Wiadomości

Podróż z psem lub kotem na Teneryfę. Jak przetransportować zwierzaka?

27 października 2023, 09:02, Anna Kluwak
Coraz więcej osób planując wyjazd na Teneryfę - zarówno na krótkie wakacje, pobyt na kilka miesięcy czy też przeprowadzkę na stałe, chce zabrać ze sobą swojego ukochanego zwierzaka. Jednak, w jaki sposób przetransportować z Polski psa lub kota na Teneryfę?

Do wyboru są dwie opcje – samolot i transport autem. Jednak jeżeli chcemy przetransportować naszego zwierzaka samolotem, musimy pamiętać o dwóch ważnych kwestiach. Po pierwsze waga naszego psa lub kota z transporterem nie może przekraczać 8 kg. Po drugie, w przypadku lotu z Polski, czarter Enter Air pozwala na wzięcie zwierzaka na pokład samolotu. Żadne tanie linie lotnicze takie jak Easyjet, Ryanair czy Wizz Air nie pozwalają na transport zwierząt.

W przypadku podróży autem, waga naszego pupila nie ma żadnego znaczenia. Jednak musimy pamiętać o innych, ważnych rzeczach, które musimy spełnić bez względu na środek transportu. Musimy wówczas dojechać do portu w miejscowości Huelva, skąd na Teneryfę płyną promy dwóch przewoźników – Fred Olsen i Armas. Czas podróży to około 35 godzin.

Podróżowanie ze zwierzętami domowymi. O czym muszę pamiętać podróżując ze zwierzętami na Teneryfę? Ważne informacje

Przepisy Unii Europejskiej ułatwiają podróżowanie do innego państwa UE (w tym przypadku 27 państw UE oraz Norwegii i Irlandii Północnej) z psem lub kotem. Przepisy te regulują również podróże do UE z państwa lub terytorium poza granicami UE.

Twój pies lub kot może podróżować z Tobą do innego państwa pod warunkiem, że:

- ma wszczepiony mikroczip lub czytelny tatuaż, jeżeli został wykonany przed 3 lipca 2011 roku

- został zaszczepiony przeciwko wściekliźnie

- posiada ważny europejski paszport dla zwierząt domowych, gdy podróżuje z państwa UE lub Irlandii Północnej do innego państwa UE lub Irlandii Północnej, lub unijne świadectwo zdrowia zwierzęcia, gdy podróżuje z państwa niebędącego członkiem UE.

Transport psa lub kota samolotem na Teneryfę

Lot czarterem z Polski na Teneryfę

W przypadku lotu samolotem z Polski do wyboru mamy m.in. czarter Enter Air. Tak, jak pisaliśmy powyżej – tanie linie lotnicze nie pozwalają na transport zwierząt. Jeżeli chodzi o Enter Air, to samoloty tego przewoźnika latają na Teneryfę z Poznania, Katowic i Warszawy. 

Musimy pamiętać, że przewóz naszego zwierzaka nie będzie darmowy. Koszt transportu lotniczego to 300 zł lub 60 euro za lot w jedną stronę. Ponadto przewóz naszego pupila może się odbyć wyłącznie w transporterze lub klatce z nieprzemakalnym dnem, których łączne wymiary nie będą przekraczać 115 cm, a maksymalna waga ze zwierzęciem nie będzie przekraczać 8 kg. Transporter musi zmieścić się pod fotelem.

Zabierasz pupila na Teneryfę? Uważaj, bo znalezienie mieszkania będzie bardzo trudne!

- Informację aby lecieć ze zwierzęciem należy zgłosić do operatora wycieczki. Jeżeli bilet kupiony jest bezpośrednio na stronie Enter Air należy podać numer rejsu oraz datę, a także do kogo zwierzę będzie przypisane, można to zrobić mailowo. Opłatę należy uregulować przy odprawie – informuje Enter Air. 

Lot z Berlina na Teneryfę

Jeżeli ktoś ma bliżej do Berlina i chciałby stamtąd wybrać się na Teneryfę ze swoim zwierzakiem, to tutaj ma o wiele większy wybór, jeżeli chodzi o linie lotnicze, które pozwalają na zabranie psa lub kota na pokład samolotu. Do wyboru mamy takich przewoźników jak: Iberia, Lufthansa, Eurowings, Vueling.

Szukasz ofert wakacyjnych na Teneryfie? Zobacz koniecznie TUTAJ

Vueling - w przypadku linii Vueling nie ma lotów bezpośrednich. Tutaj musimy liczyć się z przesiadką np. w Barcelonie czy Madrycie. Vueling pozwala na zabranie na pokład samolotu maksymalnie 2 zwierząt podczas jednego lotu. Zwierzak może być przewożony w transporterze, który nie jest sztywny i ma następujące wymiary 45x39x21 cm. Na pokładzie samolotu mogą być przewożone psy lub koty, które wraz z transporterem ważą nie więcej niż 8 kg. Co istotne, Vueling nie zezwala na przewóz zwierząt w luku bagażowym.

Aby uwzględnić zwierzę w rezerwacji, musisz wybrać taryfę podstawową i zarezerwować usługę podczas zakupu w sekcji "Dostosuj swój lot". Ze względu na specjalne warunki rezerwacji, w dniu wylotu należy udać się do stanowiska odprawy, aby odebrać kartę pokładową. Cena za przewóz zwierzęcia to 50 euro za loty krajowe na terytorium Hiszpanii oraz 60 euro za loty międzynarodowe oraz na Wyspy Kanaryjskie.

