Wiadomości

Wakacje na Teneryfie - to musisz wiedzieć. Nasz poradnik

8 czerwca 2022, 11:01
Lecisz na wakacje na Teneryfę? Przygotowaliśmy dla Ciebie zbiór najważniejszych informacji. Zawarte w artykule porady są aktualne i pomogą Ci zaplanować urlop, a w razie potrzeby, będziesz widział, gdzie udać się po pomoc.
REKLAMA
Powered by GetYourGuide

Ważne numery telefonów na Teneryfie:

Numer alarmowy 112

Pogotowie ogólne: 110

Pogotowie medyczne: 061

Pomoc drogowa: 9 15 93 33 33

Ważne dokumenty:

Paszport/dowód osobisty

Ubezpieczenie zdrowotne

prawo jazdy

bilety na samolot

ubezpieczenie podróżne

Czas na Teneryfie

Na Wyspach Kanaryjskich obowiązuje czas zachodnioeuropejski (GMT). Oznacza to, że zegary są o godzinę za czasem środkowoeuropejskim (CET). Jeśli więc w Polsce  jest 10 rano, zegary na Teneryfie pokazują 9 rano.

Waluta na Teneryfie

Na Wyspach Kanaryjskich jako środek płatniczy używa się euro (€). W większości sklepów, barów czy restauracji można płacić bez problemu kartą. Należy pamiętać o przewalutowaniu, czyli opłatach, jakie pobiera bank za wymianę waluty ze złotówek na euro. Warto mieć konto walutowe lub np. kartę Revolut. Przy wypłatach gotówki z bankomatów pobierana jest prowizja. Szczegółowe informacje znajdziecie w artykule pt.: Wypłata gotówki z bankomatu na Teneryfie - jakie opłaty?

 

Święta i dni wolne na Teneryfie

1 stycznia: Nowy Rok

6 stycznia: Trzech Króli

marzec/kwiecień: Wielki Piątek, Poniedziałek Wielkanocny

1 maja: Święto Pracy

30 maja: Dzień Wysp Kanaryjskich

15 sierpnia: Wniebowzięcie

12 października: Hiszpańskie święto narodowe

1 listopada: Dzień Wszystkich Świętych

6 grudnia: Dzień Konstytucji

8 grudnia: Niepokalane Poczęcie

25 grudnia: Boże Narodzenie

Godziny otwarcia sklepów i instytucji na Teneryfie

Typowe godziny otwarcia dla Wysp Kanaryjskich to od poniedziałku do piątku (możliwe odchylenia):

Sklepy: od 9:00 do 14:00 i od 16:30 do 21:00

Biura rządowe: od 9:00 do 14:00 i od 16:30 do 20:00

Banki: od 8:30 do 14:00

Urzędy pocztowe: od 8:30 do 14:30

Muzea: od 9:00 do 13:00 i od 16:30 do 21:00

Apteki: od 9:00 do 14:00 po południu i od 16:30 do 21:00

Czy na Teneryfie jest bezpiecznie?

Turyści nie muszą obawiać się ataków. Praktycznie nie ma przemocy wobec odwiedzających. Jednak coraz częściej lokalna policja ostrzega się przed kradzieżami kieszonkowymi, włamaniami do samochodów i oszustwami.

Nigdy nie zostawiaj cennych przedmiotów na widoku w samochodzie i zwracaj szczególną uwagę na swoje torby i torebki w tłumie na przystankach autobusowych, w miejscach publicznych, a także w środkach transportu publicznego. 

Prąd i gniazdka na Teneryfie

Zasilanie odpowiada standardowi 220 woltów. Gniazda odpowiadają również polskiemu standardowi, więc nie potrzebujesz adaptera podróżnego do gniazdek na Teneryfie.

Telefon i internet

Od czasu wprowadzenia roamingu w UE możesz korzystać z telefonu komórkowego tak samo, jak w domu. Dotyczy to rozmów, SMS-ów i pakietów danych. Jeżeli potrzebujesz lokalnej karty SIM, koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Internet na Teneryfie. Gdzie kupić i doładować kartę?

Poczta na Teneryfie

Skrzynki pocztowe w Urzędzie Pocztowym na Teneryfie są żółte. Główna poczta znajduje się w stolicy, Santa Cruz. Znaczki (sellos) są dostępne w urzędach pocztowych, hotelach, kioskach i sklepach tytoniowych. Pocztówka z Teneryfy podróżuje po około tygodnia. Więcej informacji o usługach pocztowych, znaczkach i skrzynkach pocztowych na Teneryfie znajdziesz tutaj: Jak wysłać pocztówkę z Teneryfy? Cenne rady

Napiwki

W restauracjach, kawiarniach i pubach, a także w taksówkach i u fryzjera czy w publicznych toaletach turyści dają do 10 proc. napiwków. Przewodnicy turystyczni dostają kilka euro. To samo dotyczy pokojówek i tragarzy.

Ubezpieczenie zdrowotne

Obywatele UE potrzebują Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Inne osoby muszą mieć ubezpieczenie prywatnie. W ośrodkach zdrowia można płacić gotówką, ale zawsze zalecane jest prywatne ubezpieczenie podróżne. Tutaj więcej informacji: Lecisz za granicę? Pomyśl o ubezpieczeniu turystycznym!

 

Dentysta na Teneryfie

Dentyści praktykują prywatnie. Dlatego bardzo wskazane jest dodatkowe ubezpieczenie podróżne. Tutaj więcej informacji:

Leki na Teneryfie.

W aptece (Farmacia – rozpoznasz ją po zielonym krzyżyku) lek można kupić bez recepty lub na receptę tak jak w domu. Jednak ceny leków na Teneryfie są dość wysokie. 

Woda pitna

Woda w kranach na Teneryfie jest chemicznie odsalana. Nie zaleca się jej bezpośredniego spożywania.  Ze względu na wyjątkowo niskie ceny warto jednak kupować wodę mineralną. Jest dostępna w butelkach lub pojemnikach 5, lub 8 litrowych.

Cło i podatki na Teneryfie

Europejskie przepisy celne dotyczą alkoholu, papierosów i innych towarów: wolno przewozić 200 papierosów lub 100 cygaretek, lub 50 cygar, lub 250 gram tytoniu do palenia. Dozwolone są również: 20 gramów perfum, 1 litr napojów spirytusowych o zawartości alkoholu powyżej 22 procent lub 2 litry napojów spirytusowych o zawartości alkoholu poniżej 22 procent. Wywóz rzadkich i zagrożonych gatunków zwierząt i roślin jest zakazany lub podlega obowiązkowi zgłoszenia. To samo dotyczy pamiątek ze zwierząt i roślin.

Komunikacja publiczna na Teneryfie

Na Teneryfie jest bardzo dobrze rozwinięta sieć komunikacji publicznej. W praktycznie każdy zakątek wyspy dojeżdżają zielone autobusy TITSA. Bilety jednorazowe kupujemy u kierowcy, natomiast tańszym sposobem jest zakup karty TEN+ i doładowywanie ich w punktach sprzedaży. 

Drogi na Teneryfie

Teneryfa ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg. Z północy na południe można dojechać autostradą. Ograniczenie prędkości na autostradzie to 120 km/h. Na autostradach ustawione są stałe punkty kontroli prędkości. Ruch jest prawostronny


Podziel się

Komentarze

Zobacz także


Pozostałe wiadomości