Wiadomości

Ten+, czyli jak poruszać się autobusem po Teneryfie?

28 grudnia 2021, 10:48
Karta Ten+ to spore ułatwienie dla turystów, którzy wybrali autobus, jako podstawowych środek transportu na Teneryfie. Nie dość, że karta Ten+ daje nam zniżki na każdy przejazd, to dzięki niej możemy kupić też bilety na 1 lub 7 dni.

Ten+ to plastikowa karta, którą kupujemy np. w automacie po wyjściu z lotniska TFS. Tuż obok stanowiska nr 30, gdzie zatrzymują się autobusy, które dowiozą nas w różne części wyspy, możemy kupić i doładować kartę TEN+. O samej podróży autobusem z lotniska TFS pisaliśmy TUTAJ.

Jeżeli wolisz podróżować po wyspie samochodem, zobacz ofertę wypożyczalni aut na Teneryfie.

Karta kosztuje 2 euro, nie są na niej zapisane żadne nasze dane, ale posiada za to kilkunastocyfrowy numer, dzięki któremu (po zarejestrowaniu na stronie tenmas.es), będziemy mogli sprawdzić stan swojego konta. 

TEN+ doładowujemy w automacie jednorazowo za maksymalnie 50 euro i możemy to zrobić kartą płatniczą, np. zbliżeniowo lub gotówką. Pamiętać musimy, że automat nie przyjmuje nominałów większych niż 20 euro. To może być już kłopot, gdy mamy np. banknoty o nominale 100 euro. Minimalna kwota doładowania to 2 euro.

Kartę TEN+ możemy też doładować w wielu różnych punktach sprzedaży, typu sklepy spożywcze, czy małe sklepy z elektroniką, lub w punktach TITSA. Na południu Teneryfy są to kasy przy przystanku w Los Cristianos i w Costa Adeje.

Szukasz noclegów na Teneryfie? Sprawdź naszą wyszukiwarkę. Znajdziesz tam mnóstwo opcji noclegu - dla każdego i na każdą kieszeń. 

Teoretycznie karty można doładować ten on-line przez wspomnianą stronę tenmas.es, ale system nie jest zbyt przyjazny i środki przez kilka dni mogą nie trafić na kartę. W naszym przypadku, przy doładowaniu za 10 euro, dopiero wizyta w punkcie informacyjnym TITSA w Los Cristianos pomogła i po 5 dniach oczekiwania pieniądze w końcu zasiliły nasz wirtualny portfel. 

Sama karta daje zniżkę na przejazd - 20% od ceny biletu, który kupilibyśmy u kierowcy. Dla przykładu - bilet na przejazd z lotniska południowego (TFS) do Los Cristianos kosztuje u kierowcy 3,20 euro, a mając kartę TEN+ zapłacimy 2,80 euro. Ponadto karta TEN+ daje nam możliwość kupienia biletów turystycznych - na 1 i 7 dni. 1-dniowy bilet na całą wyspę kosztuje 10 euro, a 7-dniowy - 50 euro. Kupno biletu całodniowego jest już opłacalne np. w przypadku chęci podróży do stolicy Teneryfy - Santa Cruz de Tenerife, gdyż jednorazowy bilet w jedną stronę kosztuje około 9 euro. 

Samo używanie karty Ten+ jest banalnie proste. Jeżeli jedziemy sami, bądź każdy z pasażerów w naszej grupie ma osobną kartę, wsiadając przednimi drzwiami, przykładamy kartę do czytnika, znajdującego się tuż obok kierowcy. Gdy na wyświetlaczu pojawi się zielone światło, możemy jechać. Wysiadając (tylnymi drzwiami), musimy pamiętać, żeby również przyłożyć kartę do czytnika. Wówczas na wyświetlaczu zobaczymy kwotę, która pobrana została za podróż i pozostałe saldo.

O podróżowaniu autobusem po Teneryfie pisaliśmy już wielokrotnie na naszym portalu. Oto niektóre z artykułów:

Jak dojechać autobusem z lotniska TFS do Costa Adeje?

Jak dojechać autobusem z lotniska TFS do Puerto de Santiago?

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o komunikacji publicznej na Teneryfie, koniecznie  zajrzyj na nasze strony internetowe. Zielonym autobusom TITSA poświęcamy cały dział: https://nateneryfie.pl/podroze-i-komunikacja/komunikacja-miejska-na-teneryfie.html


Podziel się

Komentarze

Zobacz także


Pozostałe wiadomości