Wiadomości

Najciekawsze atrakcje na Teneryfie. Co warto zobaczyć?

20 grudnia 2022, 15:06
Smocze drzewo na Teneryfie to jedna z głównych atrakcji wyspy. Jeśli jesteś na Teneryfie na wakacjach, warto wybrać się do Icod de los Vinos i zobaczyć drzewo, które ma ponad 1000 lat.
REKLAMA
Powered by GetYourGuide

Smocze drzewo, czyli smocza dracena (Dracaena draco) to rzadka roślina. Do niedawna uważano, że występuje ona endemicznie na Wyspach Kanaryjskich i na Maderze. Jednak niedawno odkryto również populację w Maroko. Aktualnie występuje zaledwie kilkaset sztuk tego niesamowitego drzewa.

Smocze drzewo osiąga ok. 20 m wysokości, a jego gałęzie tworzą kształt parasola. Ocena wieku drzewa jest bardzo trudna, ponieważ nie posiada ono słojów. Jedynym sposobem na ocenę, jak stare jest drzewo, jest ocena rozgałęzień. Dlatego też nie wiadomo do końca, ile lat ma najstarsze smocze drzewo na Teneryfie, które znajduje się w Icod de Los Vinos. Szacuje się, że jego wiek to ponad 1000 lat.

Będąc na Teneryfie koniecznie tego spróbuj: Tapas - kanaryjskie przekąski. Palce lizać!

Smocze drzewo w Icod de Los Vinos

W Icod de Los Vinos znajduje się najsłynniejsze smocze drzewo. Jest wysokie na 18 metrów i szacuje się, że ma między 800 a 1000 lat. Ostatnio drzewo zostało podpalone, o czym więcej pisaliśmy tutaj.

Jeśli chcecie obejrzeć smocze drzewo w Icod de Los Vinos, możecie wejść na teren ogrodu botanicznego Parque del Drago Milenario.

Ceny:
dorośli - 5 €
studenci i emeryci - 3 €
dzieci poniżej 8 roku życia - 2,50 €
rezydenci - 3 €

Na terenie parku znajduje się również wiele innych pięknych i ciekawych roślin. Można tam również bliżej poznać historię i kulturę Guanchów.

Legendy związane ze smoczym drzewem

Dla pierwotnej ludności Teneryfy, Guanchów, smocze drzewo miało magiczne właściwości, a sok wydobywający się po nacięciu kory nazywany był smoczą krwią i wykorzystywany w celach leczniczych. Guanchowie wierzyli, że drzewo, to smok, który przeobraził się w postać rośliny. Do dziś w niektórych rejonach świata wykorzystuje się smoczą krew do rytuałów uzdrawiających, a smocze drzewo stało się symbolem Teneryfy.

Jeśli jesteście w okolicy, warto również obejrzeć motylarnię, która jest świetną atrakcją dla dzieci. Więcej informacji znajduje się tutaj.


Podziel się

Komentarze