Wiadomości

Parady z okazji Święta Trzech Króli na Teneryfie

5 stycznia 2022, 16:28
fot. www.puertodelacruz.com
Chociaż dla większości osób emocje po Świętach Bożego Narodzenia już opadły, to na Teneryfie święta wciąż trwają. A ich kulminacja ma miejsce 6 stycznia, kiedy w wielu miejscach odbywają się parady.
REKLAMA
Powered by GetYourGuide

Wtedy to odbywa się Święto Trzech Króli, znane jako Dia de Los Reyes. 5 stycznia, w dzień poprzedzający Święto Trzech Króli, na całej Teneryfie odbywa się wiele wydarzeń. Lokalne władze przygotowują pokazy, przedstawienia oraz parady. Wiele z nich przebiega hucznie przy akompaniamencie muzyki. Trzej Królowie rozrzucają dla dzieci upominki lub cukierki, a te mogą ich pozdrowić i przekazać listy z prośbą o wymarzone prezenty.

Trzej Królowie mogą podróżować w różnorodny sposób - na wielbłądach, w kabrioletach lub przybywają na paradę helikopterem. W tym roku, z uwagi na obostrzenia i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa, działania wielu miast zostaną ograniczone. W większości miejscowości odbędą się orszaki kabrioletami, a władze zachęcają do oglądania parady z okien i balkonów. Nie będą również odbierane listy od dzieci ani rozdawane cukierki.

Zgodnie z tradycją podczas parady przekazywany jest również magiczny klucz, który otwiera drzwi do wszystkich domów w gminie.

Gdzie odbędą się parady?

Parada w Santa Cruz de Tenerife

Rozpocznie się o godzinie 17 pokazem dla dzieci w Estadio Heliodoro Rodríguez López. Następnie o godz. 18 pięć grup królewskich będzie przemierzać główne ulice i aleje Santa Cruz. Wycieczki po dzielnicach Centro-Ifara, Salud-La Salle, Ofra-Costa Sur i Southwest będą składać się z trzech platform ozdobionych oświetleniem i muzyką, z których Melchor, Gaspar i Baltasar witają ludzi zgromadzonych na trasie. Konwój zamyka ciężarówka załadowana prezentami.

Parada w Costa Adeje

Kabrioletowy orszak Trzech Króli będzie przemierzał ulicami Adeje Casco, La Caleta, San Eugenio, Tijoco, Armenime i Callao Salvaje.

Parada w Santiago del Teide

Również władze tego miasta postanowiły zorganizować wydarzenia dla najmłodszych. Władze przypominają o konieczności noszenia maseczek podczas spaceru.

Parada w Guia de Isora

Kabriolety rozpoczną trasę w El Pozo, El Jaral i Acojeja o godzinie 17

Parada w San Miguel de Abona

Rozpocznie się już o 11 w Guargacho, a zakończy około 18.30 w El Froton.

* W Puerto de la Cruz oraz La Orotavie - Orszaki Trzech Króli odbywają się 5 stycznia

Większość wydarzeń będzie transmitowana online w serwisie YouTube oraz lokalnych rozgłośniach radiowych.

Dzieci wciąż czekają na prezenty

Ciekawostką jest to, że Święto Trzech Króli jest szczególnie ważnym dniem dla dzieci, które do 5.01 piszą listy do Trzech Króli, a w noc z 5 na 6 stycznia szykują swoje buty przed drzwiami, a także poczęstunek w postaci mleka, wody i przeekąski w nadziei na otrzymanie prezentów.

Skąd taka tradycja?

W Hiszpanii dzieci otrzymują prezenty od Trzech Króli 12 dni po Bożym Narodzeniu, podobnie jak Jezus, który otrzymał tego dnia od nich dary. Taka tradycja obowiązuje na Teneryfie, jak również w innych krajach hiszpańskojęzycznych.

 


Podziel się

Komentarze

Zobacz także


Pozostałe wiadomości