Wiadomości

Costa Adeje: smart plaże, darmowe wifi i inteligentny system parkingowy

9 marca 2022, 13:00
foto: Przemysław Ceglarek/żródło: Canva
5,6 miliona euro kosztować ma opracowanie i wdrożenie 14 różnych projektów, które ułatwią życie mieszkańcom i turystom w gminie Adeje. Jednym z nich ma być inteligentne zarządzanie dziesięcioma plażami w Costa Adeje.

To na razie projekt, ale być może już za kilka lat będziemy mogli powiedzieć, że na Costa Adeje mamy najbardziej smart plaże na świecie. Gmina Adeje cały czas inwestuje w rozwój turystyki w swoim regionie a teraz, dzięki konkursowi Smart Tourist Destinations, będzie to łatwiejsze.

Na początku ma powstać system monitorowania napływu ludności na plaże. Inteligentne systemy policzą turystów i mieszkańców, którzy będą wypoczywać na dziesięciu plażach zlokalizowanych na Costa Adeje: Troya I, Troya II, Playa del Bobo, La Pinta, Torviscas, Fañabé, Playa del Duque Norte i Duque Sur, La Enramada i Ajabo. Na plażach gromadzone będą również dane dotyczące zużycia wody pod prysznicami lub poziomu hałasu.

Zgromadzone i przetworzone dane będzie można przeglądać za pośrednictwem pulpitu Smart Beach, a po wprowadzeniu ich do systemu, dostęp do nich będą mieli też turyści i mieszkańcy za pośrednictwem stałych punktów informacyjnych. 

Przeczytaj też na portalu: Guachinche - lokalny smak prawdziwej Teneryfy

To nie koniec nowinek technicznych. Oprócz inteligentnego zarządzania wybrzeżem projekt obejmuje również zainstalowanie 235 elementów zarządzania oświetleniem, aby gromadzić dane o oświetleniu i zużyciu energii elektrycznej. Natomiast dzięki inteligentnemu rozwiązaniu nawadniającemu i meteorologicznemu,  możliwe będzie monitorowanie i optymalizacja zużycia wody w ośmiu parkach, w których dodatkowo zostaną zainstalowane stacje meteorologiczne, aby móc lepiej poznać warunki klimatyczne obszaru. Smart mają być też śmietniki. Inteligentne zarządzanie odpadami pozwoli na optymalizację zadań związanych ze zbiórką odpadów dzięki monitoringowi 16 wozów odbiorczych i ponad 600 kontenerów różnych frakcji.

Na plażach w Costa Adeje powstanie też turystyczna sieć Wi-Fi. Projekt obejmuje uruchomienie 67 bezpłatnych punktów dostępu, które zapewnią mieszkańcom i turystom dostęp do usług on-line oferowanych przez Urząd Miasta. Do tego wszystkiego dochodzi wdrożenie  inteligentnego systemu parkingowego, który ułatwi kierowcom poruszanie się po okolicy oraz znalezienie wolnego miejsca na jednym z  7 parkingów publicznych, które oferują łącznie 1360 miejsc parkingowych.


Podziel się

Komentarze