorem nie mogą to być sandały, trampki czy zwykłe adidasy. Jeżeli nie będziesz posiadać odpowiedniego obuwia, strażnicy mogą Ciebie nie wpuścić na szlak.

Jeżeli chodzi o ubiór, to dostosuj go do panujących warunków atmosferycznych. Jednak wychodząc rano na szlak, warto mieć ze sobą bluzę lub kurtkę softshellową, którą kiedy zrobi się cieplej, można schować do plecaka.

Ważne również jest to, aby wziąć ze sobą odpowiednią ilość wody, co najmniej 1 litr. A także suchy prowiant. Wszystko przez to, że będziesz musiał nie tylko zejść, ale również wrócić do góry. Natomiast na trasie nie ma żadnych punktów gdzie można kupić wodę czy jedzenie.

Ponadto warto mieć krem z filtrem, nakrycie głowy, okulary naładowany telefon.

Jak dojechać do wioski Masca?

W wiosce Masca jest bardzo mało miejsc parkingowych. Dlatego zaleca się dojechanie na miejsce komunikacją autobusową lub taksówką. TUTAJ znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące komunikacji miejskiej na Teneryfie: cen biletów czy rozkładów jazdy

Autobus linii 365 z Buenavista del Norte do wioski Masca

Trasa przejazdu wygląda następująco: Buenavista del Norte (dworzec)- El Palmar - Las Portelas- El Carrizal- Masca. Czas przejazdu to 25 min.

Godziny odjazdów w kierunku wioski Masca - godz. 6.20, 14.20

Godziny odjazdów w kierunku Buenavista del Norte - godz. 6.50, 14.50

Autobus linii 355 z Santiago del Teide do wioski Masca

Godziny odjazdów w kierunku wioski Masca w tygodniu - godz. 11, 13.05, 15.05, 17, 19.30

Godziny odjazdów w kierunku wioski Masca w weekendy i święta - godz. 10.15, 11, 13.05, 13.45, 17.05, 19.30.

Autobus linii 355 z Buenavista del Norte do wioski Masca

Godziny odjazdów w kierunku wioski Masca w tygodniu - godz. 9.35, 12,15.45, 17.50

Godziny odjazdów w kierunku wioski Masca w weekendy i święta - godz. 7.10, 9.35, 12, 12.45, 15.45, 17.50


Podziel się

Komentarze