Wiadomości

Koszty życia na Teneryfie

12 stycznia 2022, 14:07
Planujesz zamieszkać na Wyspach Szczęśliwych? W takim razie pewnie zastanawiasz się, ile cię to będzie kosztowało . Dla wielu osób koszty życia na Teneryfie będą zaskakujące. Okazuje się, że Teneryfa jest jednym z korzystniejszych ekonomicznie miejsc do życia za granicą.

Wynajem mieszkania na Teneryfie

Największym kosztem życia jest mieszkanie. Ceny wynajmu mieszkań różnią się znacząco w zależności od lokalizacji, standardu, liczby pokoi, odległości od oceanu. Jednak można przyjąć orientacyjnie ceny wynajmu. Niżej prezentowane ceny dotyczą wynajmu długoterminowego w najbardziej popularnych miejscach na Teneryfie, czyli w okolicach Costa Adeje. Im blizej oceanu, im lepszy widok z okna, tym drożej. 

Kawalerka - ok 400 eur / mc

Mieszkanie z 1 sypialnią - 500 - 600 eur / mc

Mieszkanie z 2 sypialniami - 600 - 1000 eur / mc

Mieszkanie z 3 sypialniami - 800 - 1500 eur / mc

Mieszkanie z 4 sypialniami i więcej - pow. 1500 eur / mc

Należy tu zaznaczyć, że powyższe kwoty moga się znacząco różnić. O wiele mniej możemy zapłacić np. we wschodniej lub północnej części wyspy. Jeśli szukasz więcej informacji na ten temat, ściągnij bezpłatny ebook o długoterminowym wynajmie mieszkań na Teneryfie tutaj

Opłaty za media

Przy kalkulacji dla 4 osobowej rodziny (2+2) koszt prądu przy standardowym zużyciu to maksymalnie 50 eur za miesiąc.  Należy pamiętać, że w większości mieszkań na Teneryfie, woda jest również podgrzewana bojlerem elektrycznym, co zwiększa zużycie. Oczywiście rachunek ten może być niższy, gdy mamy energooszczędne oświetlanie i nowy sprzęt (typu lodówka), która nie pożera ogromnych ilości energii. Niestety w tej kwestii Teneryfa jest jeszcze daleko "z tyłu" i sprzęt, który znajdziemy w wynajmowanych przez "lokalsów" domach nie należy do energooszczędnych.

Woda na Teneryfie jest dość tania i jej miesięczny koszt dla rodziny 2+2 to ok. 20 euro.

Telefon i internet

Ceny różnią się znacząco w zależności od dostawców. Jednak można znaleźć korzystne oferty abonamentowe z umową na 12 miesięcy.  Możemy też uzytkować telefony z karta pre-paid. Internet w telefonie w ofertach przedpłaconych jest jednak nieco doroższy, niż w Polsce. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule pt.: Internet na Teneryfie. Gdzie kupić i doładować kartę?

Przykładowa oferta z abonamentem na 12 miesięcy:
2 telefony bez limitu rozmów, sms i internetu mobilnego + internet stacjonarny 300 mb = 55 eur / mc. 

Jedzenie

Tutaj nie ma prostej odpowiedzi, ale szalejące ceny w Polsce sprawiły, że wiele produktów na Teneryfie w sklepach jest po prostu tańsze. Cały czas monitorujemy ceny w sklepach i aktualizujemy je na naszej tronie internetowej, w artykule pt.: Zakupy na Teneryfie. Jakie są ceny w sklepach? Dla przykładu podajemy ceny owoców i warzyw: 
Banany - 1,69/kg

Ogórek luzem - 1,19/kg

Pomarańcza - 1,99/kg

Papryka czerwona - 1,95/kg

Jabłka Royal gala - 1,88/kg

Mandarynki -  1,79/kg

Pomidory - 1,57/kg

Paliwo

Ceny paliwa na Teneryfie są stosunkowo niskie. 1 litr paliwa kosztuje 1.20-1.30 euro

Przedszkole i szkoła

Dzieci zameldowane na Teneryfie mogą korzystać z publicznej szkoły od 3 roku życia. Prywatne przedszkola to koszt ok 300 - 400 eur / mc. Prywatne szkoły to koszt w granicy 500 eur / mc.

Należy przyjąć, że miesięczny koszt życia oscyluje w granicach:

- 1000 - 1500 euro dla 1 osoby
- 1300 - 1700 euro dla 2 osób
- 1700 - 2000 euro dla rodziny 2+2

Tu również musimy pamiętać, że podane ceny mogą różnić się w zależności od stylu życia. Oczywiście więcej miesięcznie wydamy, gdy będziemy odwiedzać restauracje i stołować się "na mieście". Jeżeli jednak ograniczymy nasze wyjścia do restauracji, to można realnie przyjąć, że oprócz stałych opłat, 2-osobowa rodzina powinna utrzymać się na Teneryfie za 400-500 euro miesięcznie, 4-osobowa za 600-800 euro.


Podziel się

Komentarze


Pozostałe wiadomości