Wiadomości

Jak wysłać pocztówkę z Teneryfy? Cenne rady

20 maja 2022, 12:10, Marcin Kluwak
Na Teneryfie nie ma jednej firmy, która zajmuje się przesyłkami pocztowymi. Jeżeli chcecie wysłać kartkę z wakacji, musicie nieźle się nagłowić, aby kupić odpowiedni znaczek, a kartkę wrzucić do właściwej skrzynki.
REKLAMA
Powered by GetYourGuide

Co prawda w Hiszpanii, a więc i na Teneryfie istnieje oficjalny urząd pocztowy, ale w wielu sklepach z pamiątkami czy nawet w marketach możemy kupić znaczki od prywatnych dostawców usług pocztowych. Dzieje się tak dlatego, że Hiszpania bardzo liberalnie podeszła do usług pocztowych i pozwoliła wielu prywatnym firmom zająć się tego typu działalnością. Więc kupując kartkę i znaczek, koniecznie zwróćcie uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Correos, czyli hiszpańska poczta na Teneryfie

Skrzynki pocztowe należące do publicznego operatora są żółte. „Correos” jest napisane zarówno na znaczku, jak i na skrzynce pocztowej. Jednak typowych urzędów pocztowych na Teneryfie jest niewiele, a już na pewno nie znajdują się one w turystycznych ciągach. Jeżeli więc chcemy skorzystać z tego operatora, musimy znaleźć np. w mapach Google odpowiedni urząd (Oficina de Correos). Dla przykładu, w samym Los Cristianos znaleźliśmy tylko jeden urząd pocztowy, umiejscowiony na kompletnym uboczu przy C. Roque de Jama.

Prywatni dostawcy korzystają ze skrzynek pocztowych w różnych kolorach. Na ulicy skrzynki są w większości czerwone, a wiele sklepów oferuje również własne skrzynki pocztowe, które również opróżniają prywatni dostawcy. Przykładowi dostawcy w aglomeracjach kanaryjskich to „Easy Post”, „Swiss Post” i „Sun Post”.

Ja długo „idzie” pocztówka z Teneryfy?

Nie ma tu ustalonych reguł czasowych, ale jeśli wszystko zrobimy poprawnie, to kartka do Polski nie powinna iść dłużej niż 10 dni. Jeżeli chcemy, żeby dotarła ona do odbiorcy jak najszybciej, znajdźmy krajowy urząd pocztowy, kupmy tam odpowiedni znaczek i wrzućmy kartkę do skrzynki przed urzędem. Skrzynki w innych miejscach lub hotelach są opróżniane np. raz w tygodniu. To znacznie wydłuży czas oczekiwania.

Co się stanie, jeśli kartka/list zostanie umieszczona w złej skrzynce pocztowej?

Jeśli wrzuciłeś pocztę z pieczątką państwowego dostawcy do skrzynki prywatnego dostawcy, może się zdarzyć, że poczta dotrze ze znacznym opóźnieniem lub nawet nigdy nie dotrze. 

Kupując znaczki, zwróć szczególną uwagę na dostawcę, od którego pochodzą. Najlepiej wcześniej sprawdzić, jakie skrzynki pocztowe znajdują się w Twojej okolicy. W razie wątpliwości personel hotelu zazwyczaj służy pomocą.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także


Pozostałe wiadomości