Wiadomości

Pierwsze w Europie rozlewnie coca-coli były na Teneryfie!

9 maja 2022, 16:19
8 maja 2002 roku, coca-cola obchodziła swoje 136 urodziny. Mało kto jednak wie, że to właśnie na Teneryfie powstała pierwsza w Europie rozlewnia tego najsłynniejszego na świecie napoju. Coca-colę rozlewano w Santa Cruz już w 1926 roku!
REKLAMA
Powered by GetYourGuide

Wielu z nas Teneryfa kojarzy się ze słonecznymi plażami, wulkanem i błękitem oceanu. Mało kto wie, że najsłynniejszy i najlepiej sprzedający się napój na świecie, swoje początki w Europie miał właśnie tutaj. Obecność Coca-Coli na Teneryfie datuje się na początek XX wieku, kiedy została wprowadzona przez przybyłych z Kuby Indian. Te pierwsze produkty pochodziły bezpośrednio ze Stanów Zjednoczonych. 

Wraz z Francją, Teneryfa była pierwszym miejscem w Europie, gdzie coca-cola zaczęła być butelkowana. Było to w 1926 roku, kiedy to biznesmen Guillermo Olsen i jego ojciec Hans, będąc jednocześnie duńskim konsulem na Teneryfie, uzyskał koncesję na butelkowanie napoju. Pierwsza rozlewnia coca-coli na Teneryfie mieściła się w fabryce The Perfection przy ulicy Jesús Nazareno w Santa Cruz.

Kiedy Olsenowie w 1927 roku uzyskali koncesję na produkcję coca-coli na kontynencie. Wówczas z taśm schodziło 400 butelek na godzinę. W połowie lat 50. rodzina Daurella zainstalowała na Calle Tres de Mayo pierwszą własną fabrykę, która zaczęła produkować 1000 litrów na godzinę.

Choć początki Coca-Coli na Wyspach Kanaryjskich sięgają lat dwudziestych XX wieku, to dopiero w latach pięćdziesiątych pierwsza butelka tej marki wyprodukowana w Hiszpanii trafiła na półwysep, do fabryki Cobega w Barcelonie.

Fotoreportaż


1/2 Rozlewnia Coca-Coli w Santa Cruz

1/2 Rozlewnia Coca-Coli w Santa Cruz

2/2 Rozlewnia Coca-Coli w Santa Cruz

2/2 Rozlewnia Coca-Coli w Santa Cruz

Podziel się

Komentarze


Pozostałe wiadomości