Wiadomości

Święta na Teneryfie. Czy sklepy i restauracje są otwarte?

4 stycznia 2022, 08:44
Czy zrobię zakupy w świąteczny dzień na Teneryfie? Czy będą czynne jakieś małe sklepiki i restauracje? Co mogę robić w świąteczne dni na Teneryfie? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania i podpowiemy Wam, kiedy w 2022 roku na Teneryfie przypadają dni wolne od pracy.

Jadąc na wakacje nie myślimy o tym, że w danym kraju akurat może być święto. No, chyba że będzie to Boże Narodzenie lub Nowy Rok, gdzie z reguły w większości cywilizowanych krajów akurat w te dni wszyscy świętują. Jak to wygląda na Teneryfie?

Trochę inaczej niż w Polsce, ale nie oznacza to, że Kanaryjczycy nie obchodzą świąt. Wręcz przeciwnie, jest ich sporo, ale w odróżnieniu od Polski, w Hiszpanii nie ma tak rygorystycznych przepisów dotyczących otwarcia placówek handlowych w dni świąteczne.

Sklepy na Teneryfie

W święta nie pracują duże sieci handlowe takie jak Lidl czy Marcadona (ten drugi sklep zamknięty jest też w każdą niedzielę)

Z reguły otwarte jest HiperDino/SuperDino. Sieć reklamuje się, że sklepy otwarte są codziennie od 8 do 22, ale w dni świąteczne (np. w 25 grudnia) Sklepy Super i HiperDino czynne były do godziny 20:00

Restauracje na Teneryfie

Otwarte jest też większość restauracji. To wyspa, która żyje z turystyki, więc to naturalne, tym bardziej przy samym oceanie. Tam knajpy czynne są do późnych godzin wieczornych przez 365 dni w roku. Oczywiście o otwarciu czy zamknięciu decydują sami właściciele. Należy tylko pamiętać, że niektóre restauracje w dni świąteczne mają dodatkowe menu. Wówczas ceny mogą być o wiele wyższe!

Instytucje, urzędy, banki: Tu podobnie jak w Polsce, instytucje publiczne są zamknięte na cztery spusty. 

Komunikacja miejska na Teneryfie:

Na wyspie jest specjalny rozkład jazdy, który obowiązuje w dni wolne od pracy, ale ten może być zmodyfikowany. Dla przykładu, w Wigilię Bożego Narodzenia, która tak jak w PL nie jest dniem wolnym od pracy, ostatnie autobusy odjeżdżały ze stacji początkowych około godziny 20:00, mimo że rozkład jazdy „mówił” zupełnie coś innego

Tego nie możesz przegapić będąc na Teneryfie. Koniecznie odwiedź Siam Park!

Taksówki: Te oczywiście jeżdżą, bo to prawdziwe „żniwa”, ale jest drożej. Praktycznie na każdym postoju taksówek mamy wypisane ceny do konkretnego miejsca. Jest też wyraźnie zaznaczone, że w święta ceny są wyższe o 15-20%

Atrakcje turystyczne na Teneryfie:

Siam Park reklamuje się, że jest otwarty 365 dni w roku. I faktycznie, podczas ostatnich Świąt Bożego Narodzenia ten aquapark był czynny. Podobnie jest z innymi parkami rozrywki na wyspie. 

W ciągu roku w Hiszpanii obchodzonych jest 14 świąt, które są równoznaczne z dniami wolnymi od pracy. Są to Nowy Rok (1 stycznia), Trzech Króli (6 stycznia), Święto Pracy (1 maja), Zielone Świątki (9 czerwca), Wniebowstąpienie NMP (15 sierpnia), Święto Narodowe (15 października), Wszystkich Świętych (1 listopada), Dzień Konstytucji (6 grudnia) i Święto Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia). Do tego dochodzą Święta Wielkanocne i Boże Narodzenie, które w zależności od danego roku dają Hiszpanom wolne w konkretne dni tygodnia.

Święta i dni wolne od pracy w Hiszpanii w 2022 roku:

Nowy Rok/Año Nuevo  - 1 stycznia, sobota

Święto Objawienia Pańskiego/ Día de Reyes / Epifanía del Señor  - 6 stycznia, czwartek

Dzień Świętego Józefa/San José  - 19 marca, sobota,

Wielki Czwartek/Jueves Santo – 14 kwietnia, czwartek

Wielki Piątek/Viernes Santo – 15 kwietnia, piątek

Wielkanoc / Domingo de Resurrección / Pascua - 17 kwietnia, niedziela

Poniedziałek Wielkanocny / Lunes de Pascua - 18 kwietnia, poniedziałek

Święto Pracy/Fiesta del Trabajo - 1 maja, niedziela

Wniebowzięcie NMP/Asuncion de la Santísima Virgem María  - 15 sierpnia, poniedziałek

Święto Narodowe/Fiesta Nacional / Dia de la Hispanidad - 12 października, środa

Dzień Wszystkich Świętych/Todos los Santos - 1 listopada, wtorek

Dzień Konstytucji/Dia de la Constitución - 6 grudnia, wtorek

Dzień Niepokalanego Poczęcia NMP/Inmaculada Concepción - 8 grudnia, czwartek

Boże Narodzenie/Las Navidades - 25 grudnia, niedziela

30 maja 2022 roku przypada też Święto Wysp Kanaryjskich


Podziel się

Komentarze