Wiadomości

Ćwiczenia ratunkowe na kolejce na Teide

11 lutego 2022, 15:17
Złe warunki atmosferyczne nie pozwalają, aby wjechać kolejką na Teide - najwyższy szczyt Hiszpanii, królujący nad Teneryfą. Spółka zarządzająca kolejką wykorzystuje ten czas na ćwiczenia ratunkowe. A te, jak się okazuje, są bardzo potrzebne
REKLAMA
Powered by GetYourGuide

Czy wiecie, że podróżując kolejką linową na Teide, już kilkukrotnie przeżywali chwile grozy? 18 sierpnia 2018 roku, 34 pasażerów jadących kolejką utknęło na zboczu Teide. Akcja ratunkowa trwała półtorej godziny, a powodem zatrzymania się kolejki było splątanie kabli, co  z kolei uruchomiło hamulec i zatrzymanie kabiny bez możliwości poruszania się. Na szczęście turystów w miarę szybko udało się sprowadzić bezpiecznie do dolnej stacji kolejki.

Poprzednia awaria Teleferico del Teide miała miejsce w marcu 2017 roku. Wówczas to zespół ratunkowy składający się ze strażaków, ratowników medycznych i gwardii cywilnej uczestniczył w ratowaniu ludzi uwięzionych na szczycie wulkanu.

Dlatego też tak ważne są ćwiczenia ratunkowe. Z uwag na fakt, że Teleférico del Teide jest zamknięty z powodu złej pogody, właściciel postanowił sprawdzić prawidłowe działanie systemów oraz przećwiczyć bezpośrednią ewakuację z wagonika. Na poniższym filmie widać, jak przebiegały dzisiejsze ćwiczenia na zboczu Teide. 

Kolejka linowa na Teide, to jedna z największych atrakcji Teneryfy. Jej długość to blisko 2,5 kilometra. Kolejka wznosi się od stacji bazowej, znajdującej się na 2356 m n.p.m. na zboczach Teide, do stacji La Rambleta na wysokości 3555 m n.p.m. i tylko 163 metry od szczytu wulkanu, pokonując spadek o wysokości 1199 metrów. Podróż trwa od ośmiu do dziesięciu minut przy maksymalnej prędkości 8 m/s. Kabina może pomieścić 44 osoby.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także


Pozostałe wiadomości