Wiadomości

Hiszpania i Teneryfa bez maseczek? Najpewniej już na święta

4 kwietnia 2022, 14:01, Marcin Kluwak
Hiszpania coraz bliżej odejścia od maseczek. Być może już przed Wielkanocą zniknie obowiązek zakrywania ust i nosa na terenie Hiszpanii, czyli też na Teneryfie. To doskonała informacja dla tych, którzy planują wakacje na Wyspach Kanaryjskich.
REKLAMA
Powered by GetYourGuide

Informacje o planowaniu zniesienia tych obostrzeń krążyły już od kilku tygodni. 6 kwietnia w Toledo, hiszpańskie ministerstwo zdrowia organizuje kolejne spotkanie Międzyterytorialnej Rady Narodowego Systemu Zdrowia i tam być może zapadną decyzje o tym, kiedy w końcu pozbędziemy się maseczek. Nieoficjalnie mówi się o 12 dniu kwietnia. Wtedy to Hiszpanie mają praktycznie całkowicie pozbyć się maseczek.

Przypomnijmy, ten wymóg wciąż obowiązuje na terytorium całej Hiszpanii. W maseczce musimy przebywać przede wszystkich w pomieszczeniach zamkniętych, czyli w sklepach, galeriach handlowych, instytucjach publicznych czy w środkach komunikacji miejskiej. Sami Hiszpanie bardzo skrupulatnie pilnują przestrzegania tych obostrzeń. Do tej pory np. do autobusu na Teneryfie nie wejdziemy bez maseczki, a jeżeli nawet tak się stanie, to kierowca bardzo szybko zwróci nam uwagę.

12 kwietnia to data realna, ale wciąż niepotwierdzona. Chodzi o to, że tego dnia mijają dokładnie dwa tygodnie od czasu wejście w życie nowego sposobu zarządzania pandemią. Obecnie monitorowane i liczone są tylko poważne przypadki zachorowań u osób powyżej 60 roku życia. 

Zobacz też: Wyspy Kanaryjskie ściągają obostrzenia. Życie nocne wróci do normy

Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia Publicznego planuje przygotować 12 kwietnia dokument o sytuacji epidemiologicznej w kraju, a jeśli wnioski będą pozytywne, decyzja może zostać podjęta szybko. 

Ostatnia aktualizacja zachorowalność u osób powyżej 60. roku życia (jedyna, która będzie teraz mierzona) wyniosła 459 przypadków. Chociaż niektóre wskaźniki, takie jak zachorowalność siedmiodniowa, wskazują na spadek liczby zakażeń, to spadek nie jest wystarczająco szybki, aby niski poziom ryzyka uzyskać już podczas Świąt Wielkanocnych. Dobre informacje płyną natomiast z hiszpańskich szpitali. Tylko 3,34% łóżek na oddziałach i 4,62% ​​na oddziale intensywnej terapii zajmują pacjenci z Covid.

Z politycznego punktu widzenia, hiszpański rząd znajduje się pod coraz większą presją, aby podać konkretną datę zniesienia obowiązku noszenia maseczek.  Kongres zatwierdził w czwartek wniosek uzgodniony przez Cuidadanos z PSOE, który wzywa rząd do zniesienia tego obowiązku, pod warunkiem, że ma on poparcie w społeczności naukowej i wśród władz sanitarnych. 

Podróż na Teneryfę to 7 godzin w maseczce. Kiedy to się skończy?


Podziel się

Komentarze

Zobacz także


Pozostałe wiadomości