Najlepsze oferty na Teneryfę
Wiadomości

Calima na Teneryfie. Co warto wiedzieć?

14 stycznia 2022, 18:11
Alert pogodowy dla Wysp kanaryjskich. Nad Teneryfę i pozostałe wyspy nadciągnęła calima. To żółty piasek znad Sahary. Przejrzystość powietrza jest ograniczona, może być też gorąco.

Calima to nazwa zjawiska atmosferycznego, którą to mieszkańcy Wysp Kanaryjskich używają do określenia warstwy powietrza napływającego znad sahary. Nazywa się to różnie, ale zawsze oznacza to samo. W powietrzu utrzymują się ogromne ilości piasku znad Sahary. Mgła, która powstaje podczas calimy znacznie ogranicza widoczność, jest sucha i gorąca. Pył może podrażniać drogi oddechowe, osadza się dosłownie wszędzie. 

Jak często występuje calima?

Zjawisko to może wystąpić o każdej porze roku, ale bardzo często związane jest z gorącym powietrzem, które występuje na wyspach w miesiącach letnich. Nie jest to jednak regułą. 14 stycznia 2022 roku mieliśmy pierwszą w tym roku calimę na Teneryfie, a to przecież środek zimy. 

Zachody słońca na Teneryfie - zobacz, gdzie są najpiękniejsze!

Jak długo trwa calima na Teneryfie?

Tutaj też nie ma reguły. Zazwyczaj czas trwania calimy waha się od kilku godzin do kilku dni,ale może trwać i tydzień.  Po tym czasie niebo zaczyna się przejaśniać, a widoczność stopniowo się poprawia.

Gdy nad Wyspy Kanaryskie nadciąga calima, zazwyczaj następuje duża zmiana temperatury. W miesiącach zimowych turyści są wręcz zachwyceni, gdy nagle temperatura “skacze” o 10 stopni do gór. Jednak w miesiącach letnich, to zjawisko pogodowe jest bardzo uciążliwe. W tej szerokości geograficznej w lipcu i sierpniu standardowo termometry pokazuje około 30 stopni, a gdy nadciągnie calima - jest o wiele gorzej.

Przeczytaj też na portalu: Guachinche - lokalny smak prawdziwej Teneryfy

Calima może powodować zaczerwienienie oczu, problemy z oddychaniem, ból gardła, brak energii i bóle głowy. Jak przygotować się do calimy? Należy pić duże ilości wody, nosić okulary przeciwsłoneczne i odpowiednią odzież, przebywać w cieniu, a najlepiej w pomieszczeniach zamkniętych. Gdy na wyspą jest calima, lepiej nie zostawiać otwartych okien w domu, nie ćwiczyć na świeżym powietrzu i ograniczyć wszelkiego rodzaju aktywność. 


Podziel się

Komentarze


Pozostałe wiadomości