Najlepsze oferty na Teneryfę
Wiadomości

Przeprowadzasz się na Teneryfę - weź te dokumenty z Polski

22 grudnia 2022, 15:32
Na Teneryfę przeprowadza się coraz więcej osób. Klimat, pogoda, warunki życia sprawiają, że wyspa ta staje się obiektem zainteresowania wielu naszych rodaków.

Przed przeprowadzką warto jednak jest dobrze się przygotować. Zastanowić, co zabrać ze sobą z Polski, żeby łatwiej było nam rozpocząć życie w nowym miejscu. Poniżej lista kilku dokumentów, które warto spakować do walizki przed przeprowadzką na Teneryfę.

EKUZ - czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

jest to dokument potwierdzający Twoje prawo do bezpłatnego leczenia w krajach na terenie Unii Europejskiej, w tym na Teneryfie. Należy pamiętać, że EKUZ to karta osobista, którą wyrabiamy dla każdego członka rodziny osobno - również dla dzieci.

Należy również pamiętać, że EKUZ uprawnia tylko do leczenia niezbędnego i nieplanowanego w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej (nie obejmuje placówek prywatnych).

PASZPORT

pomimo tego, że Teneryfa należy do Unii Europejskiej, warto zabrać ze sobą paszport. W większości urzędów i placówek publicznych, przy załatwianiu formalności, zostaniesz poproszony właśnie o ten dokument. Przed przeprowadzką sprawdź datę ważności swojego paszportu. Obecnie czas oczekiwania na nowy paszport w Polsce bardzo się wydłużył.

WIELOJĘZYCZNY AKT MAŁŻEŃSTWA

jeśli jesteś w związku małżeńskim, wystąp do Urzędu Stanu Cywilnego w Polsce o wydanie wielojęzycznego aktu małżeństwa. Może się od przydać np. do wyrobienia rezydencji dla wszystkich członków rodziny.

Więcej o tym, jak uzyskać rezydencję pisaliśmy tutaj.

HISTORIA UBEZPIECZENIA SAMOCHODU

planujesz zakup samochodu na Teneryfie? W takim razie będziesz go musiał ubezpieczyć. Aby uwiarygodnić swoją osobę dla ubezpieczyciela na Teneryfie, warto wystąpić u swojego aktualnego ubezpieczyciela w Polsce o historię przebiegu dotychczasowych ubezpieczeń. Dzięki temu będziesz mógł wykazać, jakie zniżki obowiązują Cię w Polsce i czy często korzystałeś z OC i AC.

Jeśli masz dzieci, zabierz ze sobą również:

WIELOJĘZYCZNY AKT URODZENIA DZIECI

jeśli masz dzieci, koniecznie zabierz ze sobą wielojęzyczny akt urodzenia dzieci. Możesz o niego wystąpić w Urzędzie Stanu Cywilnego. Akt ten będzie niezbędny do uzyskania empadronamiento, czyli zameldowania, jak również do zapisania dzieci do szkoły, czy uzyskania rezydencji.

KARTA SZCZEPIEŃ

jeśli Twoje dzieci są w wieku szkolnym, zabierz ze sobą kartę szczepień (może być w języku polskim). Zostaniesz o nią poproszony w szkole.

POPRZEDNIE ŚWIADECTWA SZKOLNE

jeśli Twoje dziecko uczęszczało już do szkoły w Polsce, warto zabrać ze sobą również poprzednie świadectwa szkolne, aby móc kontynuować naukę na Teneryfie

Zabierasz pupila na Teneryfę? Uważaj, bo znalezienie mieszkania będzie bardzo trudne!


Podziel się

Komentarze

Zobacz także


Pozostałe wiadomości