Calima to nazwa zjawiska atmosferycznego, którą to mieszkańcy Wysp Kanaryjskich używają do określenia warstwy powietrza napływającego znad sahary. Nazywa się to różnie, ale zawsze oznacza to samo. W powietrzu utrzymują się ogromne ilości piasku znad Sahary. Mgła, która powstaje podczas calimy znacznie ogranicza widoczność, jest sucha i gorąca. Pył może podrażniać drogi oddechowe, osadza się dosłownie wszędzie.
Zjawisko to może wystąpić o każdej porze roku, ale bardzo często związane jest z gorącym powietrzem, które występuje na wyspach w miesiącach letnich. Nie jest to jednak regułą. 14 stycznia 2022 roku mieliśmy pierwszą w tym roku calimę na Teneryfie, a to przecież środek zimy.
Zachody słońca na Teneryfie - zobacz, gdzie są najpiękniejsze!
Tutaj też nie ma reguły. Zazwyczaj czas trwania calimy waha się od kilku godzin do kilku dni,ale może trwać i tydzień. Po tym czasie niebo zaczyna się przejaśniać, a widoczność stopniowo się poprawia.
Gdy nad Wyspy Kanaryskie nadciąga calima, zazwyczaj następuje duża zmiana temperatury. W miesiącach zimowych turyści są wręcz zachwyceni, gdy nagle temperatura “skacze” o 10 stopni do gór. Jednak w miesiącach letnich, to zjawisko pogodowe jest bardzo uciążliwe. W tej szerokości geograficznej w lipcu i sierpniu standardowo termometry pokazuje około 30 stopni, a gdy nadciągnie calima - jest o wiele gorzej.
Przeczytaj też na portalu: Guachinche - lokalny smak prawdziwej Teneryfy
Calima może powodować zaczerwienienie oczu, problemy z oddychaniem, ból gardła, brak energii i bóle głowy. Jak przygotować się do calimy? Należy pić duże ilości wody, nosić okulary przeciwsłoneczne i odpowiednią odzież, przebywać w cieniu, a najlepiej w pomieszczeniach zamkniętych. Gdy na wyspą jest calima, lepiej nie zostawiać otwartych okien w domu, nie ćwiczyć na świeżym powietrzu i ograniczyć wszelkiego rodzaju aktywność.