Oczywiście, że tak. Teneryfa to od listopada do końca marca wyspa wiecznej wiosny (czyli takiego naszego zwykłego, niezbyt gorącego lata), a od kwietnia do końca października - wyspa na której jest wręcz gorąco.
Teneryfa ma wiele stref klimatycznych. O tym też trzeba pamiętać. Bardziej suche jest południe i południowy zachód wyspy. Tam opadów jest zdecydowanie mniej, czego dowodem jest bardzo mała ilość roślin. Wszystkie rośliny na południu mają doprowadzone sztuczne nawadnianie. Przy chodnikach i ulicach znajdziemy kilometry gumowych rurek, które oplatają palmy. Tamtędy doprowadzana jest woda.
Na wyspie rządzi i dzieli wulkan. To właśnie od strony Teide pojawiają się chmury, które rozciągają się na całą wyspę. Chmury jednak często nie dochodzą do południa wyspy, a jeżeli je widzimy nad głowami, to z reguły nie zasłaniają one słońca, które dąży ku zachodowi, zostawiając ciemne chmury znad wulkanu daleko w tyle. Ważne jest, żeby wiedzieć, że sytuacja pogodowa na Teneryfie może zmieniać się kilkukrotnie w ciągu dnia, a w jednej miejscowości może padać deszcz, podczas gdy w drugiej-parę kilometrów dalej-świeci piękne słońce. Według wielu, najcieplejszym i najbardziej nasłonecznionym na wyspie miejscem jest Puerto de Santiago i Los Gigantes. To miejscowości wysunięte na południowy zachód Teneryfy, bardzo chętnie odwiedzane przez Polaków.
Będąc na Teneryfie koniecznie tego spróbuj: Tapas - kanaryjskie przekąski. Palce lizać!
A jak wyglądają poszczególne miesiące na Teneryfie? W grudniu temperatury są różne, ale nie jest zimno! W chłodniejsze dni może padać deszcz, a na termometrach zobaczymy maksymalnie 17-18 stopni w cieniu. Z reguły jednak tu wciąż świeci słońce (niektórzy twierdzą, że 360 dni w roku) i termometry pokazują 24-25 stopni w cieniu, co w słońcu daje o wiele wyższe wartości. Dlatego też wiele osób spotkamy na plaży, czy też w aquaparku, zażywających kąpieli słonecznych, czy też nawet wodnych. Tak - kąpanie się w oceanie w grudniu, styczniu lub lutym to nie większe wyzwanie, niż kąpanie się latem w Morzu Bałtyckim.
W kwietniu i maju, gdy w Polsce jest wiosna, na Teneryfie zaczyna się najpiękniejszy okres. To wówczas roślinność rozkwita najbardziej, ulice w wielu miastach na Teneryfie zapełnione są drzewami o pięknych czerwonych kwiatach - to Płomień Afryki. Temperatury na kanarach są już o wiele wyższe, niż w lipcu, czy sierpniu w Polsce, a słońce świeci praktycznie nieprzerwanie.
Szukasz noclegów na Teneryfie? Odwiedź koniecznie naszą wyszukiwarkę. Znajdziesz tam mnóstwo opcji noclegu - dla każdego i na każdą kieszeń.
Lipiec, sierpień i wrzesień to najgorętsze miesiące na Teneryfie. Często pojawia się calima, a na termometrach jest grubo powyżej 35 stopni. Klimatyzacja chodzi na najwyższych obrotach, a życie - szczególnie podczas sjesty jest mocno spowolnione.
Oddech przynosi październik i listopad. Tu znów wracamy do pełni lata w Polsce. Słońca wciąż jest pod dostatkiem, a na Teneryfę zaczynają przyjeżdżać ci, którzy uciekają przed nadciągającym nad Europę zimnem.
Wyspy Kanaryjskie, czyli np. Teneryfa leżą w tzw., zwrotniku raka. Klimat jest tutaj tropikalny lub subtropikalny. Dlatego zimą, gdy w Polsce na termometrach jest grubo poniżej zera, osoby będące na Teneryfie chodzą w krótkich spodenkach i koszulkach bez rękawków. Teneryfa leży na wysokości Sahary Zachodniej, wiec naturalne jest to, że typowej zimy raczej tutaj nigdy nie zobaczymy. Co innego śnieg. Ten jest i tylko w miesiącach zimowych, ale wysoko - na szczycie wulkanu. Wówczas Teide jest całe białe. Stąd też nazwa wyspy - Tene-riffe - biała góra.