Wiadomości

Sezon na tuńczyka na Teneryfie

25 stycznia 2022, 11:08
W porcie w Playa San Juan widziano już kutry rybackie, które wróciły z połowów na tuńczyka.
REKLAMA
Powered by GetYourGuide

Tuńczyk błękitnopłetwy, którego można spotkać również pod nazwami tuńczyk błękitny, tuńczyk czerwony, tuńczyk pospolity czy tuńczyk północny, jest jednym z najbardziej pożądanych gatunków ryb na świecie.

Tuńczyk błękitnopłetwy potrafi osiągnąć wagę 700 kg i długość 4,5 m. Jest to największy gatunek tuńczyka i jednocześnie najdroższy. Mięso tuńczyka sprzedawane jest na targach rybnych w Japonii, gdzie jego cena potrafi sięgać równowartości 11 mln złotych.

Jednocześnie jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Znajduje się on na czerwonej liscie gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i jej Zasobów (IUCN). Jego populacja wykazuje trend spadkowy, co powoduje, że połowy tuńczyka są ściśle regulowane.

Ilość tuńczyka błękitnopłetwego ze wschodniego Atlantyki i Morza Śródziemnego przyznana Hiszpanii na 2021 rok wyniosła 6 093,28 ton. W 2021 roku okres połowu tuńczyka rozpoczął na Teneryfie 8 lutego i trwał do 15 kwietnia. To oznacza, że połowy rozpoczęły się o miesiąc wcześniej niż w latach ubiegłych. Regulacje dotyczące połowów są zawarte w biuletynie BOE (Boletín Oficial del Estado), o czym informuje Ministerstwo Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności.

Tuńczyki występują zarówno w wodach Pacyfiku jak i Oceanu Atlantyckiego. Na tarło udają się do Zatoki Meksykańskiej i basenu Morza Śródziemnego.

Połowy tuńczyka to również jedna z atrakcji na Teneryfie. Turyści mogą skorzystać z wielu ofert wycieczek łodziami rybackimi. Podczas wycieczki można łowić ryby, które następnie wypuszczane są do oceanu lub zabierane przez uczestników wycieczek. Rejsy na tuńczyki wypływają m.in. z Puerto Colon w Costa Adeje i trwają około 4 godziny. Costa Adeje znajduje się na liście najlepszych miast do wędkowania w Europie. Wędkarstwo sportowe to bardzo popularny sport na Teneryfie. Jeśli chcesz zarezerwować rejs na tuńczyka na Teneryfie kliknij tutaj.

Zarezerwuj rejs na tuńczyka

 

Fotoreportaż


1/3 Tuńczyk błękitnopłetwy Teneryfa

1/3 Tuńczyk błękitnopłetwy Teneryfa

2/3 Tuńczyk błękitnopłetwy Teneryfa

2/3 Tuńczyk błękitnopłetwy Teneryfa

3/3 Tuńczyk błękitnopłetwy Teneryfa

3/3 Tuńczyk błękitnopłetwy Teneryfa

Podziel się

Komentarze