Wiadomości

Lecę na Teneryfę. Czy potrzebny jest test?

5 stycznia 2022, 12:36, tekst zaktualizowano 31.01.2022
Lecicie na Teneryfę, czyli do Hiszpanii? Jeżeli jesteście w pełni zaczepionymi obywatelami UE, to oprócz wypełnienia deklaracji wjazdowej nic nie musicie robić. Schody zaczynają się, gdy pełnego szczepienia nie macie.
REKLAMA
Powered by GetYourGuide

Aktualizacja z dnia 31.01.2022: Od 1 lutego 2022 roku uznawane będą zaświadczenia o szczepieniu, zgodnie z którymi upłynęło od 14 do 270 dni od przyjęcia pełnego szczepienia. Po upływie tego terminu, certyfikat powinien zawierać informacje o przyjęciu dawki przypominającej szczepienia. Jeżeli nie zostanie podana dawka przypominajaca, osoboa taka będzie traktowana jako podróżny niezaszczepiony.

Loty z Polski, Niemiec i innych krajów UE

Nasz kraj jest obecnie na liście krajów ryzyka, ale dla obywateli UE to niewiele zmienia. Od blisko dwóch lat, lecąc na Teneryfę, czy też do innego miejsca w Hiszpanii, musimy wypełnić deklarację zdrowia. Czynność ta jest różnie nazywana, ale ostatecznie uzyskujemy tzw. kod QR SpTH, który będziemy musieli obowiązkowo zeskanować na lotnisku docelowym. Więcej o deklaracji zdrowia i generowaniu kodu QR pisaliśmy w artykule pt.: Czy lecąc na Teneryfę muszę mieć kod QR? Jeżeli nie masz paszportu covidowego, to pomimo że otrzymasz kod QR, dzięki któremu wlecisz do Hiszpanii, to nie oznacza, że zameldujesz się w hotelu, bądź zjesz w retauracji. Obecnie Stosowanie Certyfikatu Covid jest obowiązkowe na poziomach alarmowych 3 i 4 we wszystkich ogólnodostępnych obiektach hotelowych, hotelarskich, gastronomicznych i klubów nocnych, które mogą pomieścić więcej, niż 30 osób. Więcej o aktualnych obostrzeniach na Tenryfie: Obostrzenia na Teneryfie - co warto wiedzieć?

Jestem w pełni zaszczepiony

Jeżeli jesteś w pełni zaszczepiony, nie będziesz musiał/musiała robić testów. Ostatnia dawka musi być podana co najmniej 14 dni przed wyjazdem i w ciągu 270 dni (zmiana od 1.02.2022) Każda szczepionka dopuszczona przez Unię Europejską i Światową Organizację Zdrowia jest akceptowana. I to wszystko. Wypełniasz deklarację zdrowia i cieszysz się wakacjami na Teneryfie!

Jestem ozdrowieńcem

Jeżeli nie masz szczepienia, a całkiem niedawno byłaś/byłeś chory na COVID-19, również bez testowania możesz wlecieć do Hiszpanii. Tu jednak, zamiast Unijnego Certyfikatu musisz przedstawić dowód pozytywnego wyniku, wykonanego co najmniej 11 dni przed wyjazdem i nie więcej niż 180 dni w dniu wyjazdu. Akceptowane testy to:  RT-PCR, TMA i RT-LAMP. Wyniki muszą być napisane w języku angielskim, hiszpańskim, francuskim lub niemieckim, a dokumenty muszą być przesłane do deklaracji zdrowia, aby otrzymać kod QR. 

Nie mam szczepienia i nie jestem ozdrowieńcem

Tu więc na każdym etapie podróży wymagane będą od Ciebie dokumenty potwierdzające, że nie jesteś chory/chora na COVID-19. Przy wjeździe do Hiszpanii należy przedstawić dowód negatywnego wyniku, który został wykonany w ciągu ostatnich 72 godzin. Hiszpania akceptuje też wyniki szybkiego testu antygenowego. Za każdym razem, oprócz fizycznego, bądź cyfrowego posiadania negatywnego wyniku testu, informację o dacie i rodzaju testu będziesz musiała/musiał wpisać, wypełniając cyfrową deklarację wjazdu. 

Ważne:

1. Dzieci poniżej 12 roku życia nie muszą być zaszczepione, nie muszą wykonywać testów, nie muszą przedstawiać dowodu ozdrowienia. Muszą jedynie wypełnić deklarację zdrowia. 

2. Na lotnisku w Teneryfie każdy podróżny jest kontrolowany. Przede wszystkim skanowany jest wygenerowany kod QR. 

3. Kod QR może być pokazany na urządzeniu mobilnym, może być wydrukowany. 

4. Po zeskanowaniu pracownik sanitarny decyduje, czy idziemy dalej i cieszymy się słońcem, czy musimy poddać się bardziej szczegółowej kontroli. 

5. Od pewnego czasu, tuż po przylocie losowo wybierane są osoby, które są testowane na lotnisku. Na wynik czeka się kilkanaście minut. Test w tym przypadku jest darmowy. 


Podziel się

Komentarze

Zobacz także


Pozostałe wiadomości