Już w 2020 roku lato na Wyspach kanaryjskich było bardzo ciepłe. Co prawda to zjawisko nie powtórzyło się w 2021 roku, ale letnie miesiące były cieplejsze niż zwykle. Średnie temperatury były powyżej średniej.
Pogodowi eksperci spodziewają się bardzo ciepłego lata na całym archipelagu Wysp Kanaryjskich. Dane napływające z hiszpańskiej agencji pogodowej Aemet sugerują, że w tym roku padną kolejne rekordy, bo już sam czerwiec należy do bardzo ciepłych. Jeżeli przewidywania synoptyków się potwierdzą, będzie to trzecie z rzędu ponadprzeciętne lato na Wyspach Kanaryjskich.
Czerwiec zakończy się prawdopodobnie wartościami na poziomie około 1 stopnia cieplej niż zwykle na Wyspach Kanaryjskich. Jednocześnie meteorolodzy wskazują, że prawdopodobieństwo ich wyliczeń jest bardzo wiarygodne, co potwierdzają prognozy z czerwca.
Lipiec to miesiąc, w którym należy liczyć się z możliwością wystąpienia dość wysokich temperatur - dochodzących nawet do 40 stopni w cieniu. Jednak zazwyczaj pogoda w lipcu na Teneryfie w ciągu dnia oscyluje w okolicach 30 stopni Celsjusza. Niebo niemal cały czas pozostaje bezchmurne, dlatego też lipiec na Teneryfie to idealny wybór dla tych, którzy chcą wrócić z urlopu z piękną opalenizną. Zdarzają się opady deszczu, szczególnie w części północnej, a na południu Teneryfy deszcz może padać przelotnie - wręcz sporadycznie. Delikatne opady nie trwają dłużej niż kilka minut.
W drugiej połowie lipca na Teneryfie oraz w całym archipelagu Wysp Kanaryjskich może pojawić się „calima”. Jest to dość często spotykane zjawisko atmosferyczne polegające na zanieczyszczeniu powietrza pustynnym piaskiem znad Afryki. Piasek znad Sahary dociera do wyższych warstw atmosfery, co zwiększa odczucie upału i suszy oraz zakrywa całe niebo, które z błękitnego staje się szare. Calima zazwyczaj trwa 2-3 dni