Wiadomości

Turystyczny boom na Teneryfie. W wypożyczalniach brakuje samochodów

14 kwietnia 2022, 13:33, Marcin Kluwak
Teneryfa i pozostałe Wyspy Kanaryjskie ponownie zmagają się z problemem braku samochodów w wypożyczalniach. Chodzi tu o terminy w okolicach Wielkanocy. W najtańszych wypożyczalniach samochody zniknęły już dawno.
REKLAMA
Powered by GetYourGuide

Firmy wypożyczające samochody nie mają już wolnych pojazdów w zbliżającym się okresie wielkanocnym. Spowodował to masowy napływ turystów. Obłożenie obiektów turystycznych jest na poziomie prawie 90 procent, a w niektórych regionach nawet więcej. Oznacza to, że znalezienie wolnego, niewynajętego samochodu graniczyć będzie z cudem.

Wszystko przez to, że firmy podczas pandemii znacząco zmniejszyły swoje floty. Prawie 300 firm wynajmujących auta, w ostatnim czasie zwiększyło wysiłki, aby sprowadzić samochody na wyspę, ale wysokie ceny transportu morskiego nieco studzą entuzjazm. 

Liczba „wypożyczalni samochodów” na wyspach wzrosła o 40% w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Obecnie na wyspie jest legalnie dostępnych prawie 50 000 pojazdów. Pod koniec ubiegłego roku było to 35 000, a po wybuchu pandemii tych pojazdów było 22 tysiące aut. 

Wyszukiwarka samochodów do wynajęcia na Teneryfie - kliknij

- Wielkanoc to przebudzenie branży turystycznej na Wyspach Kanaryjskich. Spodziewaliśmy się dobrych wyników, ale nie tak dobrych – mówi Roberto Dávila, dyrektor generalny Avis i sekretarz generalny AECAV (Stowarzyszenie Kanaryjskich Wypożyczalni Samochodów).  Dávila zapewnia, że ​​firmy wynajmujące zrobiły wszystko, co możliwe, aby zwiększyć swoje floty, ale sytuacja jest bardzo trudna, ponieważ samochody po prostu nie są dostępne u producentów.

Jeszcze przed wojną na Ukrainie sytuację skomplikował brak podzespołów, które opóźniały produkcję pojazdów, ale wraz z wojną wszystko się nasiliło. Firmy kupują wszystko, co mogą i co jest dostępne.

Pomimo wzrostu o 127% liczby samochodów dostępnych w wypożyczalniach, do osiągnięcia optymalnych poziomów na wyspach jest jeszcze długa droga. Konieczne jest  zwiększenie liczby dostępnych samochodów z obecnych 50 000 do 65 000.

Jeśli spełnią się aktualne prognozy turystyczne na tegoroczne lato, będzie to prawdziwy problem dla turystów, którzy będą chcieli wypożyczyć samochód. Z uwagi na wysoki popyt nie będzie też tanio. Tej Wielkanocy są one o 20% wyższe niż w tym samym okresie w 2019 roku, chociaż są poniżej tych z ostatnich świąt Bożego Narodzenia.

- Wynajem samochodu na Wyspach Kanaryjskich za 200-220 euro tygodniowo to rozsądna cena, a ta średnia cena pozostanie, chociaż w określonych porach roku będzie rosła - dodaje Roberto Dávila, zapewniając jednocześnie, że nie będzie już powrotu do cen „covidowych” rzędu 125-135 euro na tydzień. 


Podziel się

Komentarze