Wiadomości

Teneryfa: Od 16 stycznia nie zapalisz papierosa na niektórych plażach!

30 grudnia 2022, 18:33
Dymek na plaży? Od 16 stycznia już niekoniecznie. Przynajmniej na plażach zlokalizowanych na obszarze gminy Santa Cruz. Za zapalenie papierosa na plaży Las Teresitas możemy zostać ukarani wysoką grzywną.

Niedopałki, gumy do żucia czy pozostawione śmieci na plażach stolicy Teneryfy może nas bardzo słono kosztować. Kilka dni temu Rada Miasta Santa Cruz opublikowała zarządzenie w sprawie gospodarki odpadami i sprzątania przestrzeni publicznych. Wprowadzono tam szereg istotnych zmian, a jedną z nich jest zakaz palenia na wszystkich plażach na terenie gminy od 16 stycznia 2023 roku. 

Jak brzmi zapis?

„W celu uniknięcia obecności niedopałków papierosów w piasku i potencjalnego późniejszego skażenia wybrzeża, palenie jest zabronione na plażach i kąpieliskach gminy, z wyjątkiem obszarów specjalnie upoważnionych i wyznaczonych przez Radę".

Artykuł ten określa również grzywny i sankcje dla osób, które zaśmiecają piasek lub kamienie i nie korzystają z pojemników zainstalowanych w miejscach publicznych. Nowe przepisy zabraniają zaśmiecania przestrzeni publicznych w jakikolwiek sposób, w tym - UWAGA! - wyrzucania gumy do żucia, niedopałków papierosów lub innego tytoniu, w tym pozostawiania śmieci poza koszami. Kary są koszmarnie wysokie i wynoszą od  2 000 do 100 000 euro! 

Na pozostawione przez klientów śmieci muszą uważać też właściciele barów plażowych, kiosków, restauracji i innych punktów gastronomicznych w pobliżu plaż. Jak czytamy w zarządzeniu Rady Gminy Santa Cruz, muszą oni postępować odpowiedzialnie i unikać tworzenia rozrzuconych śmieci oraz muszą posiadać niezbędne pojemniki na śmieci.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także


Pozostałe wiadomości