Wiadomości

Północ Teneryfy oszczędza na świąteczny oświetleniu. Południe - niekoniecznie.

7 listopada 2022, 10:09
Teneryfa chce oszczędzać na świątecznym oświetleniu lub zmieniać je na bardziej energooszczędne. I tutaj pojawia się problem, bo to wymaga dość sporych inwestycji, bo montaż ledowych lamp zwraca się dopiero po kilku latach.
REKLAMA
Powered by GetYourGuide

Do tej pory nikt za bardzo nie przejmował się problemem braku prądu lub drogiego prądu. W wielu gminach na Teneryfie uliczne dekoracje świąteczne podłączone były do oświetlenia ulicznego. Gdy latarnie się uruchamiały, kolorowe światełka świeciły w pełnej krasie. Wyłączały się dopiero nad ranem i wówczas kończyła się magia świateł. Teraz wiele gmin zastanawia się nad wprowadzeniem wersji oszczędnościowej. Nie ma żadnego uzasadnionego powodu, aby ozdoby świąteczne świeciły całą noc. 

Gminy Santa Cruz, La Laguna, La Orotava, Puerto de la Cruz i Granadilla de Abona już myślą o tym, aby świąteczne dekoracje działały do 2-3 w nocy. Niektóre gminy rozważają zakup timerów, ale takie wydatki zwrócą się dopiero z czasem. 

W stolicy świątecznych lampek będzie więcej
W stolicy Teneryfy - Santa Cruz, mimo kryzysu energetycznego panuje  przeciwny trend. W tym roku ma zostać zainstalowanych znacznie więcej lampek choinkowych. W języku urzędowym oznacza to „wzrost liczby punktów świetlnych”. Jednak pomimo rozbudowy dekoracji ulicznych, energia będzie oszczędzana. Wyłączenie lampek w Santa Cruz zaplanowane jest na 2 w nocy. Wielkość inwestycji na ten rok wynosi 780 000 euro. – To największa inwestycja w elementy dekoracyjne, jakiej ratusz dokonał w ostatnich latach – mówi radny miejski ds. usług publicznych, Carlos Tarife. W sumie Santa Cruz opiera się na 1228 motywach i łukach, 51 830 metrach girland i 59 elementach podłogowych.

La Laguna planuje również wcześniejsze wyłączenie świateł w historycznym centrum i oświetlonych dzielnicach. Światła mają tam zgasnąć o 1:30 w nocy. Ponadto od tego roku stosowane będą wyłącznie energooszczędne diody LED. Na ulicach zaplanowano około 3000 motywów. W tym roku na starym mieście La Laguna powstanie także mała wioska świątecznych chatek. La laguna stawia na energię słoneczną.

Puerto de la Cruz planuje ograniczyć oświetlenie na głównych placach. Dekoracje świąteczne będą oświetlać miejskie ulice do pierwszej w nocy w dni powszednie, natomiast w weekend świecić będą całą noc. 

La Orotava również chce trzymać się dekoracji ulicznych. Od 25 listopada lampki świecić będą 18:00 do północy. 90 procent świateł sterowanych czasowo będzie wyłączanych równo o godzinie 0:00. Tylko podczas Objawienia Pańskiego lampy świecić będą całą noc.

Burmistrz Los Realejos, Adolfo Gonzales, już latem zamówił zakup oświetlenia LED. „Konsumpcja jest praktycznie zerowa”, mówi ratusz. Jednak problem drugiej linii zasilającej, aby oddzielić dwa światła od siebie, jest duży, ponieważ ten środek znacznie podnosi koszty.

Na południu Teneryfy bez większych oszczędności
W bardziej turystycznej części Teneryfy niewiele się zmieni. Tam od dawna zainstalowano w oświetlenia typu LED. Gmina Adeje myśli o zakupie timerów, które mają ograniczyć czas świecenie. 

Żadnych zmian w polityce energetycznej nie będzie też w gminie Arona, natomiast Granadilla de Abona chce wyłączać światła od północy. Tam budżet na oświetlenie zmniejszono o połowę, aby w ten sposób odpowiednio zmniejszyć zużycie energii.

Duże oszczędności wprowadza za to gmina San Miguel de Abona. Tam lampki choinkowe pojawią się w "najbardziej strategicznych miejscach". 


Podziel się

Komentarze


Pozostałe wiadomości