Wiadomości

Autobusem po Teneryfie. Porady i uwagi

15 marca 2022, 13:33, Marcin Kluwak
Podróżujecie autobusem po Teneryfie? Koniecznie przeczytajcie nasze wskazówki. Tych informacji nie znajdziecie w oficjalnych przewodnikach, ani na forach internetowych. Przeżyliśmy to na własnej skórze i zebraliśmy w całość, aby podróżowanie po Teneryfie było dla Was przyjemniejsze.

Na początek cenna uwaga. Autobusem na Teneryfie dojedzie się praktycznie w każde miejsce. Jeżeli nie chcecie, nie możecie lub po prostu nie stać Was na samochód, to właśnie zielone autobusy TITSA będą dla Was najlepszym rozwiązaniem. Jednak do podróżowania komunikacją publiczną trzeba tu się przyzwyczaić.

Gdzie znajdę rozkład jazdy?
To pytanie bardzo często zadają ci, którzy chcą przylecieć na Teneryfie i szukają alternatywy dla wypożyczenia samochodu. Otóż odpowiedź nie jest łatwa, bo typowego rozkładu jazdy na stronach internetowych nie znajdziecie, nawet na oficjalnej stronie przewoźnika. Jedyny dostępny rozkład jazdy pokazuje odjazdy ze stacji początkowej i jednej najważniejszej stacji pośredniej. Tutaj przykład popularnej linii 111 dowożącej między innymi turystów z lotniska południowego (TFS) do Los Cristianos, czy Costa Adeje: https://titsa.com/index.php/tus-guaguas/lineas-y-horarios/linea-111

W tym przypadku doskonale widzimy, o której godzinie odjeżdżają autobusy w kierunku Los Cristianos, ale musimy też wiedzieć, z jakiej stacji odjeżdżają, aby znaleźć odpowiednią tabelkę. Jak więc znaleźć np. połączenie z przesiadką?

Z pomocą przychodzą mapy Google. Sprawa jest tu dość prosta, bo po pierwsze mapy mamy w swoim ojczystym języku, po drugie możemy określić dokładnie miejsce początkowe i końcowe, wybierzemy transport komunikacją publiczną i Google zasugeruje nam najszybszą trasę. Tu jednak musimy wziąć poprawkę, bo nie zawsze to, co pokazują mapy Google, pokrywa się z faktycznym rozkładem jazdy. Zdarza się, że dany autobus nie przyjedzie, lub przyjedzie o zupełnie innej godzinie, ale nie jest to efekt błędu w mapach, ale opóźnień wynikających np. z korków na trasie, lub dużej ilości pasażerów.

Jest jeszcze jeden sposób, aby dowiedzieć się, o której godzinie nasz autobus odjedzie z konkretnego przystanku. Każdy, nawet najmniejszy przystanek ma swój unikalny numer. Dzięki niemu i stronie internetowej przewoźnika jesteśmy w stanie zobaczyć, za ile na przystanku przy lotnisku południowym pojawi się autobus do Los Cristianos. Wystarczy wejść na stronę: https://titsa.com/index.php/en/tus-guaguas/tu-proxima-guaga
i wpisać numer przystanku, przy którym stoimy. Numer ten znajdziemy na zielonym, prostokątnym słupku. W przypadku lotniska TFS jest to numer 7571. Po wybraniu tego numeru będziemy mogli zobaczyć najbliższe autobusy, które przyjdą na ten przystanek. Są to czasy realne aktualizowane na podstawie  położenia autobusu.

Korki, opóźnienia i przystanki na żądanie
Generalnie prawie wszystkie przystanki na Teneryfie to przystanki na żądanie. Nie dotyczy to głównych węzłów przesiadkowych oraz przystanków początkowych i końcowych. Jeżeli chcemy wsiąść do autobusu, to musimy kierowcy dać wyraźnie znak ręką. I to najlepiej odpowiednio wcześniej, aby mógł w miarę szybko zareagować. Samo siedzenie na przystanku nie jest informacją dla kierowcy, aby się zatrzymać. Jeżeli chcemy wysiąść na konkretnym przystanku, trzeba wcisnąć w pojeździe czerwony przycisk. W większości autobusów na wyświetlaczu pokazywane są kolejne przystanki na trasie - to ułatwia nam znalezienie odpowiedniego miejsca, gdzie chcemy wysiąść. 

Korki zdarzają się wszędzie, także na Teneryfie, a z reguły przy większych miastach. Regułą jest już, że w od 14 do 17 tłoczno będzie w okolicach Los Cristianos i Costa Adeje oraz w stolicy i przy lotnisku północnym. Mimo że wiele autobusów na Teneryfie korzysta z autostrad, to właśnie w tych wymienionych miejscach możemy postać w korku nawet 20 minut. To zaburza cały rozkład jazdy i powoduje ogromne opóźnienia.

Przeczytaj koniecznie: Jedzenie na Teneryfie. Top 10 rzeczy, których musisz spróbować! 

Kolejną rzeczą, o której musimy pamiętać, to naturalne spóźnienia spowodowane dużym ruchem podróżnych. Wchodząc do autobusu, kierowca sprawdza nasze uprawnienia do przejazdu, a wsiadanie odbywa się tylko przednimi drzwiami. Gdy wielu pasażerów nie ma karty Ten+ i musi kupować bilet jednorazowy, tworzy się kolejka. Gdy dzieje się tak na kilku przystankach z rzędu, powstaje już kilkunastominutowe opóźnienie. 

Może też zdarzyć się tak, że autobus wcale nie przyjedzie. Dlaczego? Są to wyjątki, ale jednak się zdarzają. Tak jak wszędzie może dojść do awarii, czy kolizji. Jest jeszcze jedna przyczyna, kiedy możemy stać na przystanku i czekać na autobus, a ten nie nadjeżdża. Ma to miejsce z reguły na przystankach zlokalizowanych przy autostradzie. Np. przy TF-1 stworzone są specjalne zatoczki dla autobusów, ale kierowcy nie zawsze widzą, że  ktoś tam jest. Czasami zdarza się tak, że przystanek znajduje się tuż za zjazdem i jeżeli nie poinformujemy kierowcy, że czekamy na autobus, on po prostu nie zjedzie - pojedzie dalej autostradą. Aby poinformować kierowcą, musimy przycisnąć specjalny przycisk, znajdujący się przy na przystanku. Wówczas przy autostradzie zapali się specjalna lampka informująca kierowcę, że musi z niej zjechać. 

Podróż po Teneryfie autobusami jest łatwa i przyjemna, ale trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach:
* zawsze wsiadamy przednimi i wysiadamy tylnymi drzwiami
* przy wejściu kupimy bilet u kierowcy, lub "odbijemy" nasza kartę Ten+
* bilety kupowane u kierowcy są standardowych cenach, zniżkę mamy używając karty Ten+
* o karcie Ten+ pisaliśmy szczegółowo tutaj: https://nateneryfie.pl/wiadomosc/15-ten-czyli-jak-poruszac-sie-autobusem-po-teneryfie.html
* większość przystanku na Teneryfie jest na żądanie. Musimy poinformować kierowcę, że chcemy wsiąść lub wysiąść
* Podróżując komunikacją miejską po Teneryfie, warto pomyśleć o zakupie biletu 1 lub 7-dniowego: https://nateneryfie.pl/wiadomosc/27-jak-tanio-podrozowac-po-teneryfie-sa-1-i-7-dniowe-bilety.html
* Linie lotniskowe na południu Teneryfy to: 40, 111, 343, 711 (nocna)
* Linie lotniskowe na północy Teneryfy to: 20, 30, 343


Podziel się

Komentarze