Wiadomości

Kanaryjska tradycja na Nowy Rok. Winogron zamiast szampana

29 grudnia 2023, 13:09, Marcin Kluwak
Czy już kupiliście winogron na Sylwestra? Jeżeli nie, to już najwyższy czas. Tradycja na Wyspach Kanaryjskich głosi, że o północy w Sylwestra, wraz z każdym z dwunastu uderzeń dzwonu, trzeba zjeść jedno winogrono.
REKLAMA
Powered by GetYourGuide

Według powszechnego zwyczaju panującego na Wyspach Kanaryjskich, do każdego winogrona (a tym samym do każdego uderzenia dzwonu) można złożyć życzenie na nadchodzący rok. Po dwunastym uderzeniu, gdy cały winogron zostanie zjedzony, życzenia się spełniają. Jeśli nie, to przynosi nieszczęście. Ile w tym prawdy? Sami oceńcie.

Dzwony o północy na Wyspach Kanaryjskich biją wolno. Wcześniej zdarzały się sytuacje, że mieszkańcy, którzy świętowali nadejście Nowego Roku, zbyt szybko przełykali winogrono i zdarzały się przypadki zadławień. Dlatego po wielu latach Kanaryjczycy doszli do konsensusu i jedzą winogrono wolniej, bez pośpiechu.

Jeżeli znudził się wam tradycyjny szampan, można zastąpić go właśnie winogronem. Oczywiście o ile zdołacie je kupić. Podczas letnich wakacji, półkilogramowa miseczka winogron w dyskoncie kosztowała 1,80 euro. W listopadzie ceny tych owoców na Wyspach Kanaryjskich wzrosły do 2,50 euro, a w grudniu kosztują już nawet 3 euro. Kilogram winogrona na Teneryfie kupimy za około 5 euro. Jeżeli więc ktoś świętuje nadejście Nowego Roku w większym gronie, musi liczyć się ze sporym wydatkiem.

Właściciele sklepów na Wyspach kanaryjskich liczą na zakupy last-minute, więc prawdopodobnie w sobotni wieczór ceny winogrona mogą być jeszcze wyższe.


Podziel się

Komentarze