Najlepsze oferty na Teneryfę
Wiadomości

Teneryfa: północ czy południe? Zdania są podzielone

10 marca 2022, 18:42
Teneryfa podzielona jest na kilka stref klimatycznych. Na tej niewielkiej wyspie, będąc na wybrzeżu, możemy cieszyć się urokami lata, a jadąc 40 kilometrów wgłąb-możemy spotkać zimę. To wszystko przez różnicę wysokości, a dokładnie przez wulkan, który króluje nad Teneryfą. To on, można powiedzieć, rządzi i dzieli. Także, jeżeli chodzi o pogodę.

Ci, którzy już kiedyś zetknęli się z Teneryfą, doskonale wiedzą, że najcieplej z reguły jest na południu, a dokładniej na południowym zachodzie wyspy. Okolice Puerto de Santiago są nieoficjalnie uznane, za najcieplejsze miejsce na Teneryfie. Nie oznacza to, że w pozostałych miejscach będzie zimno - nic takiego!

Pogoda na południu Teneryfy to duży plus

Jeżeli spojrzymy na mapy pokazujące temperatury na wyspie - nie ma wątpliwości. Najcieplejszy jest cały pas od lotniska południowego, przez Los Cristianos, Costa Adeje, Playa Paraiso aż do Los Gigantes i nawet dalej - w kierunku Punta de Teno. To jednak ma też swoje wady. Nieprzerwanie palące słońce powoduje i niewielkie ilości deszczu sprawiają, że południe jest bardziej surowe. Mniej tutaj roślinności, a ta, która jest, wymaga ciągłego, sztucznego nawadniania. Nic więc dziwnego, że na południu Teneryfy zobaczymy tylko najmniej wymagające, albo najbardziej odporne na warunki pogodowe gatunki roślin. Na południu mamy za to ogromne plantacje bananów, bo w takim klimacie owoce rosną i dojrzewają o wiele szybciej. 

Południe Teneryfy bardziej komercyjne

Południe nastawione jest głównie na turystykę, więc nie ma co się dziwić, że to właśnie tam znajdziemy najwięcej atrakcji. Na południu znajdziemy wspomniane wcześniej kanaryjskie trójmiasto [https://nateneryfie.pl/wiadomosc/34-trojmiasto-na-teneryfie-moc-atrakcji-i-tlum-turystow.html]. Tutaj mamy hotelowe molochy, imprezowe miejsca i kilometrowe promenady ciągnące się wzdłuż wybrzeża. 

Z południa wyspy nie będziemy mogli codziennie cieszyć się widokiem na Teide. Z naszego apartamentu w Costa Adeje zobaczymy co najwyżej sam wierzchołek wulkanu i to tylko wtedy, gdy chmury będą odpowiednio wysoko.

Na północy Teneryfy jest zimniej? Niekoniecznie

Północ jest mniej turystyczna, chociaż nie można powiedzieć, że nie ma tam atrakcji. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zacznijmy od pogody. To stwierdzone naukowo, że na północy pada o wiele częściej, chociaż jeżeli chodzi o temperatury, to podczas kanaryjskiej zimy, w Puerto de La Cruz potrafi być nawet cieplej, niż na południu.

Z uwagi na większą ilość opadów, na północy jest bardziej zielono, a wręcz nawet bardziej kolorowo. Podczas gdy na surowym południu na czerwono kwitnie głównie płomień Afryki (co też samo w sobie jest niesamowite), północ wybucha wręcz wszystkimi kolorami świata. To nie do opisania, trzeba to po prostu zobaczyć na własne oczy. Wszystko rozkwita na początku wiosny, która przychodzi tu o wiele szybciej, bo na przełomie lutego i marca.

Północ Teneryfy bardziej kolorowa

Na północy, chociaż też znajdziemy kilka sieciowych hoteli, dominuje niska zabudowa. I również bardziej kolorowa. Tam mieszkają głównie "lokalsi", albo ci, którzy już mają dosyć ciągłych upałów na południu. Nie ma tam też przygotowanych pod turystów plaż ze złocistym piaskiem przywożonym prosto z Sahary. "Tubylcy" i turyści opalają się na plażach kamienistych, bądź tych z ciemnym, wulkanicznym piaskiem.

Zachwycające widoki na wulkan Teide

Północ za to stanowczo wygrywa, jeżeli chodzi o widoki. Wulkan Teide widoczny jest praktycznie z każdego miejsca od Garacico do Gór Anaga. W samym Puerto de La Cruz, przy dobrej przejrzystości powietrza możemy podziwiać ośnieżony wulkan, opalając się na plaży. Na północy znajduje się też wiele niesamowitych punktów widokowych, które zachwycą nawet najbardziej wybrednych. I wreszcie - mniej tam komercji. Na północy są piękne, dzikie plaże. Na nich nie ma zbyt mocno rozwiniętej infrastruktury, mniej jest turystów, a ukryte zakątki to prawdziwe perełki całej Teneryfy.

Już zdecydowaliście, gdzie chcecie pojechać? Wybór niestety nie jest prosty. Większość turystów wybiera bardziej komercyjne południe. Tam o wiele łatwiej o atrakcje i lepszą pogodę. Jeżeli jednak nie jesteście typowymi klientami hoteli all, którzy leżą nad hotelowym basenem, czy na plaży z drinkiem i palemką, pomyślcie o urlopie na północy. A może warto wybrać się nie tylko raz na Teneryfę i poznać więcej uroczych miejsc? Z całego serca do tego zachęcamy!

Piękne i nietypowe hotele na Teneryfie. Musisz to zobaczyć!

Plusy i minusy południa Teneryfy:

1. Jest cieplej, rzadko pada deszcz;
2. Południe jest bardziej komercyjne, więcej jest turystów;
3. Większość samolotów z turystami ląduje na lotnisku południowym, nie trzeba więc daleko jeździć;
4. Południe oferuje mnóstwo atrakcji, jest tam 8-kilometrowa promenda;
5. Południe jest bardziej surowe, mniej tam jest zieleni;
6. Z południa wyspy praktycznie nie widać wulkanu Teide.
7. Jest duży wybór piaszczystych plaż
8. Jest to miejsce przyjazne dla rodzin z dziećmi, ponieważ jest tam płasko - mowa o 1-2 linii brzegowej

Plusy i minusy północy Teneryfy:

1. Częściej pada deszcz, czasami jest chłodniej;
2. Ta część wyspy jest mniej komercyjna, chociaż atrakcji tam nie brakuje;
3. Na północy jest o wiele więcej zieleni - to zasługa większej ilości deszczu;
4. Na północnej stronie wyspy mamy piękny widok na wulkan Teide;
5. Znajdziecie tam rzadko odwiedzane, wręcz dzikie plaże.
6. Plaże są przede wszystkim czarne i kamieniste
7. Miasteczka na północy są bardziej klimatyczne, więcej tutaj lokalnych mieszkańców.
8. Jest więcej "lokalsowych" knajp, nienastawionych na tzw. masówkę

Przeczytaj też na portalu: Guachinche - lokalny smak prawdziwej Teneryfy


Podziel się

Komentarze