Wiadomości

Teneryfa: nowy terminal na lotnisku południowym już działa!

7 czerwca 2022, 11:15, Marcin Kluwak
Od kilkunastu dni działa już nowy terminal na lotnisku południowym na Teneryfie. Dzięki rozbudowie, która trwa od 2017 roku, największe lotnisko na Wyspach Kanaryjskich będzie mogło obsłużyć więcej turystów.

Dzięki rozbudowie terminala przepustowość lotniska wzrosła z 12 do 16 mln pasażerów rocznie. Dodatkowo zwiększyła się łączna powierzchnia lotniska. Rozrosła się z około 90 000 do około 140 000 metrów kwadratowych.

Pasażerowie od niedawna mogą korzystać z nowoczesnych udogodnień oraz szybszej obsługi. Wzrosła wydajność, jeśli chodzi o ilość obsługiwanych pasażerów, ale też więcej samolotów może lądować i startować prawie równocześnie. 

Wewnątrz nowego terminala znajdują się nowoczesne stanowiska odprawy. Wcześniej liczba ta kończyła się na 85, w nowo wybudowanej części znajdują się stanowiska od 86 do 118. Są również dwa nowe stanowiska odprawy bagażu specjalnego i nieporęcznego.

Dzięki nowemu budynkowi jest też więcej punktów kontroli bezpieczeństwa. Kontrole mają być prowadzone w jednym miejscu i odbywają się na tym samym piętrze, na którym odbywa się odprawa i wejście na pokład. Wcześniej odlatujący z Teneryfy pasażerowie musieli wejść na pierwsze piętro i po odprawie zejść na parter. Teraz ta bariera została zlikwidowana. Na lotnisku znajduje się 12 linii kontroli paszportowej, co zwiększy przepustowość na granicy o około jedną piątą. 

Wraz z otwarciem nowego terminala na lotnisku TFS, rozszerzona została oferta sektorów komercyjnych. Powierzchnia handlowa urosła z 7500 do 9300 metrów kwadratowych. 2700 metrów kwadratowych tej powierzchni przeznaczone jest na sklepy wolnocłowe.

Prace remontowe na lotnisku Tenerife South są częścią pakietu o wartości 300 milionów euro. Oprócz przeprojektowania wnętrza kolejnym krokiem jest optymalizacja wyglądu zewnętrznego. Obejmuje to lepsze miejsca parkingowe i nowe drogi dojazdowe.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także


Pozostałe wiadomości