Wiadomości

Wejście na wulkan Teide. Co trzeba wiedzieć?

31 stycznia 2023, 17:35, Anna Kluwak
fot. Anna Kluwak
Na wulkan Teide można dostać się kolejką linową lub wejść pieszo. Jeżeli ktoś chce wejść na szczyt wulkanu musi wcześniej zarezerwować specjalne pozwolenie. Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć, aby wejść na wulkan Teide.

Wulkan Teide to zdecydowanie jedna z atrakcji na wyspie, którą trzeba koniecznie zobaczyć. Teide to najwyższy szczyt na Wyspach Kanaryjskich, jak i w całej Hiszpanii. Szczyt Pico del Teide znajduje się na wysokości 3 718 m n.p.m. Natomiast ostatnia erupcja miała miejsce 18 listopada 1909 roku. Ciekawostką jest to, że jest to trzeci najwyższy i najokazalszy wulkan na świecie, zaraz po Mauna Loa i Mauna Kea na Hawajach.

Jak dojechać na Teide na Teneryfie?

Na wulkan Teide można dostać się na kilka sposobów. Najczęściej wybieraną opcją jest dojazd wypożyczonym samochodem. Sama trasa na wulkan jest bardzo malownicza i już robi wrażenie. Po drodze na parking przy dolnej stacji kolejki linowej Teleférico znajduje się mnóstwo punktów widokowych na których warto zatrzymać się chociaż na chwilę. Jeżeli jeszcze nie masz auta, a chcesz je wynająć warto skorzystać z wyszukiwarki Discover Cars – link znajdziesz TUTAJ.

Na Teide można również dojechać autobusem, zarówno z południowej jak i północnej części wyspy. Z Costa Adeje kursuje linia 342, a z Puerto de la Cruz jest to linia 348. Koszt biletu w obie strony to około 11 euro. Więcej na temat możesz przeczytać w artykule „Jak dojechać autobusem na Teide na Teneryfie?”.

Ponadto osoby, które nie chcą podróżować na własną rękę, mogą wykupić z jednej z wielu wycieczek. Wówczas zostaniemy odebrani z naszego hotelu lub apartamentu, zawiezieni na miejsce, a następnie odstawieniu do swojego miejsca pobytu. Wycieczki na Teide znajdziesz TUTAJ.

Jak dostać się na szczyt Teide? Wjazd kolejką na szczyt Teide. Wejście pieszo na szczyt Teide.

Najpopularniejszym sposobem na dostanie się na wulkan Teide jest wjazd kolejką Teleférico del Teide z poziomu  2 356 m n.p.m. na wysokość 3555 m n.p.m. gdzie znajduje się górna stacja kolejki, skąd czeka nas piesza wędrówka na sam szczyt lub na jedną z wybranych tras. Sam wjazd kolejką zajmuje około 10 minut. 

Bilety na kolejkę kupisz na oficjalnej stronie Volcano Teide - link TUTAJ. Bilet na wjazd i zjazd kosztuje 37 euro. Dziecko w wieku od 3 do 13 lat płaci 18,5 euro. Taniej mają mieszkańcy Wysp Kanaryjskich - wówczas osoba dorosła płaci 14 euro, a dziecko 9,75 euro. Jeżeli ktoś zdecyduje się na sam zjazd lub wjazd, to zapłaci 21 euro, a dziecko 10,5 euro. W przypadku rezydentów jest to kosz 9,5 euro zarówno za osobę dorosłą jak i dziecko.

Oczywiście na Teide można wejść pieszo szlakiem, który rozpoczyna się u podnóża góry Montaña Blanca, a kończy na samym szczycie. Więcej na temat tego jak pieszo wejść na wulkan Teide przeczytasz w artykule "Jak wejść pieszo na wulkan Teide?".

Szlaki turystyczne na wulkanie Teide na Teneryfie

Szlaki, które rozpoczynają się przy górnej stacji kolejki linowej to: szlak nr 10 Pico Teide na sam szczyt wulkanu Teide, nr 11 Fortaleza oraz nr 12 Pico Viejo. Każdy ze szlaków posiada inny stopień trudności oraz zajmuje różną ilość czasu.

Szlak nr 10 Pico Teide i specjalne pozwolenie

Jest to marzenie prawie każdego turysty, aby wejść na sam szczyt krateru i zobaczyć niesamowite widoki z najwyższego wierzchołka Hiszpanii. Jednak, aby wejść na sam szczyt trzeba zdobyć specjalne pozwolenie, które jest wydawane przez władze Parku Narodowego Teide. Więcej na ten temat napiszemy niżej.

