Wiadomości

Pogoda na Teneryfie: Sprawdź, gdzie jest najcieplej na Teneryfie!

19 grudnia 2022, 12:43, Marcin Kluwak
Gdzie jest najcieplej na Teneryfie? Jaka pogoda panuje na Wyspach Kanaryjskich? Odpowiedź jest prosta: południe Teneryfy, a dokładniej południowy-zachód wyspy uważany jest za najcieplejsze. Dlaczego?
REKLAMA
Powered by GetYourGuide

Teneryfa to wyspa wiecznej wiosny, ale gdy u nas (w Polsce) jest zima, na termometrach mamy grubo poniżej zera, to na Teneryfie może być nawet 24-25 stopni! Tak, takie właśnie temperatury panują na Teneryfie zimą. Nie jest średnia temperatura mierzona przez synoptyków na przestrzeni ostatnich kilku lat, a raczej nasze subiektywne odczucie.

Teneryfa: Jak pogoda, gdzie jest najcieplej?

Południowy-zachód wyspy - tam powinniśmy patrzyć w pierwszej kolejności. Najcieplej jest w pasie od lotniska południowego w kierunku Los Cristianos, Costa Adeje, Playa San Juan, Puerto de Santiago do Los Gigantes. Tam mamy najniższe odczyty jeżeli chodzi o opady deszczu, a najwyższe, jeżeli chodzi o temperatury. Chmur znad Teide również rzadko sięgają na południowy-zachód wyspy, dlatego też tam właśnie jest najcieplej. Nawet w pochmurne dni, gdy nad naszymi głowami niebo zasnute jest delikatną pierzynką, to właśnie na południu Teneryfy możemy bez żadnych przeszkód oglądać piękny zachód słońca

Podobne zjawisko, jeżeli chodzi o zachmurzenie mamy na północnych i północno-zachodnich krańcach wyspy. Gdy chmur wijących się nad wulkanem Teide jest niewiele, to też mamy szansę na piękną pogodę na północy, np. w Puerto de La Cruz. 

Teneryfa: gdzie jest najchłodniej?

Najbardziej pochmurna i deszczowa jest północno-wschodnia część wyspy - czyli Lasy Anaga, La Laguna, okolice Las Teresitas, Santa Cruz oraz w pasie w kierunku lotniska południowego. Wielokrotnie zdarzało się tak, że jadąc od stolicy Teneryfy (Santa Cruz) autostradą TF-1, na niektórych odcinkach lał deszcz, podczas gdy 10-15 kilometrów dalej, świeciło piękne słońce. Reguła jest prosta - im bliżej południa Teneryfy i pasa lotnisko południowe - Los Cristianos - Puerto de Santiago, tym szansa na lepszą pogodę jest o wiele większa. 

Pamiętajmy, że na Teneryfie, na tak małej powierzchni mamy kilka stref klimatycznych. Szczególnie widoczne jest to w miesiącach zimowych, kiedy to jadąc z gorącego południa w kierunku wulkanu Teide, możemy natrafić na zamkniętą drogę z powodu opadów śniegu


Podziel się

Komentarze