Wiadomości

Wulkan Teide na Teneryfie. Jak wejść pieszo?

31 stycznia 2023, 15:18, Anna Kluwak
fot. nateneryfie.pl
Na wulkan Teide możemy dostać się kolejką linową oraz wejść pieszo. Co czeka nas, kiedy zdecydujemy się na pieszą wędrówkę na sam szczyt Teide? Ile trwa wejście, o czym musimy wiedzieć oraz jak przygotować na wejście? Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje na ten temat.
REKLAMA
Powered by GetYourGuide

Wulkan Teide to jedna z topowych atrakcji na wyspie, który jest punktem obowiązkowym praktycznie każdego turysty. Najpopularniejszym sposobem dostanie się na wulkan Teide jest wjazd kolejką Teleférico del Teide. Więcej na temat tego, jak wjechać kolejką na Teide pisaliśmy w artykule "Wejście na wulkan Teide. Co trzeba wiedzieć?".

Jednak na Teide można wejść również pieszo szlakiem, który rozpoczyna się u podnóża góry Montaña Blanca, a kończy na samym szczycie. Jest to opcja dla osób, które chcą zobaczyć wschód słońca z samego wierzchołka wulkanu lub nie mają pozwolenia wejścia na szczyt. Jeżeli będziesz wchodzić na Teide w nocy, to nie potrzebujesz pozwolenia na wejście na szczyt. Jednak jeżeli będziesz pokonywać bramkę strażników po godz. 9 rano, wówczas takie pozwolenie jest potrzebne. O tym, jak uzyskać pozwolenie na wejście na szczyt pisaliśmy w artykule "Wejście na wulkan Teide. Co trzeba wiedzieć?".

Wejście na szczyt Teide na Teneryfie. Trasa i czas wejścia na Teide

Początek szlaku Montaña Blanca znajduje się na wysokości 2 348 m n.p.m. i składa się z trzech odcinków. Pierwszy z nich biegnie od Montaña Blanca do Schroniska Altavista (schronisko jest nieczynne do odwołania). Drugi od schroniska do La Rambleta, mijając szlak nr 11 do punktu widokowego La Fortaleza. A trzeci to ten, który prowadzi na sam szczyt szlakiem nr 10.

Całkowity dystans, który trzeba przejść od początku szlaku Montaña Blanca do samego szczytu to 8,31 km z przewyższeniami sięgającymi 1 188 m. Ile czasu zajmie nam wspinaczka? Osobie ze średnią kondycją, która będzie spokojnie maszerowała i robiła krótkie przerwy po drodze, wejście na sam szczyt powinno zająć około 5,5 godziny. Natomiast zejście to około 4 h 15 min. Osoby, które nie chcą schodzić pieszo, mogą wybrać zjazd kolejką linową – to koszt 21 euro. 

Odcinek pierwszy z Montaña Blanca do Schroniska Altavista

Jest to najtrudniejszy odcinek całej wspinaczki na wulkan Teide. Szlak nr 7 rozpoczyna się 40,7 kilometrze drogi TF-21, . Do początku szlaku Montaña Blanca można dojechać własnym samochodem lub autobusem. Jest tu bezpłatny parking, chociaż nie jest zbyt duży. Dotrzesz na szczyt Montana Blanca idąc około 4,53 km i pokonasz przewyższenie 372 metrów. Jednak najtrudniejsze będzie dopiero przed Tobą. Tutaj rozpoczyna się biegnąca pośród jęzorów czarnej lawy trasa o długości 2,56 km i przewyższeniu 544 metrów!.W niektórych miejscach nachylenie wynosi ponad 60%, więc należy się odpowiednio przygotować do tej wędrówki. Na końcu tego odcinka jest schronisko Altavista, które obecnie jest zamknięte do odwołania.

Odcinek drugi ze Schroniska Altavista do La Rambleta 

Nachylenie drugiego odcinka wspinaczki na Teide pieszo jest mniejsze. Trasa biegnie przez nieurodzajny teren zwany malpaís, całkowicie pozbawiony roślinności, przecinając punkt widokowy la Fortaleza. Po niespełna godzinie drogi dotrzesz do La Rambleta.

Odcinek trzeci z La Rambleta na szczyt Pico del Teide 

Z La Rambleta kierujesz się na ostatni odcinek trasy, czyli wejście szlakiem nr 10 na sam szczyt wulkanu Teide. Jeżeli jesteś przy bramkach przed godz. 9 to nie potrzebujesz bezpłatnego pozwolenia na wejście na szczyt. Ta trasa nie jest zbyt trudna i jej przejście zajmuje około 30-40 min – wszystko w zależności od tempa wędrówki oraz tego czy robisz przerwy. 

Tego nie możesz przegapić będąc na Teneryfie. Koniecznie odwiedź Siam Park!

Jak się ubrać i co trzeba zabrać wchodząc pieszo na Teide?

Pamiętaj, że szczyt Teide leży na wysokości 3 718 m n.p.m. i różnica temperatur pomiędzy jego podstawą, a szczytem może wynosić nawet 10 stopni Celsjusza. Do tego na samej górze wiatr wieje mocniej. Natomiast w miesiącach zimowych temperatura na samym szczycie może spaść nawet poniżej 0 stopni Celsjusza oraz może leżeć śnieg. Dlatego decydując się na pieszą wspinaczkę trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność – w nocy minusowe temperatury i mocy wiatr, a w dzień ostre słońce. 

Wchodzisz na Teide na Teneryfie? Oto lista niezbędnych rzeczy:

Wejście na Teide nocą lub wczesnym rankiem wymaga zadbania o odpowiednie wyposażenie

- długie spodnie i ciepła kurtka chroniąca także przed wiatrem

- ciepła czapka lub chusta oraz rękawiczki

- latarka, najlepiej czołowa aby oświetlać sobie szlak przy nocnym wejściu

- wygodne górskie buty

- ciepła bluza 

- duży zapas wody

- prowiant wysokoenergetyczny

- okulary słoneczne

- krem z filtrem UV

- naładowany telefon


Podziel się

Komentarze


Pozostałe wiadomości