Najlepsze oferty na Teneryfę
Wiadomości

Wywozisz piasek lub wulkaniczne skały z Teneryfy? To niedozwolone!

2 lutego 2022, 11:27, Marcin Kluwak
Macie zamiar zabrać ze sobą pamiątkę z podróży na Wyspy Kanaryjskie? Jeżeli jest to skała z wulkanu, bądź piasek z plaży, na lotnisku możecie mieć problemy. Lepiej tego nie róbcie, bo możecie ponieść surowe konsekwencje.

W ciągu ostatnich czterech miesięcy na lotnisku Fuerteventura skonfiskowano łącznie 4533 kilogramy materiału, w tym rodolity, piasek, kamyki, kamienie i skamieniałości. Podobnie na Teneryfie. To, że w Unii Europejskiej nie ma typowych kontroli granicznych, nie oznacza, że podczas kontroli bezpieczeństwa służby nie sprawdzają naszych bagaży właśnie pod kątem wywożenia cennych minerałów. 

- Ekosystemy na wyspach są wrażliwymi terytoriami, dlatego każdy tego typu działania powodują nieodwracalną szkodę dla terytorium - mówi Lola García, radna ds. zrównoważonego rozwoju na Fuerteventurze.

Zobacz prawdziwą perełkę na Teneryfie. Rajska plaża na uboczu!

Jak wynika ze statystyk, z każdej z większych wysp codziennie wywożone są cenne minerały. Służby na lotnisku przechwytują  miesięcznie od  600 do 800 kilogramów minerałów. Najczęściej w naszym bagażu ląduje… piasek. Tylko na jednym lotnisku w ciągu czterech miesięcy skonfiskowano blisko 650 kg białego piasku, ponad 300 kg czarnego piasku, 45 kg rodolitów i 240 kg skamieniałości.

Zarekwirowane materiały trafiają z powrotem do środowiska naturalnego, a osoby, które popełniają te wykroczenia, muszą liczyć się z konsekwencjami. Sprawą przemytu minerałów z Wysp Kanaryjskich zajmuje się na co dzień Guardia Civil. 


Podziel się

Komentarze

Zobacz także


Pozostałe wiadomości