Eurowings - zezwala na przewóz małych psów i kotów do 8 kg w kabinie pasażerskiej. Zwierzę powinno zostać umieszczone w odpowiednio dużej klatce, która zapewni mu swobodę ruchów podczas lotu. Opłata za zabranie zwierzaka wynosi od 60 € - cena jest ustalana w zależności od trasy. Możesz dodać zwierzaka w trzecim kroku rezerwacji "usługi dodatkowe" lub dzwoniąc do Call Center. Jeśli już zarezerwowałeś lot, możesz po prostu dodać zwierzaka do istniejącej rezerwacji.

Iberia – W przypadku Iberii niestety nie ma lotów bezpośrednich. Tutaj musimy liczyć się z przesiadką np. w Madrycie. Iberia pozwala zarówno na przewóz zwierzaka zarówno w kabinie, jak i w luku bagażowym. 

Na pokładzie samolotu przewożone są psy lub koty do 8 kg. Maksymalne wymiary transportera to 45 cm x 35 cm x 25 cm, pod warunkiem, że suma tych trzech wymiarów nie przekracza 105 cm. Cena za przewóz naszego pupila w jedną stronę na terytorium Hiszpanii to 40 euro. Loty międzynarodowe oraz na Wyspy Kanaryjskie to koszt 60 euro. Opłaty można dokonać tylko i wyłącznie na lotnisku.

Natomiast w luku bagażowym mogą być przewożone zwierzęta, których waga wynosi powyżej 8 kg – jednak maksymalna dozwolona waga to 45 kg. Jest to suma wagi zwierzęcia plus transporter. Jeśli podróżujesz w przesiadce, upewnij się, że czas tranzytu między lotami nie będzie krótszy niż 90 minut i nie dłuższy niż 4 godziny, w przeciwnym razie nie będziesz mógł zabrać swojego zwierzaka. Cena za przewóz zwierzęcia w luku bagażowym w jedną stronę na terytorium Hiszpanii to 100 euro. Loty międzynarodowe oraz na Wyspy Kanaryjskie to koszt 145 euro. Opłaty można dokonać tylko i wyłącznie na lotnisku.

Lufthansa - w samolotach Lufthansy można przewozić zwierzęta w kabinie, jeśli ich waga wraz z pojemnikiem, w którym podróżują nie przekracza 8 kg. Maksymalne wymiary takiego pojemnika to 50x40x20 cm. Cięższe zwierzęta przewożone są w luku bagażowym, w specjalnie do tego celu przeznaczonych kontenerach. Przepis ten nie dotyczy psów przewodników, które niezależnie od wagi mogą przebywać w kabinie samolotu wraz z właścicielem.

Cena zależy od trasy i jest pobierana tylko raz w każdym kierunku lotu. W przypadku lotów powrotnych opłata jest naliczana ponownie. Możesz zapłacić za przewóz swojego zwierzaka przy odprawie lub przy stanowisku obsługi Lufthansy na lotnisku. 

Transport psa lub kota samochodem na Teneryfę

Podróż samochodem na Teneryfę to spore wyzwanie. Po pierwsze czeka nas jazda przez cały kontynent aż do portu w miejscowości Huelva w południowo-zachodniej Hiszpanii, w Andaluzji. Z Huelvy na Teneryfę płyną promy dwóch przewoźników – Fred Olsen i Armas. Czas podróży to około 35 godzin.

Prom Fred Olsen - Podczas podróży z Huelvy na Teneryfę nasz zwierzak może zostać umieszczony w dużych i zadaszonych klatkach, gdzie będziemy mogli go odwiedzać podczas podróży lub oglądać na żywo przez kamerę internetową. Ponadto pies lub kot może trafić z Tobą do kabiny przyjaznej zwierzętom. Kabiny te są wyposażone w specjalną podłogę (nie dywan), aby zagwarantować maksymalną higienę i mają ścisły protokół czyszczenia antyzapachowego i antybakteryjnego. Ich dostępność jest ograniczona, dlatego ważne jest, aby zarezerwować je z wyprzedzeniem.

Dozwolone są maksymalnie dwa zwierzęta na osobę. Jeśli musisz podróżować z więcej niż dwoma zwierzętami, skontaktuj się działem obsługi klienta wysyłając maila. Pasażer będzie odpowiedzialny za zbieranie wszystkich odpadów wytworzonych przez swojego zwierzaka i musi unikać przeszkadzania reszcie pasażerów i załodze.

Prom Armas - możesz podróżować ze swoim zwierzakiem na statku, jeśli pozwala na to jego rozmiar i waga, pod warunkiem, że zwierzę jest przewożone w odpowiednim transporterze dla małych zwierząt (który nie może przekraczać następujących wymiarów: 50 x 40 x 25 cm). Podczas rejsu możesz podróżować ze swoim zwierzakiem na zewnętrznych pokładach statku oraz w miejscach, gdzie jest to dozwolone.

POST: Najpiękniejsze plaże na Teneryfie - Playa el Benijo

Na trasie z Huelvy na Teneryfę pies lub kot może podróżować razem z Tobą w kabinie. Zwierzę powinno wejść na statek w transporterze, jeśli pozwala na to jego wielkość i waga. Jeśli nie jest to możliwe, pies powinien wejść na pokład z kagańcem i na smyczy. W jednej kabinie mogą przebywać maksymalnie 2 zwierzęta. Ta usługa jest dostępna tylko dla psów lub kotów o wadze do 30 kg każdy. 


Podziel się

Komentarze

Zobacz także


Pozostałe wiadomości