Wiadomości

Powrót do Polski przez Berlin. Jakie trzeba mieć dokumenty?

27 grudnia 2021, 09:47
Wielu naszych rodaków, szczególnie tych mieszkających przy zachodniej granicy, lecąc na Teneryfę, korzysta z lotniska w Berlinie. Pamiętajmy jednak, że wracając przez Berlin, nie dotyczą nas przepisy dla wracających do Polski.
REKLAMA
Powered by GetYourGuide

Najnowsze informacje dotyczące powrotu z Teneryfy przez Niemcy/Berlin do Polski. Stan na dzień 28.12.2021


Od 23 grudnia 2021 roku Niemcy uznały Hiszpanię, w tym Teneryfę jako kraj wysokiego ryzyka. Oznacza to, że aby wlecieć do kraju, a co za tym idzie - wsiąść do samolotu, musimy spełnić kilka wymogów. Co ważne - poniższe wymogi dotyczą tylko i wylącznie osób, które mieszkają na stałe w Niemczech. W przypadku tranzytu do Polski - formularz lokalizacyjny nie jest wymagany, gdy "niezwłocznie opuszczamy terytorium Niemiec"

  1. Niezbędne jest wypełnienie formularza lokalizacyjnego, tzw. cyfrowej deklaracji wjazdu, który dostępny jest pod adresem: https://www.einreiseanmeldung.de/
  2. W formularzu najpierw podajemy kraj, z którego rozpoczynamy podróż, czyli będzie to Spanien/Spain. Później przechodzimy do wyboru regionów. Obecnie wybór jest prosty - “kompletna Hiszpania wraz Balerami i Wyspami Kanaryjskimi” lub “nie mam pewności”. Obojętnie co wybierzemy, system poinformuje nas, że byliśmy w obszarze „wysokiego ryzyka”
  3. System poinformuje nas, jakie wynikają z tego obowiązki: “Przy wjeździe proszę mieć ze sobą potwierdzenie wyniku testu, dowód szczepienia lub zaświadczenie o statusie ozdrowieńca” oraz że “Zasadniczo po wjeździe do kraju z obszaru wysokiego ryzyka należy poddać się 10-dniowej kwarantannie”. Tutaj są jednak wyjątki, o których piszemy poniżej.
  4. Na następnej stronie system poprosi nas o  wprowadzenie informacji o tym, czy przyjęliśmy szczepionkę, czy mamy zaświadczenie o statusie ozdrowieńca lub, czy mamy zaświadczenie potwierdzające negatywny wynik testu. Jest też standardowe pytanie o to, czy mamy typowe objawy zakażenia COVID-19
  5. Kolejny krok to wybór środka transportu (w tym przypadku samolot). Jest prośba podanie numeru lotu, nazwy linii lotniczej, siedzenia w samolocie, którym będziemy lecieć do Niemiec oraz miejsca, z którego wylatujemy (np. Tenerife/Spain)
  6. Następnie system zbiera nasze dane osobowe i kontaktowe. Wypełnijmy to prawidłowo, gdyż w dalszym kroku potrzebny będzie właściwy numer telefonu, bądź e-mail do weryfikacji danych
  7. Po wpisaniu danych będzie część dotycząca wyjątków od ewentualnej kwarantanny, którą muszą przejść niezaszczepieni mieszkańcy Niemiec. Dla pewności, na samym dole formularza wpisujemy “transit”
  8. Gdy już myślimy, że to koniec i szczęśliwie otrzymamy pdf-a nazwanego “Einreiseanmeldung.pdf”, na sam koniec musimy wysłać - w formie elektronicznej - wybrane przez nas wcześniej zaświadczenie (patrz punkt 5). Gdy już to zrobimy, możemy udać się na lotnisko.

Będąc na Teneryfie koniecznie tego spróbuj: Tapas - kanaryjskie przekąski. Palce lizać!

Teraz kilka słów o kwarantannie. Jest ona obecnie obowiązkowa dla osób powracających z terenów wysokiego ryzyka, ale są wyjątki. Z kwarantanny zwolnione są osoby w pełni zaszczepione, czyli dwoma dawkami. Kwarantanny z oczywistych względów nie można nałożyć, na osoby będące w tranzycie, czyli takich, które po wyjściu z samolotu niezwłocznie opuszczą terytorium Niemiec - np. kolejny lotem lub samochodem/pociągiem/autobusem.

Kolejna ważna rzecz: sam fakt tranzytu nie zwalnia z przedstawienie wymaganych dokumentów: testu, statusu ozdrowieńca, bądź aktualnego dowodu szczepienia. 


Podziel się

Komentarze


Pozostałe wiadomości