Wiadomości

Upały na Wyspach Kanaryjskich. "Jak w sierpniu"

3 października 2023, 18:20, Marcin Kluwak
Wyspy Kanaryjskie ponownie w uścisku fal upałów. Kilka z wysp zostało objętych żółtym alertem, który zapewne zostanie przedłużony. Nadal nie jest pewne, czy będziemy mieli do czynienia z falą upałów, czy jedynie epizodem wyjątkowo wysokich temperatur.

W regionie spodziewane są temperatury przekraczające 34 stopnie Celsjusza, a lokalnie może pojawić się lekka kalima - drobne cząsteczki piasku z Sahary, towarzyszące malejącej wilgotności i wzrastającym temperaturom. Hiszpańskie biuro meteorologiczne wydało odpowiednie ostrzeżenie.

David Suárez, delegat hiszpańskiej agencji meteorologicznej Aemet na Wyspy Kanaryjskie, nie wyklucza możliwości wystąpienia fali upałów, ale potwierdza "niezwykle wysokie temperatury jak na tę porę roku".

Suárez zauważa, że takie temperatury na Wyspach Kanaryjskich są bardziej charakterystyczne dla sierpnia niż października. Przykładem jest temperatura sięgająca 36,4 stopni Celsjusza w Tasarte. Agüimes również odnotowało niezwykle wysokie temperatury - 35,8 stopni, a San Bartolomé de Tirajana - 34,6 stopnia.

To oznacza, że październik rozpoczął się na Wyspach Kanaryjskich z nietypowym, letnim upałem, zwłaszcza na Gran Canarii, Fuerteventurze, Lanzarote oraz na południu Teneryfy, gdzie panują wysokie temperatury i występuje lekka kalima. We wtorek dołączy do nich La Gomera, a w środę ostrzeżenie przed upałami obejmie wszystkie Wyspy Kanaryjskie.


Podziel się

Komentarze


Pozostałe wiadomości