Wiadomości

Konto w banku na Teneryfie. Jak je założyć?

1 marca 2022, 17:19
Każdy, kto chce związać się z Teneryfą na dłużej, powinien rozważyć założenie konta w hiszpańskim banku. Będzie ono niezbędne do opłacenia miejscowych rachunków. Bez konta nie będziemy mogli zawrzeć umów, np. na wynajem.

Jeżeli lecicie na Teneryfę na wakacje, to raczej nie musicie myśleć o koncie w jednym z hiszpańskich banków. Jeżeli jednak chcecie tu przylatywać częściej, albo wiążecie swoją przyszłość z Teneryfą, lub chociażby z Hiszpanią - konto w banku będzie niezbędne.

To jednak nie będzie takie proste. Oczywiście tak jak w Polsce, tutaj też można otworzyć konto na selfie lub za pomocą przelewu, ale te opcje dostępne są z reguły dla mieszkańców. Bez posiadania stałego adresu zameldowania i rezydencji i odpowiedniego certyfikatu, będzie to wręcz niemożliwe. 

Bez rezydencji konieczna będzie wizyta w banku. I na samym początku możemy natknąć się na problemy, gdy nie znamy hiszpańskiego. Tutaj do banku nie wejdziemy z reguły z ulicy, potrzebne będzie umówienie wizyty (cita). Żeby ją umówić, musimy być klientem banku (zrobimy to wówczas w aplikacji) lub musimy zadzwonić do konkretnej placówki. Tu niezbędny jest hiszpański. Co prawda na ogólnych infoliniach banków jest dostępna obsługa w języku angielskim, ale już na miejscu, szczególnie na Wyspach Kanaryjskich może być z tym problem. 

Największe banki w Hiszpanii mają też swoje oddziały na Teneryfie. Najbardziej popularny, ale też najdroższy jest Caixa Bank. Bankomaty i oddziały są praktycznie wszędzie. Sporo oddziałów ma też BBVA oraz Banco Santander, znany też klientom z Polski. Znane banki to: Sabadell, ING, Bankinter.

Zobacz prawdziwą perełkę na Teneryfie. Rajska plaża na uboczu!

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, założenie konta on-line dla osób nieposiadających zameldowania w Hiszpanii będzie praktycznie niemożliwe. Wyjątek stanowi tutaj Imagine Bank, jest to internetowy odłam Caixa Bank. Ten bank jako jedyny umożliwia założenie konta w sieci, a tak naprawdę poprzez aplikację. W tym przypadku konieczne będzie posiadanie hiszpańskiego numeru telefonu. Jednak, żeby konto było w pełni aktywne, należy udać się do oddziału banku Caixa i potwierdzić swoją tożsamość. 

O wiele prościej mają osoby zameldowane w Hiszpanii i posiadające certyfikat rezydencji (dokument verde). W tym przypadku traktowani jesteśmy na równi z obywatelami Hiszpanii i możemy założyć konto on-line, które w większości przypadków jest darmowe.

Jeżeli planujecie częściej być na wyspie, warto mieć konto w miejscowym banku, gdyż prowizje za wypłaty w bankomatach w Hiszpanii nie należą do najtańszych.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także


Pozostałe wiadomości