Wiadomości

Zabierasz pupila na Teneryfę? Uważaj, bo znalezienie mieszkania będzie bardzo trudne

1 kwietnia 2022, 09:46, Marcin Kluwak
Wybieracie się z pupilem na wakacje, lub chcecie na dłużej przenieść się na Wyspy Kanaryjskie? To będzie niezwykle trudne zadanie, bo czworonogi na Teneryfie nie są zbyt mile widziane. Nie pomogły też zmiany w hiszpańskim prawie, które weszły w życie w w styczniu 2022.
REKLAMA
Powered by GetYourGuide

Sprawdziliśmy. Na 850 mieszkań na Teneryfie, dostępnych na popularnej stronie internetowej zajmującej się wynajmem, tylko w 61 właściciele godzą się na przyjmowanie zwierząt. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w tzw. trójmieście na Teneryfie - czyli w pasie od Los Cristianos, przez Playa Las Americas do Playa Paraiso. Tam na 88 dostępnych obecnie do wynajęcia mieszkań, jedynie w 8 z nich możemy zamieszkać z własnym pupilem.  Znalezienie mieszkania z psem lub kotem na Teneryfie wydaje się być nie lada wyzwaniem. 

Na wszystkich grupach związanych z Teneryfą bardzo często padają pytania dotyczące pobytu z pupilem. Niestety, tutaj ofert też jest jak na lekarstwo. Sami właściciele otwarcie mówią, że nie chcą przyjmować zwierząt, nie podając przy tym nawet konkretnych powodów. Przeglądając ogłoszenia w internecie w większości przypadków mamy dopisek "no se permiten mascotas", czyli zwierzęta nie są akceptowane. Wiele osób mieszkających ze swoimi pupilami na Teneryfie przyznaje, że co prawda można się dogadać z niektórymi właścicielami, ale oczywiście ewentualne straty spowodowane przez zwierzaki będziemy musieli naprawić. W przeciwnym razie możemy zapomnieć o zwrocie kaucji. 

Otruli koty, bo chodziły po tarasach

Z naszych obserwacji wynika, że Kanaryjczycy nie przepadają w szczególności za kotami. Zdarzały się przypadki, że na osiedlach specjalnie karmiono „miejscowe” koty karmą z trutką, aby się ich pozbyć. Nie są to odosobnione przypadki. Ba, zdarzają się dość często, czego przykładem jest kot Pedra i Kasi, który przyjechał na Teneryfę razem z nimi. Był jak trzeci członek rodziny. Kochany, przytulany, nikomu nie szkodził. Problem w tym, że lubił wędrować po okolicy. Pewnego dnia wrócił do domu osłabiony. Na niewiele zdała się pomoc weterynarza, kot przeżył kilka dni. Lokalna „społeczność” była zapewne zadowolona, właściciele zrozpaczeni. Równocześnie z terenu społeczności zniknęło kilka innych kotów. 

Przeczytaj koniecznie: Jedzenie na Teneryfie. Top 10 rzeczy, których musisz spróbować! 

W Hiszpanii zwierzęta to „czujące istoty”

Od stycznia 2022 r. w Hiszpanii zwierzęta domowe są uważane za  istoty wrażliwe,  przyznając im pewne prawa, których wcześniej nie miały. Od dnia wejścia w życia nowych przepisów, zwierzęta domowe nie mogą być już traktowane jak rzeczy, którymi można dowolnie się podzielić. I tak np. w przypadku rozwodów – jeśli małżonkowie się nie dogadają, sąd zdecyduje o losie psa czy kota z rozbitej rodziny. Właściciele oraz ci, którzy mieszkają ze zwierzęciem, mają również prawo dochodzić odszkodowania za straty moralne w przypadku zranienia zwierzęcia domowego, „które spowodowało jego śmierć lub poważne upośledzenie jego zdrowia fizycznego, lub psychicznego”.

Po tych informacjach pojawiły się fałszywe doniesienia, że przepisy te wręcz uniemożliwiają właścicielom wynajmowanych mieszkań czy domów stosowania zakazu dla zwierząt domowych. To zostało szybko zdementowane przez hiszpańskie stowarzyszenia prawników, którzy stwierdzili, że  prawo własności nadal obowiązuje, a właściciel mieszkania może określić, poprzez klauzule, czego chce, a czego ty nie chce w swojej posiadłości, czy mieszkaniu.

Dlatego też znalezienie lokum, gdzie będziemy mogli zamieszkać wraz ze swoim pupilem, będzie wciąż ogromnym wyzwaniem dla tych, którzy, planują przyjazd na Teneryfę. Osobnym problemem jest transport swojego zwierzaka na Teneryfę. Jeżeli zwierzak jest mały, najlepiej zrobić to samolotem, ale w tym przypadku, najtańsze linie lotnicze nie zgadzają się na zabranie zwierząt na pokład. Więcej o podróżach czworonogów na Teneryfę piszemy w naszym artykule pt.: Jak przetransportować psa lub kota na Teneryfę?


Podziel się

Komentarze

Zobacz także


Pozostałe wiadomości