Wiadomości

Już niebawem nie wjedziemy samochodem pod wulkan Teide

7 czerwca 2022, 10:18
Czy pod Teide nie dojedziemy samochodem? Od dawna dyskutowany jest pomysł, aby na terenie Parku narodowego Teide ograniczyć znacząco ruch prywatnych pojazdów, a w zamian za to uruchomić dobrze zorganizowaną komunikację autobusową.

Nie ma jeszcze dokładnej daty, ale ograniczenie ruchu pojazdów osobowych na terenie całego Parku Narodowego Teide jest już praktycznie przesądzone. Dzieje się tak, ponieważ turyści, parkując samochody gdzie popadnie, niszczą naturalne zasoby Parku Narodowego

Zasadniczo zakazany będzie wjazd prywatnymi pojazdami, a do parku będą mogły wjeżdżać tylko autobusy wahadłowe. Sytuacja będzie przypominać tę, która ma miejsce w Parku Narodowym Timanfaya na Lanzarote lub w Punta de Teno na Teneryfie. W ten sposób: 

Naszym celem jest promowanie zwiedzania Parku Narodowego Teide transportem zbiorowym, czyli autobusami wahadłowymi, które odjeżdżać będą ze specjalnie wyznaczonych miejsce  z podziemnym parkingiem. Będą one zlokalizowane w Chío, Vilaflor i Portillo. Dojazd prywatnym samochodem nie będzie możliwy w godzinach od 9:00 do 17:00 - wyjaśnia  dyrektor Parku Narodowego Teide, Manuel Durbán.

Możliwy będzie wjazd dla każdego pojazdu, ale bez możliwości zaparkowania - czyli tranzytem - do miejsca docelowego. Prawo tranzytu będzie zagwarantowane dla tych, którzy chcą korzystać z którejkolwiek z dróg TF-21, TF-24 lub TF-38, jadać z jednego do drugiego miejsca na wyspie. 

Przeczytaj: Wejście na wulkan Teide. Co trzeba wiedzieć?

Kolejny z najbardziej wyróżniających się punktów nowych przepisów dotyczy jazdy na rowerze. Jednośladem będzie można poruszać się tylko po utwardzonych drogach oraz po wyznaczonych szlakach parku narodowego. Zabroniony będzie też przejazd na hulajnogach, deskorolkach i innych podobnych pojazdach.

Parkowanie na terenie Parku Narodowego będzie z reguły zabronione, oczywiście oprócz miejsc do tego dopuszczonych, ale tu bardzo ważna uwaga - zakaz parkowania będzie dotyczył jakiegokolwiek pojazdu niebędącego pojazdem komunikacji zbiorowej (autobusów), z wyjątkiem pracowników parku narodowego, firm kontraktowych i organów administracji publicznej, wykonujących czynności upoważnione. 

Kolejny przepis ma uniemożliwić biwakowanie na terenie parku narodowego. Nie będzie można rozbijać biwaków, instalować namiotów, ani wprowadzać na teren parku narodowego zwierząt domowych.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także


Pozostałe wiadomości