Szlak nr 11 Fortaleza 

Ta trasa prowadzi do punktu widokowego Mirador de la Fortaleza. Trekking w tym miejscu nie należy do najtrudniejszych. Po drodze zobaczysz stożek wulkanu oraz zbocza góry Montaña Blanca. Sam punkt widokowy Mirador de la Fortaleza to z kolei widok na dolinę La Orotava oraz góry La Esperanza. Charakterystyczną częścią krajobrazu są także białe kopuły Obserwatorium, które jest zarządzane przez Instytut Astrofizyki Wysp Kanaryjskich

Szlak nr 12 Pico Viejo

Wybierając tę trasę dotrzesz do punktu widokowego Mirador Pico Viejo. Ten szlak jest prawie dwa razy dłuższy niż nr 11, ale jego poziom trudności jest porównywalny, a nawet trochę łatwiejszy. Po drodze zobaczymy Montaña Guajara, strome skały Los Roques de García oraz góry Los Gemelos. Przy dobrej pogodzie widać również wyspy La Gomera, La Palma i El Hierro.

Jak uzyskać pozwolenie na wejście na szczyt Teide?

Aby wejść na sam szczyt Teide potrzebne jest specjalne pozwolenie – bez niego nie zostaniemy wpuszczeni przez strażników na szlak nr 10. Aby chronić otoczenie, a także ze względów bezpieczeństwa, dostęp do tego szlaku jest udzielany maksymalnie 200 osobom dziennie. Część z dziennej puli 200 zezwoleń online, których udziela Park Narodowy, trafia do oficjalnych przewodników po Parku Narodowym. Dlatego jeżeli planujesz wspinaczkę na sam szczyt, rezerwuj pozwolenie nawet z 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem. 

Rezerwacja wejścia na szczyt krok po kroku

Aby uzyskać bezpłatne pozwolenie musisz wejść na oficjalną stronę Parque Nacional Teide. Będąc już na stronie, nie można się pogubić: wybierz Teide → Permiso de acceso al pico del Teide (Pozwolenie na wejście na szczyt Teide) → Reservas (Rezerwacje) → Público General (Dostęp publiczny). Następnie wybierz datę i godzinę oraz wprowadź dane osób ubiegających się o pozwolenie na wejście na Teide. Pozwolenie na Teide jest imienne, a co za tym idzie − niezbywalne. Jeżeli system odrzuca numer dowodu osobistego, wpisz numer paszportu. Strażnik na bramce i tak sprawdza tylko czy zgadza się nasze imię i nazwisko. Kiedy wypełnisz formularz, podasz adres e-mail oraz wszystko zaakceptujesz, dokument z pozwoleniem pojawi się w ciągu kilku minut na Twoim mailu.

Jak ubrać się wchodząc na szczyt Teide?

Pamiętaj, że szczyt Teide leży na wysokości 3 718 m n.p.m. i różnica temperatur pomiędzy jego podstawą, a szczytem może wynosić nawet 10 stopni Celsjusza. Natomiast na samej górze wiatr wieje mocniej. Dlatego też, kiedy wybieramy się latem na Teide – na górnej stacji kolejki wystarczą nam szorty i krótki rękawek, ale wspinając się już na sam szczyt warto mieć długie spodnie, a w przypadku pań leginsy oraz bluzę lub kurtkę wiatrówkę. Z kolei w miesiącach zimowych trzeba się ciepło ubrać, bo temperatura na samym szczycie może spaść nawet poniżej 0 stopni Celsjusza oraz może leżeć śnieg. 

TOP rzeczy, które warto mieć ze sobą

- bawełniana koszulka, pozwalająca skórze oddychać.

- dobra bluza

- wiatrówka (w zależności od prognozy pogody i pory roku)

- czapka z daszkiem

- obuwie do wędrówki górskiej

- okulary słoneczne

- krem z filtrem

- butelka wody mineralnej

Fotoreportaż


1/10 Wulkan Teide - najwyższy szczyt Hiszpanii

1/10 Wulkan Teide - najwyższy szczyt Hiszpanii

2/10 Wulkan Teide - najwyższy szczyt Hiszpanii

2/10 Wulkan Teide - najwyższy szczyt Hiszpanii

3/10 Wulkan Teide - najwyższy szczyt Hiszpanii

3/10 Wulkan Teide - najwyższy szczyt Hiszpanii

4/10 Wulkan Teide - najwyższy szczyt Hiszpanii

4/10 Wulkan Teide - najwyższy szczyt Hiszpanii

5/10 Wulkan Teide - najwyższy szczyt Hiszpanii

5/10 Wulkan Teide - najwyższy szczyt Hiszpanii

6/10 Wulkan Teide - najwyższy szczyt Hiszpanii

6/10 Wulkan Teide - najwyższy szczyt Hiszpanii

7/10 Wulkan Teide - najwyższy szczyt Hiszpanii

7/10 Wulkan Teide - najwyższy szczyt Hiszpanii

8/10 Wulkan Teide - najwyższy szczyt Hiszpanii

8/10 Wulkan Teide - najwyższy szczyt Hiszpanii

9/10 Wulkan Teide - najwyższy szczyt Hiszpanii

9/10 Wulkan Teide - najwyższy szczyt Hiszpanii

10/10 Wulkan Teide - najwyższy szczyt Hiszpanii

10/10 Wulkan Teide - najwyższy szczyt Hiszpanii

Podziel się

Komentarze


Pozostałe wiadomości