Wiadomości

Przy powrocie do Polski z krajów Schengen kwarantanna wciąż obowiązuje

12 lutego 2022, 10:50, Marcin Kluwak
Miało nie być kwarantanny przy wjeździe z krajów strefy Schengen. Taka informacja padał podczas konferencji prasowej ministra zdrowia. Okazało się, że to nie do końca prawda.
REKLAMA
Powered by GetYourGuide

Nie wiadomo, czy to zła interpretacja słów ministra Zdrowia, czy też niezrozumienie grafiki, którą przygotowali pracownicy podczas konferencji prasowej. Wszystkie główne media w Polsce podały, że od 11 lutego nie będzie kwarantanny wjazdowej dla tych, którzy podróżują z innych krajów UE, będących w strefie Schengen. Po ukazaniu się rozporządzenia, wszystko stało się jasne. 

Całe zamieszanie opisuje na swoich stronach internetowych Onet.pl. - Wiele osób uważa, że Niedzielski wprowadził podróżujących i branżę turystyczną w błąd. Na forach podróżniczych od środy trwają dyskusje i debaty nad słowami ministra. Co więcej, nawet jedno z największych biur podróży opublikowało w piątek rano post w mediach społecznościowych z informacją, że wszyscy niezaszczepieni wracający z krajów UE i Schengen nie będą potrzebować już negatywnych wyników testów, ponieważ zwolnieni z kontroli będą wszyscy - podaje Onet.
Jakie więc są zasady przyjazdu do Polski po 11 lutego 2022?
Aktualne informacje z serwisów gov.pl:

1. osoby podróżujące z państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Szwajcarii, Islandii, Norwegii, Liechtensteinu, Księstwa Andory, Księstwa Monako, Republiki San Marino, Państwa Watykańskiego podlegają 7-dniowej kwarantannie.

2. Z kwarantanny zwolnione są osoby w pełni zaszczepione lub takie, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przebyły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i posiadają dokument, który potwierdza przebycie choroby.

3. Podróżujący, którzy nie są zaszczepieni lub nie posiadają statusu ozdrowieńca (wszystkie te informacje zawiera UUC), muszą okazać negatywny wynik testu na COVID-19, wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

4. Osoby podróżujące spoza Unii Europejskiej i strefy Schengen, muszą okazać negatywny wynik testu na COVID-19. Wynik testu nie może być starszy niż 24 godziny przed przylotem. Test można wykonać także do 3 godziny po przylocie (licząc od odprawy granicznej).

5. 7-dniowa kwarantanna nie obowiązuje osób, które posiadają negatywny wynik testu antygenowego lub PCR oraz: są zaszczepione pełnym cyklem szczepienia, a od ostatniego szczepienia nie minęło więcej niż 270 dni, bądź w ciągu ostatnich 6 miesięcy przebyły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (są tzw. ozdrowieńcem).


Podziel się

Komentarze

Zobacz także


Pozostałe wiadomości