Wiadomości

Co warto odwiedzić na Teneryfie: Jaskinia Wiatru

20 grudnia 2022, 15:22
Jedna z największych jaskini lawowych na świecie znajduje się właśnie na Teneryfie. Mowa tu o Cueva del Viento, czyli w wolnym tłumaczeniu Jaskini Wiatru.
REKLAMA
Powered by GetYourGuide

Położona w gminie Icod de los Vinos Cueva del Viento jest najdłuższą jaskinią wulkaniczną w Europie i szóstą na świecie. Jaskinia powstała z wylewów lawy z Pico Viejo, położonego obok Teide. Miało to miejsce około 27 000 lat temu, a nazwa jaskini pochodzi od znaczących prądów powietrza, które występują w jego wnętrzu.

​​Cueva del Viento - jaskinia na Teneryfie

​​Cueva del Viento, zarządzana przez publiczną firmę Ideco, została ponownie otwarta dla publiczności w połowie lutego i stopniowo zwiększała się liczba odwiedzających z ograniczeniami w każdej chwili.

Pojawienie się wariantu Omicron zastopowało ruch turystów, ale obecnie zwiększono ilość trasy do 30 tygodniowo, aby móc zaspokoić zapotrzebowanie ludzi, którzy chcą odkryć jedną z najważniejszych jaskiń wulkanicznych na świecie - podkreślają organizatorzy wycieczek. 

Zainwestowano ponad 37 000 euro na ulepszenie i modernizację Centrum dla zwiedzających, kompleksowe czyszczenie wejść do jaskini oraz zakup dwóch dziewięcioosobowych pojazdów do transportu odwiedzających do wejścia do jaskiń.

Piękne i nietypowe hotele na Teneryfie. Musisz to zobaczyć!

Cueva del Viento to wyjątkowe miejsce, ponieważ jego galerie rozciągają się na trzech nakładających się na siebie poziomach. Jaskinia ma liczne nieodkryte jeszcze rozgałęzienia i znajdziecie tam różnorodne struktury, takie jak stalaktyty lawy, wodospady lawy, tarasy boczne czy jeziora lawy.

Do jej fizycznego piękna dochodzi też wartość ekologiczna, naukowa i archeologiczna, ponieważ jaskinia jest domem dla unikalnych gatunków, takich jak podziemny karaluch bezoki loboptera. Znajdziemy tam też szczątki pochówków Guanczów i skamieniałości kręgowców już wymarłych na wyspie, takich jak Houbara lub gigantyczny szczur i jaszczurka.

Wizyta w jaskini, która jest możliwa po wcześniejszej rezerwacji na stronie www.cuevadelviento.net. Koszt: 20 euro dla dorosłych i 8,50 dla dzieci powyżej piątego roku życia. Dla mieszkańców Wysp Kanaryjskich cena jest obniżona do 10 i 5 euro.


Podziel się

Komentarze