Wiadomości

Mandaty na Teneryfie. Ile może kosztować nas złamanie przepisów?

14 marca 2022, 08:27
Przyjeżdżasz na wakacje na Teneryfie? Pamiętaj, że tutaj również obowiązują Cię przepisy ruchu drogowego, a ich złamanie może grozić wysokim mandatem.
REKLAMA
Powered by GetYourGuide

Mandat drogowy może być niezbyt przyjemną pamiątką z wakacji. Jeśli jednak już Ci się przydarzy, warto wiedzieć, jak się zachować i gdzie udać, aby zgodnie z prawem wszystko opłacić. Jeśli dopełnisz wszelkie formalności, możesz zapłacić nawet 50% mniej.

Kiedy i ile mam zapłacić?

W przypadku mandatu przyznanego przez DGT (Direccion General de Trafico) istnieje możliwość zmniejszenia jego wysokości. Wystarczy, że zapłacisz mandat w ciągu 20 dni od daty jego dostarczenia. Jest to okres dobrowolnego poddania się karze. Po upływie tego terminu, rozpoczyna się „zwykły termin” zapłaty. Trwa on 45 dni. W tym okresie należy jednak zapłacić 100% wysokości mandatu. Po upływie 45 dni, sprawa przechodzi do Urzędu Skarbowego, które pobierze opłatę z dopłatą w wysokości 20%.

Czy mogę się odwołać od mandatu?

Oczywiście, możesz wnieść odwołanie od przyznanego mandatu. Jednak jeśli wniesiesz odwołanie, stracisz możliwość przyznania ulgi 50%. Jeśli zaś skorzystasz z ulgi 50%, stracisz możliwość odwołania się.

Jak mogę zapłacić mandat?

Mandat na Teneryfie możesz zapłacić na kilka sposobów:
1. Online - na dostarczonym mandacie powinien znajdować się kod QR. Po jego zeskanowaniu, pojawią się wszystkie informacje
2. Telefonicznie - zadzwoń pod numer 060 i zapłać kartą. System jest automatyczny i czynny całą dobę przez cały rok. Jeśli jesteś poza granicami Hiszpanii, zadzwoń na numer +34 902 887 060
3. Aplikacja mobilna miDGT - w aplikacji możesz sprawdzić historię swoich mandatów oraz aktualne mandaty do opłacenia
4. Osobiście - karę możesz zapłacić również udając się osobiście do oddziału lub bankomatu Caixabank, na pocztę lub w biurze Traffic - jednak w tym przypadku nie możesz zapłacić gotówką. W przypadku mandatów wystawianych przez Gwardię Cywilną, istnieje również możliwość uiszczenia opłaty kartą na miejscu.


Co, jeśli to nie ja kierowałem pojazdem?

Jeśli otrzymałeś mandat, ale nie kierowałeś w tym czasie pojazdem, możesz skorzystać z aplikacji internetowej, w której zidentyfikujesz kierowcę. Potrzebne będzie podanie danych takich jak: numer identyfikacyjny grzywny, imię i nazwisko kierowcy, numer prawa jazdy, data wydania i kraj pochodzenia oraz adres kierowcy.

Wszystkie dane możesz przesłać za pośrednictwem:
Faks: 0034987842693
Poczta: CTDA - PO Box 505. León - 24080 - HISZPANIA.
Jeśli kierowca mieszka w Hiszpanii - możesz skorzystać z aplikacji internetowej.


W 2021 roku, DGT nałożyło na kierowców w Hiszpanii 2 460 056 mandatów za przekroczenie prędkości. Dwa spośród radarów o najwyższym wskaźniku karalności, znajdują się na Wyspach Kanaryjskich: jeden na Gran Canarii, drugi w okolicy lotniska Reina Sofia na Teneryfie.

 


Podziel się

Komentarze

Zobacz także


Pozostałe wiadomości