Pogoda na Teneryfie

Jaszczurka - nieoficjalny symbol Teneryfy

5 kwietnia 2022, 10:31, Marcin Kluwak
Jaszczurki żyją na Teneryfie od dawna, spotykamy je na każdym kroku. Czy to żywe, czy jako symbole Teneryfy - na breloczkach, koszulkach, kubkach, czy ręcznikach.
REKLAMA
Powered by GetYourGuide

Jaszczurki bardzo często spotykamy na swojej drodze. Chodząc brzegiem oceanu, czy zwiedzając tereny bardziej górzyste. Kanaryjskie jaszczurki mieszkają właśnie rozpadliny skalne i zbocza górskie. Te występujące na Teneryfie, to większości Kanaryjki niebieskoplame.

Kanaryjka niebieskoplama to umiarkowanie duży przedstawiciel swojej rodziny, dorosłe samce mogą osiągać około 40 cm długości. Co ciekawe, jaszczurki te mogą żyć nawet 15 lat.

Jaszczurki, choć oficjalnie nie występują w żadnym herbie Wysp Kanaryjskich czy Teneryfy, są nieodłącznym elementem tych wysp. Producenci gadżetów prześcigają się w pomysłach. Jaszczurki - w różnych konfiguracjach i kolorach, możemy spotkać na magnesach, wszelkiego rodzaju kubkach, ale i na ręcznikach, kocach na plażę, breloczkach i koszulkach. Patrząc na ilość gadżetów z jaszczurkami, można śmiało stwierdzić, że to właśnie te gady mocno rozpychają się na rynku, wypychając z niego nawet gadżety z wulkanem Teide. 

Niewiele osób o tym wie, ale kanaryjskie jaszczurki niebieskoplame nie są zbyt przyjaznymi zwierzątkami. W swoim naturalnym środowisku bywają agresywne, szczególnie względem innych jaszczurek, łącznie z przedstawicielami własnego gatunku. Ludzi z reguły nie atakują, szybciej się spłoszą i uciekną w rozpadliny skalne, niż podejdą do człowieka. 

Jednym z wyjątków mogą być miejsca często odwiedzane przez turystów, jak jeden z parkingów jadąc od dolnej stacji kolejki przy wulkanie Teide - w kierunku północy wyspy. Tam po prawej stronie znajduje się dość spory parking, na którym zatrzymują się z reguły turyści. Tam też spotkamy wiele jaszczurek, które… czekają na jedzenie. Gady te przyzwyczaiły się do łatwego zdobywania smakołyków i chętnie podchodzą bliżej turystów.

Kanaryjki niebieskoplame podobnie jak inne gatunki z rodzaju Gallotia nie należą do jaszczurek łatwych do oswojenia – nawet pozornie oswojone osobniki, nauczone przyjmowania pokarmu z ręki, na próby brania na ręce przeważnie reagują ucieczką czy znacznie rzadziej próbami gryzienia. Zdarzają się dość spokojne osobniki, potrafiące same wejść na rękę, jednak przeważnie występująca u nich nieufność i płochliwość nie zanika nawet po kilku latach przebywania u tego samego właściciela.

źródło: terrarium.com.pl


Podziel się

Komentarze