Wiadomości

Los Abades - wioska trędowatych na Teneryfie

26 lutego 2022, 13:46
fot. nateneryfie.pl
Szukacie nietypowych miejsc wartych odwiedzenia na Teneryfie? Oto jedno z nich - wioska trędowatych, w której nikt nigdy nie zamieszkał. Dlaczego?

Budowa wioski rozpoczęła się w latach 40. XX wieku, a dokładniej w 1943 roku. W tym czasie na świecie panowała epidemia trądu, również na Teneryfie. Choroba dziesiątkowała mieszkańców, a władze nie potrafiły sobie poradzić z jej opanowaniem. Postanowiono zatem wyizolować chorych w nowym mieście. W wiosce znalazły się m.in. szpital, domy, szkoła, kaplica czy krematorium.

Miejscowość znajduje się w okolicach los Abades w rejonie San Miguel de Abona (mapa poniżej). Dziś okolice miasteczka to przede wszystkim tereny, na których znajdują się wiatraki. Jest jednak w okolicy również kilka plaż i miasteczek.

Nigdy niezamieszkana

Dlaczego nikt nigdy nie zamieszkał w miasteczku, a budowa nie została dokończona? Przed ukończeniem budowy miasta, wynaleziono lek na trąd - antybiotyk, który spowodował, że zasadność budowania wioski przestała być aktualna. Oznacza to również, że nigdy żadna osoba chora na trąd nie zamieszkała w miasteczku.

W ciągu następnych lat było kilka pomyslów na zastosowanie dla budynków. Przez jakiś czas z miejsca tego korzystało wojsko. W 2002 roku cały teren został sprzedany prywatnemu inwestorowi z Włoch. Jednak również on nie dokończył budowy.

Zobacz prawdziwą perełkę na Teneryfie. Rajska plaża na uboczu!

Dziś na terenie wioski trędowatych można zobaczyć opuszczone budynki pełne śmieci oraz pomalowane grafitti. Organizowane są tam również imprezy, a także spotkania airsoft. Teren miasteczka nie jest ogrodzony i każdy może tam wejść.

Wioska trędowatych to jedna z nietypowych atrakcji na Teneryfie, jednak warto przyjechać tu na wycieczkę, poznać i poczuć historię tego miejsca.

 


Podziel się

Komentarze


Pozostałe wiadomości