Na początek bardzo ważne informacja. W miesiącach zimowych pogoda na południu Teneryfy jest zupełnie inna niż na północy. W Santa Cruz może padać deszcz, a nad Costa Adeje nie ma w tym czasie żadnej chmurki.
W styczniu, w ciągu dnia temperatury w cieniu w Costa Adeje, Los Cristianos, Playa de Las Americas czy Puerto de Santiago sięgają 25-26 stopni. Ale już w nocy jest chłodniej - 15-17 stopni. Tak więc długie spodnie i bluza są wskazane.
W styczniu 2018 roku w Parku Narodowym Teide, na szczycie wulkanu leżał śnieg, a pogoda na południu była wspaniała i idealna na plaże. Nie ma nic przyjemniejszego, jak popijanie drinka, Sangrii, czy innego zimnego napoju, patrząc na zaśnieżony szczyt Teide!
Jeżeli jednak planujesz w styczniu wędrówki na Teide, może być to utrudnione. Gdy w Parku Narodowym Teide spadnie śnieg (tak jak było to w 2018 roku), wówczas zamknięte były drogi dojazdowe i nie działała kolejka linowa, która wjeżdża pod sam wulkan.
Jeżeli szukasz ciepła, ucieczki od zimy i pięknych plaż, to właśnie styczeń będzie idealnym miesiącem, aby wybrać się na Teneryfę, gdzie masz największą szansę na słoneczne dni i piękną pogodę.
Teneryfa to wyspa kontrastów, także jeżeli chodzi o temperaturę. Nie jest niczym nadzwyczajnym, gdy w Puerto de Santiago będziesz chodzić w klapkach i koszulce, a gdy pojedziesz bardziej na północ, potrzebne będą długie spodnie, a czasami nawet kurtka! Gdy uwielbiasz wędrować po wyspie, w wypożyczonym samochodzie zawsze lepiej mieć jakąś bluzę, sweter lub kardigan. Długie spodnie warto też zapakować do bagażnika.
Temperatury w styczniu na Teneryfie są o wiele wyższe, niż na kontynencie europejskim. Warto więc zapakować kostium kąpielowy, który będzie potrzebny na południu w prawie każdy dzień.
Średnia wysoka temperatura: 21,8 ° C
Średnia niska temperatura: 15,3°C
Średnia dzienna temperatura: 18,5°C
Pamiętajmy, że są to wartości uśrednione i mierzone w cieniu. Realnie, w ciągu dnia na południu Teneryfy, gdy świeci słońce, termometry pokazują 24-25 stopni Celsjusza. Najwyższa temperatura zarejestrowana na Teneryfie w styczniu, na stacji meteo na lotnisku południowym (Tenerife South Airport) wyniosła 29,3° C, a najniższa temperatura to 9 ° C.
Tu was zaskoczymy. Styczeń jest jednym z najbardziej deszczowych miesięcy w roku, także na południu Teneryfy! Średnio występują tu 2 (słownie: dwa) deszczowe dni, a średnia opadów to 17 mm. To oznacza, że czasami trochę pokropi, ale nie ma co się martwić. Na południu Teneryfy deszcz to rzadkość. Większość deszczu spadnie za to na północy Teneryfy. Zdarza się tak, że nawet przed 2-3 tygodnie na północy wyspy nie ma suchych dni. Nie oznacza to, że ciągle pada deszcz, ale możemy spodziewać się go każdego dnia.
Pogoda na Teneryfie, szczególnie w miesiącach zimowych jest nieprzewidywalna. Jeżeli więc napotkasz na kilka deszczowych dni, koniecznie przeczytaj nasz artykuł o tym, co robić na Teneryfie, gdy pada deszcz.
Słońce świeci na Teneryfie przez 210 godzin w miesiącu. Oznacza to średnio 7 godzin dziennie. Indeks UV wynosi 4 - w 11-stopniowej skali. Nie jest to super wynik, ale to wciąż sporo godzin, które możesz spędzić na plaży lub np. w Siam Parku.
W styczniu na plażach w Los Cristianos, czy Playa de Las Americas, temperatura wody to średnio 20,2 stopnia Celsjusza. To mało? Latem w Bałtyku przy takich temperaturach kąpią się tłumy. Woda na północy jest jednak znacznie chłodniejsza. Zamknięta jest tam też większość naturalnych basenów. Ma to związek z dużymi falami na oceanie. Jeżeli jednak woda, mająca 20 stopni to dla ciebie za mało, polecamy wycieczkę do jednego z najlepszych parków wodnych na świecie, a na pewno najlepszego w Europie - Siam Parku. Tam woda podgrzewana jest do komfortowych 24 stopni. Jest plaża z piaskiem, darmowe leżaki i moc adrenaliny. Tutaj kupisz bilety wstępu do Siam Parku.