Wiadomości

Masz paszport covidowy? Nie musisz już wypełniać hiszpańskiego formularza zdrowia

7 kwietnia 2022, 10:06, Marcin Kluwak
Hiszpania nie wymaga już wypełniania formularza SpTH, ale tylko jeżeli macie ważny certyfikat covidowy - np. będąc zaszczepionym, ozdrowieńcem lub jeżeli w systemie znajdzie się wykonany wcześniej test.
REKLAMA
Powered by GetYourGuide

Zmiany weszły w życie 6 kwietnia 2022 roku. Do tej pory, nawet mając pełne szczepienie, każdy - bez wyjątku musiał wypełnić hiszpański formularz zdrowia - SpTH, nazywany też potocznie kodem QR. Po wpisaniu wszystkich niezbędnych danych - miejsca zameldowania, miejsca pobytu w Hiszpanii, danych kontaktowych oraz wybraniu jednej z trzech opcji - certyfikatu UE, certyfikatu ozdrowieńca lub negatywnego testu, system generował nam kod QR, który odczytywany był podczas kontroli sanitarnej na lotnisku.

Od środy, 6 kwietnia z obowiązku wypełniania cyfrowej deklaracji zdrowia zwolnieni są wszyscy ci, którzy mają aktualny, ważny certyfikat (paszport covidowy) wydany przez ministerstwo zdrowia danego państwa. Posiadacze certyfikatu covidowego omijać będą kolejkę do kontroli sanitarnej i szybszą ścieżką przechodzić będą do miejsca, gdzie skanowane będą ich certyfikaty.

Certyfikat covidowy to nie tylko szczepienie

Unijny certyfikat covidowy to dokument, który mogą otrzymać nie tylko osoby w pełni zaszczepione, ale też te, u których widnieje w systemie ochrony zdrowia wzmianka o statusie ozdrowieńca lub o wykonanym teście. Tak więc nawet nie mając pełnego szczepienia, ale wykonując test diagnostyczny, który zostanie poprawnie wczytany do polskiego systemu ochrony zdrowia, będziemy mogli uzyskać paszport covidowy. 

Przeczytaj też: Hiszpania kończy z maseczkami, ale są małe wyjątki

Unijny cyfrowy certyfikat COVID (DCC) lub jego odpowiednik w UE to poświadczenie cyfrowe wydane przez właściwe organy krajów UE oraz krajów/terytoriów trzecich, które przystąpiły do ​​systemu DCC, że osoba:

1. Została zaszczepiona przeciwko COVID-19, z pełnym schematem lub dawką przypominającą. W przypadku pełnego schematu szczepień należy sprawdzić terminy ważności: świadectwo będzie ważne od 14 dni po podaniu ostatniej dawki pełnego schematu szczepień i będzie ważne do 270 dni od podania ostatniej dawki dawka. Karta szczepień z kompletnym harmonogramem dla dzieci poniżej 18 roku życia nie ma daty ważności. Aby karta szczepienia była ważna (osoby w wieku 18 lat i starsze), musi odzwierciedlać podanie dawki przypominającej. Certyfikaty te będą uważane za ważne od dnia podania dawki przypominającej.

2. W ciągu 72 godzin przed przyjazdem do Hiszpanii wykonała test diagnostyczny (pobranie próbki) na NAAT (testy amplifikacji kwasów nukleinowych, np. RT-PCR, RT-LAMP, TMA) / 24 godziny na RAT (szybki test antygenowy), którego wynik był ujemny.

3. Wyzdrowiała z COVID-19 po przejściu choroby, pod warunkiem, że od pierwszego pozytywnego wyniku NAAT lub RAT upłynęło ponad 11 dni, a powrót do zdrowia jest ważny przez 180 dni później.

Wszyscy inni, czyli osoby, które wykonują test, który nie trafi do polskiego lub jakiegokolwiek innego systemu ochrony zdrowia muszą wciąż wypełniać deklarację zdrowia, podając tam niezbędne dane. Tak jak do tej pory, będą musieli przejść przez bardziej szczegółową kontrolę sanitarną, podczas której będą mogli zostać poproszeni o okazanie wymaganych dokumentów, a więc: certyfikatu ozdrowieńca lub negatywnego testu na COVID-19.

Jak sprawdzić ważność swojego certyfikatu COVID?

Jeżeli chcecie sprawdzić, czy wasz certyfikat covidowy jest ważny, można wgrać go na specjlanie utworzonej stronie (SpTH spain-validator - link TUTAJ), podać datę przylotu do Hiszpanii oraz miejsce, z które ropoczynamy podróż. Jeżeli certyfikat zostanie zaakceptowany, nie musimy nic więcej robić, tylko udac się w podróż. 


Podziel się

Komentarze

Zobacz także


Pozostałe wiadomości